Main menu

 

Zácpa u dětí – co pomáhá

22 Zář 2015

Zácpa může potkat i děti. Zácpou se označuje stav, kdy se dítě nemůže vyprázdnit po více než 48 hodinách, stolice je nadměrně tvrdá a vyprazdňování je pro dítě velmi obtížné až bolestivé. Co zácpu způsobuje a co na ni pomáhá?

Pozor nepleťte si stav, kdy je interval mezi vyprazdňováním delší než 48 hodin, klidně i několikadenní, ale stolice odchází bez problémů a obtíží a má běžnou konzistenci. Nejedná se o zácpu.

Často se zácpa u dětí objevuje v době zavádění příkrmů a pak také ve věku mezi 2.-5. rokem.

Zácpa u nejmenších a její příčiny

Mezi kojenými dětmi není zácpa obvyklá. Kojené děti mají stolici měkkou a vyprazdňování bývá snadné, a to i v případě že mezi jednotlivými stolicemi může být interval i několik dní. U dětí krmených umělým mlékem k zácpě dochází častěji. Vždy u takto malých dětí je nutné konzultovat stav dítěte s lékařem, příp.změnit umělé mléko (na trhu jsou např. mléka obohacená o probiotika).

U kojenců je též možné zaznamenat zácpu v době zavádění prvních příkrmů. Vzhledem k tomu, že první příkrmy jsou z potraviny, které obvykle zácpu způsobují (rýže, mrkev, banán,..), není se čemu divit.

U batolat se zácpa může objevit v době, kdy se dítě učí na nočník nebo prochází nějakou změnou, což může být třeba nástup do mateřské školy. Důvodem může být vzdor, stres nebo i nedostatek soukromí pro vykonání potřeby v jiném místě než doma.

Nejčastější příčinou zácpy bývá nevhodné složení potravy s malým množstvím zeleniny a ovoce, díky tomu má tělo málo vlákniny, která je pro vyprazdňování tolik důležitá. Dále mnoho sladkostí v jídelníčku, málo pohybu a málo tekutin.

^A1E731C688879F396C522BA232B7553AD3DC6D29ADC4AA9179^pimgpsh_fullsize_distr

Jak se zácpa projevuje?

Zácpa se projevuje obtížným vyprazdňováním, dítě může být bledé, trpí nechutenstvím, bolestí břicha. Při dlouhotrvající zácpě může mít zašpiněné spodní prádlo, protože v konečníku se při dlouhodobé zácpě vytvoří ze stolice tuhá koule, kolem které protéká střevní obsah, ten samovolně odchází.

U dětí jde většinou o situaci, kdy dítě pociťuje při vyprazdňování bolest, a tak se snaží další vyprazdňování oddalovat. Dochází tak k nahromadění stolice ve střevě a dalšímu zhoršování stavu. Ve výjimečných případech může dojít až k poškození svěrače konečníku. Dítě pak necítí nucení na stolici. Pokud zácpa trvá dlouhodobě, může být projevem nějakého jiného onemocnění (např. celiakie, onemocnění štítné žlázy, vrozené vady trávicí soustavy). Všechny tyto déletrvající stavy je nutné řešit s pomocí lékaře.

Co pomáhá?

Nejprve je nutné pátrat po příčinách, které zácpu vyvolaly. Dalším opatřením je úprava stravovacích návyků (žádné bílé pečivo, cukrovinky, čokolády a sladké nápoje, naopak více ovoce a zeleniny, celozrnné pečivo, neslazené nápoje, zakysané mléčné výrobky-jogurty, kefíry, kyselá mléka). Vhodné potraviny jsou ty, které obsahují balastní látky, jsou to pouze potraviny rostlinné povahy – obiloviny a celozrnné výrobky, vločky, semínka a jadérka, sušené ovoce – rozinky, fíky, švestky, meruňky, datle, čerstvé ovoce vyjma banánů, především jablka a hrušky se slupkou, maliny, jahody, rybíz, angrešt, také oříšky a mandle, zelenina syrová, také kysané zelí, luštěniny, brambory. Stravu je nutné upravit dle věku dítěte. Např. oříšky nedávat batolatům a malým dětem…

Důležité je mít kvalitní snídani. První potrava, která se dostane do trávicího traktu, podporuje peristaltiku střev, tedy pohyb střeva od horní k dolní části. Pomůže to také ke správnému rannímu vyprázdnění.

Dítěti vždy dopřejte dostatek času pro vyprazdňování při ranním vstávání.

Pokud se jedná jen o dočasný problém, třeba když dítě snědlo větší množství sladkostí, může pomoci např.švestkový nebo meruňkový kompot.

Ve výjimečných případech se dá použít glycerinový čípek.

Když se dítě učí na nočník, postupovat nenásilně. Každé dítě je jiné a jinak dlouhou dobu trvá, než pochopí smysl chození na nočník.

Pokud je příčinou zácpy stres v rodině, rodiče by se měli zamyslet a neřešit své problémy před dětmi. S dětmi je nutné mluvit opatrně, ovšem na rovinu.

Když se nedaří zbavit se zácpy v domácím prostředí, je nutné situaci probrat s dětským lékařem, který navrhne vhodný léčebný postup. Může poslat i na podrobnější vyšetření. V žádném případě se nedoporučují pro děti projímadla, bývají často návyková.

Podívejte se na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb, u nás si určitě vyberete.

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Zácpa u dětí – co pomáhá

  1. Pingback: Když mateřské mléko nestačí | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia