Main menu

 

Zánět středního ucha

18 Bře 2016

Častým onemocněním malých dětí a kojenců je zánět středního ucha. Nejčastěji se objevuje v souvislosti s rýmou, kdy infekce proniká sluchovou (Eustachovou) trubicí až do středouší. Tam dochází k zánětu sliznice, hromadí se tam hlen a hnis, bubínek se rozpíná. Právě to vyvolává velké bolesti. Bubínek buď praskne sám, nebo zasahuje ORL lékař. Tím dojde k uvolnění středouší a úlevě od bolesti. Jaké jsou příčiny vzniku zánětu? Jak se zánět středního ucha léčí a lze mu nějak předcházet?

kind beim ohrenarzt

Příznaky

Zánět středního ucha, odborně zvaný Otitida, je častá dětská nemoc. K zánětu středního ucha obvykle dochází při infekci horních cest dýchacích a při rýmě. Infekce se totiž rozšiřuje přes Eustachovu trubici do středoušní dutiny. Vzhledem k tomu, že děti mají trubici kratší, s větším průsvitem a je málo sklopená směrem k nosohltanu, bývá cesta pro infekci snazší. U dospělých není zánět středního ucha příliš běžný právě proto, že sklon Eustachovy trubice je výrazně větší než u dětí.

U kojenců a malých dětí rodiče zánět středního ucha těžko poznají. Děti velmi intenzivně a bolestivě pláčou, nechtějí pít ani jíst, jsou mrzuté. Sahají si na ucho. To je způsobeno bolestí ucha. Zároveň se objevuje teplota až horečka. Rodiče to vede k návštěvě pohotovosti, protože zánět má velmi rychlý a náhlý průběh (bolest ucha, výtok z ucha, horečka, výjimečně i zvracení, průjem). Navíc propuká nejčastěji v noci, protože v poloze vleže dochází k snadnému přesunu infekce Eustachovou trubicí do středního ucha.

Pokud je Eustachova trubice zúžena vlivem zvětšené nosní mandle, která na ni naléhá, střední ucho není dobře ventilováno, pak vzniká podtlak a dochází k hromadění tekutiny, v níž se infekce uchytí. Častým příznakem vlivem podtlaku je nedoslýchavost, šelest v uchu, otok a zarudnutí v okolí ucha.

Léčba

V počátcích příznaků je možné dítěti ulevit podáním speciálních ušních kapek, podáním léku ke snížení teploty (ty také tlumí bolest).

Pokud teplota trvá dál nebo se dokonce zvyšuje přes 39ºC, je třeba vyhledat odborného lékaře, ten zvolí vhodný způsob léčby. Obvykle se provádí protětí bubínku. Doporučuje se spíš protětí bubínku lékařem, které se zhojí bez jizvy. Zatímco pokud bubínek praskne sám, vždy zůstává jizvička. V pozdějším věku to pak může vést k poruchám sluchu. Jestliže je zánět hnisavý, lékař předepisuje po propíchnutí bubínku ještě antibiotika.

Prevence

Většina zánětů středního ucha vzniká jako komplikace infekce horních cest dýchacích, je vhodné především zvyšovat odolnost dítěte. Tím se pak frekvence infekcí sníží. Doporučuje se otužování, dostatečná rekonvalescence po proběhlé infekci, přípravky na posílení obranyschopnosti organizmu, pobyt v přírodě na čerstvém vzduchu, pobyt u moře a na horách. A především to, aby se dítě naučilo co nejdřív smrkat. Pokud děti ještě smrkat neumí, doporučuje se použít odsávačku na odsátí hlenu.

Pokud se záněty středního ucha opakují, je možné dítě očkovat proti pneumokokům. Ty způsobují velkou část zánětů. Avšak ne všechny! Očkovací látka Prevenar je na předpis lékaře k dostání v lékárnách. Dále někteří ORL lékaři doporučují odstranit nosní mandle.

U kojenců je prevencí zánětu středního ucha co nejdelší kojení mateřským mlékem.

S přáním krásného dne

www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

3 comments on “Zánět středního ucha

  1. Pingback: Jak na podzim podpořit dětem imunitu | Blog Mimulo

  2. Pingback: Dětský kašel. Jak ho poznáme a jak ho léčit? | Blog Mimulo

  3. Pingback: Jak naučit dítě smrkat | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia