Main menu

 

Zvýšení rodičovského příspěvku

27 Kvě 2019

Vláda se shodla na zvýšení rodičovského příspěvku od 1. ledna 2020. Vyšší rodičovskou získají od ledna rodiče novorozenců i dětí do čtyř let, kteří budou příspěvek zrovna pobírat. Návrh ministryně Maláčové na nárůst rodičovské o 80 tisíc korun (z 220 tisíc na 300 tisíc) schválila vláda. Ještě se tento návrh dostane do parlamentu a k podpisu prezidentovi ČR.

Přesná částka navýšení rodičovského příspěvku se bude podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové odvíjet od předchozího příjmu a věku dítěte, tedy o počtu měsíců, které zbývají do čtvrtých narozenin dítěte.

Kdo dosáhne na vyšší příspěvek?

Na vyšší příspěvek bez výjimky dosáhnou všichni, kterým se dítě narodí nejdříve 1. 1. 2020.

Dále budou mít na zvýšení příspěvku nárok ty rodiny, které ho začaly brát už dřív a budou v jeho čerpání pokračovat i na začátku roku 2020.

Smůlu budou mít naopak ti, kteří budou mít 1. ledna 2020 dítě mladší čtyř let, ale rodičovský příspěvek už vyčerpali.

80 tisíc navíc pro každého?

Kdo začne rodičovský příspěvek čerpat po začátku roku 2020, dostává automaticky 80 tisíc navíc.

Jinak to budou u rodin, které 1. 1. 2020 už budou čerpat příspěvek. Takové rodiny budou muset počítat. Pro ně totiž platí základní umezující pravidla, stejná pro každý rodičovský příspěvek:

  1. Příspěvek lze čerpat maximálně do čtyř let věku dítěte.
  2. Měsíční výše rodičovské závisí na předchozím příjmu rodičů. Maximální výše měsíční rodičovské může dosáhnout 70 % výdělku, z kterého se počítala peněžitá pomoc v mateřství (mateřská). Maximálně tak můžou takové rodiny měsíčně čerpat tolik, kolik dostávaly na mateřské.

Rodiny by si měly dopředu propočítat vše ohledně navýšení rodičovského příspěvku, aby neměly problém vybrat si navýšení v maximální částce.

Když už rodina rodičovský příspěvek čerpá, je to komplikovanější a představíme to na následujícím příkladu:

Když budou dítěti na začátku roku 2020 tři a půl roku, zbývá na vyčerpání původní rodičovské 6 měsíců. K takto vypočítanému rodičovskému příspěvku si nyní musí připočítat přidaných 80 tisíc korun. Když si to tato rodina dopředu propočte, nebude mít problém vybrat si navýšení v maximální částce. Pokud tato rodina měla dostatečně velký příjem před čerpáním mateřské a rodičovské, může si nastavit čerpání v maximální výši 21 tisíc korun měsíčně.

Toto je jen zjednodušený příklad, který však ukazuje, že rodiny by měly uvažovat dopředu. Pokud chtějí vyčerpat maximum korun, musí si včas nastavit čerpání na zbytek letošního roku tak, aby jim zbylo aspoň něco do roku 2020. O změnu výše vypláceného příspěvku lze na úřadu práce požádat kdykoliv. Po provedené změně to pak jde nejdříve po vyplacení dalších tří měsíců.

Rodiny s vícerčaty

I pro rodiny s vícerčaty se zvyšuje celková částka, kterou na rodičovském příspěvku mohou čerpat, a to z 330 tisíc na 450 tisíc korun. Rodiny s vícerčaty také mohou čerpat rodičovský příspěvek rychleji.

Pobyt ve školce pro děti do 2 let

Součástí novely zákona o státní sociální podpoře není jen navýšení rodičovského příspěvku. Nově budou moci být děti do 2 let ve školce nebo v podobném školském zařízení až 92 hodin měsíčně, aniž by rodiny přišly o rodičovský příspěvek. Dosud byl limit pouze 46 hodin. Ministerstvo argumentuje tím, že tento krok pomůže rodinám lépe sladit pracovní a rodinný život.

Přečtěte si i další zajímavé články:

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia