Main menu

 

Znakování miminek

15 Zář 2016

Přinášíme Vám rozhovor s paní Ing. Michaelou Tilton, MBA, která zabývá metodou znakování miminek. Co takové znakování s miminky vlastně obnáší a co si pod tímto pojmem máme představit, nám paní Michaela objasní níže 🙂

necekejte-na-slova-960x2101. Co si maminky mají pod pojem znakování představit?

Příroda to z nějakého důvodu zařídila tak, že miminka mají touhu s námi komunikovat ještě předtím než jsou toho schopny pomocí slov. Znakování je forma komunikace, kterou miminka a batolata mohou používat k tomu, aby se s námi domluvily než se naučí vyslovovat. Představit si to můžete třeba tak, že miminko, které nemluví a je mu třeba horko tak využije jediného svého prostředku ke sdělení této informace mamince a to je pláč. Ta pak pokusem a omylem zjišťuje proč pláče. Znakující miminko použije znak pro HORKÝ a maminka hned ví o co jde. Obejde se to bez pláče a dítě i maminka jsou ve větším klidu. U znakování, ale zdaleka nejde jen o potřeby dítěte. Každý rodič, který začne znakovat je překvapen tím, co vše nám děti chtějí říct – jde hlavně o věci kolem nich a co je zajímá a často to jsou věci, kterých si my dospělí vůbec nevšimneme. Je to takové okénko do mysli našeho nemluvněte.

2. Odkud k nám metoda této komunikace přišla?

Tato metoda pochází z USA, kde ji vyvynuly a dlouhodobě zkoumaly profesorky vývojové psychologie Linda Acredolo, PhD. A Susan Goodwyn, PhD. U nás je už od roku 2008, takže i u nás už jsou desítky tisíc znakujících dětí. Patří k nim samozřejmě i moje 2 🙂

3. Na co bychom se měli při znakování zaměřit?

Znakování je komunikace. Je to jen doprovod našich slov a slouží jen na dobu než dítě umí slova vyslovit. Takže by rodič měl komunikovat tak jak je zvyklý – ráda bych věřila, že to znamená láskyplně, respektujícně a přirozeně.

knizka

4. Nebude dítě líné kvůli znakování začít mluvit?

Tohle je častá otázka a probíhaly na to i výzkumy, které ukázaly, že je tomu právě naopak. Děti, které znakují mluví dříve a lépe. Ale stačí když se nad tím zamyslíme takto. Obává se někdo toho, že dítě, které leze bude líné chodit?

5. Neopozdí se dítě ve svém vývoji?

Díky tomu, že děti, které znakují se dříve dorozumí se svými rodiči a mohou si i samy zvolit témata rozhovorů s rodičem, tím, že mu dají najevo, co je právě zajímá, tak znakující děti během dne navazují mnohem častěji komunikaci s rodičem. Díky tomu dříve mluví a hlavně se i více učí. Takže když výzkumníci měřili inteligenci 8letým dětem a srovnávaly ty, co v raném věku znakovaly s těmi co neznakovaly, tak se zjistilo, že znakující děti měly v průměru o 12 bodů vyšší inteligenci.

6. Od jakého věku bych měla své dítě učit znakovat?

Začínat se dá prakticky kdykoliv. Já doporučuji 6tý měsíc, ale jsou rodiče, kteří začínají mnohem později a stále to pro ně má význam. Dokonce se ukázalo, že znakování pomáhá i u dětí s opožděným vývojem řeči, takže i u dětí, kterým je 18-24 měsíců a ještě nemluví má smysl začít. Dítě, které komunikuje pomocí znaků má lepší předpoklady ke svému rozvoji než dítě, které se neumí dorozumět o věcech, které ho zajímají.

kde-je

7. Za jak dlouho se dítě znakovat naučí?

Tohle hodně záleží na tom, kdy rodiče začínají. U hodně malých miminek to může trvat i několik měsíců, u starších dětí, třeba jen pár dní.

8. Kde a jak se mohu znakování naučit?

Rozhodně doporučuji si najít kvalitní a ověřený program. Neexistuje totiž dítě, které se nenaučí znakovat, pokud rodič ví, co dělá. Ale přibývá bohužel rodičů, kteří posbírali střípky informací po internetu nebo od kamarádky a nepovedlo se jim to a vzdali to. Takže rozhodně doporučuji buď online kurz nebo kurz u certifikované lektorky nebo případně objednat kompletní sadu materiálu a nastudovat to z ní. Vše najdete na www.babysigns.cz.

9. Musí se do znakování zapojit i tatínkové nebo starší sourozenci?

Nemusí, ale většinou zapojí. I když třeba tatínek je zpočátku nedůvěřivý, vše se obvykle rozplyne s prvním znakem miminka. Okamžitě pochopí, jak je to skvělé a pak často právě tatínci bývají velkými fandy znakování. U sourozenců to je někdy cesta ke sblížení staršího sourozence a nového přírůstku do rodiny. Starší sourozenec ve znakování najde aktivitu, kterou pomáhá mamince a navíc je učitelem, což mu dodá nejen příjemný pocit své role v rodině, ale i sebedůvěru.

jist_2

10. Může znakování pomoct i při učení na nočník?

Určitě, je to opět o komunikaci. Když se s miminkem a batoletem domluvíme jde všechno učení líp. I když u učení na nočník je to někdy složitější. Některé děti to zvládnout rychle a bez problémů a u některých dětí to chce vědět o problemtice víc. Autorky programu Baby Signs se i tomuhle tématu věnují a vytvořily program Hurá na nočník, který se i u nás těší velké oblibě. Klade si za cíl, aby děti byly nejpozději do 2. narozenin bez plenek.

11. Co když se dítě znakovat nenaučí?

Každé dítě, kterému nebrání nějaké vážnější postižení, se znakovat naučí, pokud rodiče metodu zvládnou. A zvládnout jí není složité, jen to chce kvalitní program a asi 2 hodiny času s online kurzem nebo na semináři.

12. Je znakování vhodné i pro děti s postižením?

U některých postižení ano. Existují studie u dětí s opožeděným vývojem řeči, Downovým syndromem, poruchou autistického spektra (PAS) – těm všem znakování může pomoci. Znám případy logopedů, kteří pracují s dětmi s vývojovou dysfázií a jinými postiženími. Náš program může pomoci dětem do mentálního věku 3 let.

bso-1200x444

13. Jak jste se ke znakování dostala Vy?

Samořejmě díky mým dětem. Když se má první dcera narodila, žili jsme v USA, kde je znakování běžnou součástí výchovy miminek. Nadchlo mě to a tak jsem zakoupila licenci na program pro Českou republiku a Slovensko.

14. Jaké jsou zkušenosti ostatních maminek?

Skvělé. Rodiče, kteří začnou znakovat jsou většinou ohromnými fandy a to dává celé naší práci smysl. Z řad těchto rodičů také velmi často přichází další zájemci o lektorování, takže pak mohou své nadšení rozšiřovat dál. Máme skvělý tým lektorek po celé zemi a jsme rádi za každou novou, která přichází.

15. Jaký je hlavní přínos znakování?

Tohle je skvělá otázka na závěr! Těch přínosů je tolik, že se musím trochu zamyslet a vybrat ten NEJ. Myslím, že největším přínosem je úžasný vztah s dítětem. Tohle se hůře vysvětluje, ale každá máma, která už znakuje, ví přesně o čem mluvím. Když vám dítě začně otevírat svůj svět tím, že vám tisíckrát za den ukáže, čeho vy jste si nevšimla nebo ukáže na co myslí či vzpomíná – dostaví se nával úžasné lásky a obdivu nad tím malým svořením, ve kterém se skrývá taková osobnost. Pak je snadnější s dítětem více mluvit, více se zajímat o jeho potřeby a zájmy i vytvořit si s ním partnerský vztah. A tohle je myslím to nejcennější, co nám znakování přináší.

Děkujeme paní Michaele za rozhovor

S přáním krásného dne
www.mimulo.cz

 

Mohlo by Vás také zajímat

2 comments on “Znakování miminek

  1. Pingback: Rozhovor na téma – Dětská rehabilitace | Blog Mimulo

  2. Pingback: Znaková řeč pro miminka | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia