Main menu

 

Zvýšení rodičovské schváleno! Co nás čeká?

8 Lis 2019

Po dlouhém projednávání prošlo ve středu sněmovou zvýšení rodičovské na 300 tisíc korun. Že bychom se konečně dočkali? Vypadá to, že ano, ale úplně jednoduché a jednoznačné to nebude.

Zákon ještě musí schválit Senát a podepsat prezident, ale ani poté to ještě nebude definitivní. Pokud novela vstoupí příští rok v platnost, u všech rodičů pobírajících rodičovský příspěvek dojde hned v lednu k navýšení částky na 300 tisíc korun. Ovšem jedno „ale“ v tom máme. Částka, která chodí rodinám na účet, zůstane stejná, prodlouží se pouze doba, tedy počet měsíců, po kterou bude mít rodič na příspěvek nárok, což pro některé maminky nemusí být vůbec ideální.

A příspěvek samozřejmě můžeme čerpat pouze do čtvrtých narozenin dítěte, tedy rodiče starších dětí si musí tuto dobu pohlídat a příspěvek včas navýšit, jinak o něj mohou přijít. Ministerstvo práce a sociálních věcí na internetu potvrdilo, že ke změně měsíční výše dávky nedojde, pokud si jeden z rodičů na rodičovské o ni sám nepožádá na úřadu práce. Ani tak někteří rodiče nestihnou celých 80 tisíc vyčerpat, maximální měsíční výše příspěvku je totiž omezena předchozím výdělkem.

Do poslední chvíle ale nebude jasné, zda zákon skutečně začne platit, a rodiče začnou tedy navýšení řešit až na přelomu roku. Očekává se tedy velký nápor na úřady práce. Bude to chtít tedy obrnit se trpělivostí a rozhodně si vše pečlivě předem prostudovat a promyslet a na úřad práce zajít co nejdříve.

Ale dle ministerstva práce by se nápor měl zvládnout bez problémů. Bude fungovat online objednávání klientů a některé pobočky se chystají vyčlenit speciální pracovníky pro jednání k rodičovskému příspěvku. To již vypadá nadějně. Budoucí rodiče už tedy mohou počítat s 300 tisíci a popřemýšlet si v klidu o délce své rodičovské.

Přečtěte si i další zajímavé články:

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Comments are closed.

CzechSlovakia