Main menu

 

Vývoj miminka v 1. měsíci

1 Čvn 2016

Miminko se narodilo. Až donedávna znalo jen prostředí maminčiny dělohy, bylo stočené v klubíčku, mělo neustálý přísun živin, slyšelo tlukot maminčina srdce a tlumené zvuky zvenčí. Narozením náhle přichází o všechny tyto jistoty. Může cítit zimu, štiplavé světlo do očí, má kolem sebe volný prostor a může pocítit hlad, zvuky jsou ostré. Poporodní adaptace je velmi individuální. Zkrátka na některá miminka je toho příliš a mohou hodně plakat. Dítě potřebuje čas na to, aby si na vše nové zvyklo.

bezplenková metoda

Poporodní adaptace

Období, kdy se dítě nazývá novorozencem, trvá 28 dní po porodu. Je to období adaptace dítěte na vnější svět. Novorozenec se chová na základě reflexů a vrozených instinktů. Tyto instinkty souvisejí s uspokojování biologických potřeb novorozence a miminku zajišťují přežití. Jde o hledací, sací a polykací reflex, které pomáhají najít potravu. Dalšími reflexy jsou úchopový, chůzový, stojící reflex, reflex mrkání, reflex Babinského, Moroův, Babkinův a plazivý reflex. Všechny reflexy kontroluje pediatr.

Miminko se snaží vnímat okolí a reaguje křikem. Jde o první komunikační krok, který umožňuje miminku ovládat své sociální chování. Miminko křičí z hladu, z bolesti, z nepohodlí, z nedostatku kontaktu. Pokud jsou jeho potřeby uspokojovány, dítě se zklidní a získá pocit jistoty.

Fyzický vývoj

Během prvních dnů života se nejvíce rozvíjí smysly. Dítě potřebuje kontakt. Z dělohy bylo zvyklé na malý prostor, který ho obklopoval a náhle je v obrovském neohraničeném prostoru. Doporučuje se miminko co nejvíc chovat, držet, nosit. Dříve matky miminka svazovaly do pevných zavinovaček, protože to děti uklidnilo. Dítě má velmi rozvinutý čich. Miminko svou matku rozpozná pomocí vůně. Cítí i vůni mateřského mléka. Rozvíjí se u miminka i sluch. Miminko bylo již z dělohy zvyklé slyšet hlasy. Novorozenci velmi dobře reagují na známé hlasy, především maminky a dalších členů rodiny. Již v porodnici se provádí kontrola sluchu. Se zrakem je to zajímavé. Dítě se již pár minut po porodu bedlivě rozhlíží kolem sebe a vnímá barvy i tvary. Hledá oční kontakt s matkou a hledá prsní dvorce a bradavky. Miminko po narození vidí neostře, spíš rozmazaně a ještě jen do asi 30 cm.

Důležité pro správný nástup laktace a kojení dítěte přiložit miminko k prsu brzy po porodu, ideálně do půlhodiny. Takhle malému miminku neomezujte kojení. Nechť pije, jak samo chce. Žádné po 3 hodinách, to se říkalo dřív. Je normální, že dítě po porodu ztratí na váze. Ztrácí obvykle kolem 5-10% své porodní váhy. Od třetího dne by mělo miminko začít opět přibírat a do dvou týdnů se dostat na svou porodní váhu.

Z hlediska motoriky dítě už od narození může zvednout hlavičku, avšak šíjové svaly nemá dost pevné. Ruce a nohy zatím ovládat neumí. Ručičky má sevřené v pěst.

baby-303068

Psychický a sociální vývoj

Pro miminko je hned od prvních chvil důležité mít kolem sebe milující rodiče. Novorozenec má silnou potřebu sociálního kontaktu. Tu rodiče, tedy především maminka, uspokojují častým kontaktem, nošením na rukou nebo v šátku. Jen milované dítě, které vyrůstá v prostředí, kde pociťuje lásku, se může zdárně duševně rozvíjet. Nehleďte na rady starší generace, že dítě bude chováním rozmazlené, nebo že si křikem trénuje plíce. Děťátko si nevymýšlí, nezkouší vás.

Spánek

Novorozenci většinu dne i noci prospí. Předčasně narozená miminka bývají spavější. Miminko ještě nerozlišuje rozdíl mezi dnem a nocí. První měsíc je pro rodiče náročný, ale věřte, že bude líp. Že i vy se jednou pořádně vyspíte.

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia