Main menu

 

Vztah mezi partnery po narození dítěte

16 Dub 2015

Změní se vztah mezi mužem a ženou po narození dítěte? Ženy si stěžují, že jim partner po porodu nepomáhá s péčí o dítě. Muži si zase připadají svou ženou zanedbávaní.

Vztah dvou partnerů by měl být založen na rovnocennosti. Do té doby, než se muži a ženě narodí dítě, žijí obvykle jeden pro druhého. Ale po příchodu dítěte na svět je vše jinak. Žena rázem na první místo nestaví svého muže, ale čerstvě narozené dítě. Je to přirozené a normální. V minulosti na tom závisel život potomka. Ovšem dnešní partner se může cítit odstrčený, může na dítě žárlit či dokonce hledat porozumění jinde. Jak příchod nového člena rodiny zvládnout bez problémů? Platí pravidlo, že štěstí by měli mít ve zdárném pokračování partnerského vztahu ti, kteří jsou připraveni. Připraveni na nepohodlí, nevyspání, a také ti, co netrvají na zaběhnutých rituálech. Naopak jsou schopni se o péči o potomka podělit podle situace.

cac165ed-e8d1-4693-b145-69398953f3bc

Jak to cítí ženy

Žena rodičovství pociťuje dříve než její partner. V těhotenství se musí potýkat s fyzickými změnami, které jsou někdy velmi nekomfortní. Působením těhotenských hormonů žena vnímá více své emoce, které jsou mnohem intenzivnější. Žena porodem získává novou pozici, stala se z ní matka. Ženy v tuto chvíli a i ve chvílích po narození dítěte mnohdy cítí bezbranně. Potřebují cítit, že je jim partner oporou, které mohou důvěřovat a který jim pomůže novou situaci zvládnout.

I ženy, ač jsou po porodu zasaženy smrští hormonů, by měly být na novou situaci připraveny. Měly by se stále věnovat svým partnerům, ne je vnímat pouze jako zdroj financí a fyzické pomoci. Problémem po porodu často bývá sexuální soužití páru. U žen z hormonálních důvodů po porodu často klesá chuť na sex. Ať už z důvodů poševních poranění, nebo z důvodu hormonálních. Žena může mít problém se vzrušením i vyvrcholením. U mužů ovšem může dojít také ke ztrátě chuti na sex, a to z důvodu že svou partnerku začnou vnímat jako matku, nikoliv jako milenku. Problémem může být i přítomnost dítěte v ložnici. Šestinedělí je náročné pro ženu jak psychicky, tak fyzicky. Ale po skončení šestinedělí by měla žena vědět, že jejich partnerský sexuální život závisí na ní. Měla by se svého muže dotýkat a pomalu se vracet ke společnému sexuálnímu životu. Žena totiž rozhoduje, jak bude jejich sexuální život po porodu vypadat a jakým směrem se bude odvíjet.

novorozenec

Rady pro muže

 • Buďte připravení. Zjistěte si, jak probíhá porod, jakou péči vyžaduje miminko a dohodněte se dopředu se svou ženou, jak budete moci být nápomocen. Ženy, obzvlášť v šestinedělí, chtějí být chráněny a opečovávány a i když vás za to v danou chvíli žena chválit třeba nebude, věřte, že děláte pro váš vztah to nejlepší.

 • Zajímejte se o pocity své ženy. Žena bývá v začátcích mateřství vyčerpaná péčí o dítě, kojením, nevyspáním. Zároveň sdělujte svá přání.
 • I konflikty mohou přijít. Umějte odpouštět, brát věci s humorem.
 • Pokuste se sehnat hlídání, abyste mohl se svou ženou strávit pár společných chvil jen ve dvou.

Jak pracovat na společném vztahu

Většina psychologů z manželských poraden se shoduje na hlavních bodech, kterými by se novopečení rodiče měli řídit:

 • Důležité je umět dohodnout se na kompromisu.

 • Svého partnera/partnerku berte takového, jaký je, nikoliv jaký by měl být.
 • Umějte si užívat společné rodinné chvíle.
 • Společná péče o potomka posiluje a vyživuje vztah muže a ženy.
 • Je důležité stále vědět, proč jste spolu a nebát se spolu otevřeně o čemkoliv mluvit jeden s druhým.
 • Pokud nastane situace, kterou nezvládáte, vyhledejte pomoc psychologa ve svém okolí.

Když se dva lidé stanou rodiči, nastane mnohdy těžká chvíle, která může odkrýt slabiny vztahu. Důležité je vědět, že dobrý vztah se narozením dítěte nerozbije

Mohlo by Vás také zajímat

2 comments on “Vztah mezi partnery po narození dítěte

 1. Pingback: Když táta není pořád doma | Blog Mimulo

 2. Pingback: Svatba? Ano či ne? | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia