Main menu

 

Začínáme s příkrmy

19 Kvě 2015

Zavádění prvních příkrmů se odvíjí od toho, zda je dítě kojeno nebo krmeno umělým mlékem. Kojené děti se doporučuje začít přikrmovat od ukončeného 6.měsíce. Nekojené děti o měsíc dřív. Ale spíš záleží na tom, jak je dítě na příkrmy připraveno. Rodiče by měli vysledovat ten správný okamžik, kdy je miminko u jídla pozoruje, po jídlu se natahuje a naznačuje, že by také chtělo ochutnat. Pokud miminko reaguje na první pokusy s příkmy totálním odmítáním, nebojte se první příkrm odložit třeba o pár týdnů nebo až na 7. měsíc. Nejpozději v 8. měsíci by dítě první příkrm ochutnat mělo. Platí zde pravidlo – dítěti jídlo nenutit, pouze nabízet.

baby feeding with a spoon

Zelenina

Začíná se se zeleninovými příkrmy v době oběda. Miminko může mít problém s polykáním, ještě to neumí. Nechte jej, ať jídlo důkladně prozkoumá, ať se v něm patlá, ochutnává na prstech a seznamuje se lžičkou. Vše je pro něj nové. Vždy zkontrolujte teplotu příkrmu. Dítě se nesmí spálit, ale aby nebylo jídlo studené. Jíst je ideální společně. Miminko uvidí, že jíte také, a to ho motivuje. Dítě krmte dětskou lžičkou.

Obvykle je prvním příkrmem mrkvička, kterou uvaříte nebo podusíte a rozmixujete či rozmačkáte vidličkou na kaši či pyré. Do každého příkrmu se přidává na špičku lžičky másla nebo kvalitního oleje, protože některé vitamíny jsou rozpustné jen v tucích Další druhy zeleniny se zavádí postupně. Vždy jen jeden nový druh jednou za 3 dny. A to kvůli možným alergiím. Zcela vynechte sůl, koření a další dochucovadla.

Po mrkvi se postupně přidává brambor, brokolice, cuketa, dýně, řepa, hrášek, fenykl, pastyňák, špenát, kedluben, květák, kapusta, pórek... Ideální je zelenina z vlastní zahrádky. Anebo koupená čerstvá zelenina (např.v bio kvalitě).

První příkrm je možné koupit také ve skleničce. Ohřívejte jen malé množství. Miminko ze začátku celou skleničku nesní. Neohřátý zbytek můžete uložit do ledničky do druhého dne. Výrobci obvykle doporučují spotřebovat do 2 dnů od otevření.

Jednou za čas (např.jednou týdně) je možné přidávat do příkrmu uvařený vaječný žloutek. Má mnoho hodnotných prvků a zlepšuje chuť příkrmu. Bílek dítěti nedávejte, ten až po 1.roce života.

Maso

Asi měsíc po zavedení prvních zeleninových příkrmů můžete začít zavádět i maso. Kupujte maso čerstvé a vařte ho ve vodě bez soli. Maso pokrájejte nebo umixujte společně se zeleninou a trochou vývaru. Vhodné maso na první příkrmy – kuřecí, krůtí, hovězí, jehněčí, králičí, telecí. Na jeden příkrm (200 g) je dávka masa asi jedna plná polévková lžíce.

Ovoce

Po zavedení masozeleninového příkrmu můžete do jídelníčku zařadit i ovoce, ve formě ovocného pyré. Ovocný příkrm může nahradit dopolední nebo odpolední porci mléka. Postup zavádění ovoce je stejný jako u zeleniny. Tedy postupné zavádění po jednom druhu ovoce, vždy s odstupem minimálně 3 dnů kvůli případné alergické reakci. Nejvhodnějším ovocem pro začátek jsou jablka, hrušky, banány, meruňky, hroznové víno, borůvky, třešně, švestky. Pozor na citrusy (pomeranče, mandarinky, citrón), rybíz, angrešt, maliny, jahody, kiwi – mohou způsobovat alergické reakce.

jablko a banán

Kaše

Jako náhrada večerního kojení nebo dávky umělého mléka slouží kaše. Zprvu se doporučuje rýžová kaše (neobsahje lepek), později další obilné kaše (pohanková, jáhlová, kukuřičná,…). Kaše lze připravovat jako nemléčné, tedy jen z vody, nebo jako mléčný příkrm z umělého mléka. Zdravější jsou kaše, které si připravíte sami. Kupované instantní kaše dětem sice chutnají, ale obsahují většinou cukr, kterým by se mělo u malých dětí šetřit. Dítě si na sladkou chuť lehce zvykne a pak by mohlo odmítat masozeleninové příkrmy.

Mléčné výrobky

Mezi 8. a 9. měsícem můžete dítěti nabídnout bílý jogurt a kysané mléčné výrobky. Zcela nevhodné jsou pro děti do 1 roku kravské mléko, tvaroh, smetanové krémy. Ty obsahují příliš mnoho bílkovin a zatěžují tak tělo dítěte. Při zavádění mléčných výrobků pozor na alergické reakce u dětí. U spousty dětí je zaznamenána reakce na bílkovinu kravského mléka.

Nevhodné potraviny

Pro děti do jednoho roku (a i později) jsou zcela nevhodné sladkosti a uzeniny. Nedoporučuje se podávat ani ryby, med, sóju, ořechy, koření.

Tekutiny

Při zavádění prvních příkrmů je stále velmi důležitým zdrojem všeho, co miminko potřebuje, kojení. Proto kojte dál.

Po zavedení příkrmů začněte dítěti nabízet i jiné tekutiny než mateřské či umělé mléko. Nejvhodnější je čistá kojenecká voda nebo neslazený dětský čaj. Miminku můžete podávat v lahvičce nebo hrnečku s pítkem.

U nás také najdete inspiraci na první bezmasé i masové příkrmy.

Recepty vhodné od 8. měsíců.

Recepty vhodné od 10. měsíců,

Podívejte se na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb, u nás si určitě vyberete.

CzechSlovakia