Main menu

 

Znaková řeč pro miminka

12 Čvn 2015

Snem téměř každé maminky je rozumět svému miminku již od narození. Znáte to, kdy dítě bez viditelné příčiny pláče nebo křičí, nechce se usmát a vy nevíte, co mu chybí, co vám chce naznačit. A tolik byste chtěla vědět, co jeho pohled či gesto znamená, a jste zoufalá, nebo si dokonce myslíte, že nejste dobrou mámou, když mu nerozumíte. Ale chce to jen trochu píle a zkušeností a sen se stane skutečností, můžeme se totiž s našimi miminky naučit speciální znakovou řeč.

Znaková řeč pro miminka ale jazykem není. Jsou to izolované znaky, které vycházejí z přirozených gest malých dětí. Pokud konkrétní mluvené slovo podpoříme odpovídajícím znakem, učiníme je pro dítě srozumitelnějším a dítěti tak vložíme do rukou prostředek, jak se samo vyjádřit.

Znakování s miminky má v současnosti již své renomé. Několik mateřských center využívá této služby a láká maminky do kurzů na semináře se specializovanými školiteli. Znakování s našimi maličkými není totiž nic složitého, je to radost a všechny se v tom můžeme najít. Stačí se jen naučit své dítě více vnímat a můžeme podle jeho gest s ním začít komunikovat. Samozřejmě je dobré vědět jak.

Kdy začít znakovat?

Když se zamyslíme, tak se svými dětmi spoustu znaků používáme (Máváme, když říkáme pápá, tleskáme při úspěchu nebo při hře paci, paci, pacičky, usmíváme se, když chválíme a máme radost.) a my přece známe své dítě nejlépe. Dává nám prostřednictvím gest a mimiky mnohé najevo (Dítě si mne oči – je unavené, odstrkává od sebe lžíci – už nechce jíst, apod.). Jenom my maminky můžeme odhadnout dobu, kdy je naše dítě připravené na to, abychom mu znaky systému začaly nabízet. A jenom my poznáme, kdy chceme se znakováním s miminky začít. Obvykle se za vhodnou dobu považuje věk dítěte kolem osmi měsíců. Pokud máme ale pocit, že je dítě ještě příliš malé, ale do znakování s ním se pustit chceme, udělejme to. Mějme ale na paměti, že dítě po nás znaky nezačne opakovat okamžitě, že k jejich používání musí dozrát. Dobrodružství máme jen a jen ve svých rukou. Nejdůležitější je naše nadšení a chuť se do znakování s miminky pustit. A když už začneme, vytrvejme. Jistě to nebude dlouho trvat a naše úsilí bude bohatě odměněno.

portrait of a beautiful baby smiling

Na co se zaměřit

  • vnímejme neverbální sdělení našeho dítěte
  • zvolme si znak
  • vystavujme dítě situacím, ve kterých můžeme znak použít
  • buďme důslední
  • pozitivně reagujme na snahu dítěte znaky používat
  • zapojme do dobrodružství i další osoby blízké dítěti
  • vymýšlejme, upravujme, přizpůsobujme
  • a především – buďme trpělivé

Jak začít

Při prvních krůčcích se znakováním s miminky vycházejme z přirozeného zájmu dítěte o komunikaci. Jako vnímaví rodiče nebo jiné osoby blízké dítěti jistě známe, na jaké podněty naše miminko reaguje a co ho zajímá. Zaměřme se na to příjemné, pozitivní, protože chceme jistě chuť komunikovat u našeho dítěte povzbudit. Znakovat můžeme začít např. od ukončeného 8. měsíce dítěte, a to doporučují také odborníci na kurzech, ale je to čistě na nás, miminko už začíná zřetelně používat své znaky od 6. měsíce.

Jaké znaky dítě učit

Při komunikaci systémem znakování s miminky používáme znaky spolu s mluveným slovem. Znakování produkujeme celým tělem. Jednotlivé znaky můžeme rozdělit do čtyř skupin podle toho, jakým způsobem je předvádíme:

Mimika obličeje, např. KYTKA
Znaky produkované jednou rukou, např. SVĚTLO
Znaky produkované oběma rukama, např. HOTOVO
Znaky produkované celým tělem, např. KACHNA

Důležité je, aby dítě mohlo znaky samo použít. Aby mělo příležitost je ukázat. Přemýšlejme nad tím, které znaky jsou pro nás užitečné (aby si dítě řeklo o to, co chce jíst nebo o činnost, kterou chce dělat nebo aby si řeklo, že ho něco bolí). Ve znakování s miminky jde o to, aby se naše dítě domluvilo především s námi. Jeho svět je omezený (místem i časem), a proto z něj tak i vycházejme. Můžeme mu nabídnout jen znaky pro ty věci nebo činnosti, které naše dítě nemá nijak označené (vlastním znakem nebo slovem; pokud například říká BÚ, nenabízejme dítěti znak kráva, protože ho ke komunikaci nepotřebuje.). Znaky se snažme zjednodušit tak, aby byly pro naše miminko využitelné. My přece známe své dítě nejlépe, tak do toho!

Tento článek pro Vás připravila Daniela Fruhwirtová Hradská

Mohlo by Vás také zajímat

2 comments on “Znaková řeč pro miminka

  1. Pingback: Chodí vaše děťátko tak, jak má? Na co si dát pozor a čeho se vyvarovat? | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia