Main menu

 

Vývoj dítěte v roce a půl

14 Čvc 2016

Dítě v osmnácti měsících prochází intenzivním rozvojem myšlení, řeči i motoriky. V tomto období děti umí dobře chodit, běhat,… a tak se zaměřují na rozvíjení všech schopností a dovedností. Začínají zvládat i složitější úkoly. V tomto období je důležité na dítě mluvit, komentovat, ukazovat a pojmenovávat. A opakovat vše donekonečna.

Fyzický vývoj

V tomto období si všimnete velkého skoku ve fyzickém vývoji. Dítě je již na vlastních nohách jisté, s jistotou leze po nábytku, dokáže kopnout do míče, některé jet na dětském odrážedle… Při chůzi a běhu se umí zastavit a otočit. Dokáže samo vylézt a sednout si na dětskou jídelní židličku, lézt po schodech bez pomoci. Dítě může zvládat i chůzi pozpátku.
I ručičky jsou šikovné. Dítě dokáže čmárat pastelkou či křídou, ukazovat prstem na věci, uchopit a postavit věž ze tří kostek. Děti v 18 měsících již upřednostňují jednu ruku. Při prohlížení knížky umí obracet jen 2-3 stránky najednou. Zvládne se samo najíst (ač bude jídlo všude) a napít z dětského hrnečku.

Duševní vývoj

Dítě dokáže vykonávat složitější úkoly, při kterých používá paměť. Dokáže si v paměti udržet objekt dlouho poté, co ho odstraníte z dohledu. Můžete hrát oblíbenou hru na schovávanou s hračkou.
Rádo bude napodobovat vše, co vidí a slyší. Dítě je zvídavé, vše zkoumá, snaží se všemu přijít na kloub.
V řeči se osmnácti měsíční děti velmi liší. Některé ještě moc nemluví, jiné začínají povídat v krátkých větách. Některé děti drmolí, není jim rozumět, jiné si zpívají a snaží se říkat básničky. Rozhodně by se rodiče neměli trápit, že dítě nemluví jako dítě u sousedů.
Ukazují se zájmy dítěte. Má své oblíbené hračky.
Dítě více projevuje své emoce, dokáže rozhodně vyjádřit, co chce a naopak nechce. Rozumí slovu „ne“, ale poslouchá, jen když se mu chce.
Většina dětí již spinká jen jednou přes den.
Dítě rádo kreslí, čmárá. Čmárat bude chtít kamkoliv, na zdi, na dveře, po stole, do knížek.

Sociální vývoj

Osmnácti měsíční batole miluje hry. Třeba na schovávanou, na honěnou. Má rádo odrážedlo, na kterých může jezdit.
Při oblékání dítě spolupracuje (pokud se mu oblékat chce). Dítěti dovolte, aby si oblékalo samo to, co zvládne.
Pro dítě je nejdůležitější rodina. V tomto věku dítě přejímá normy chování a vytváří se prototypy chování k ostatním lidem.
Dítě hodně chvalte. Dítě bude prokazovat lásku všem členům rodiny, včetně domácích mazlíčků a hraček.
Dítě bude mít rádo společnost jiných dětí, i když si zatím nebude umět s nimi hrát.

Nočník

Dítě si začíná uvědomovat, že se mu chce čůrat. Ještě nemá takové schopnosti, aby moč dlouho zadrželo. Mnohem úspěšnější bude s kakáním. Tento úkon děti lépe chápou a ovládají. V osmnácti měsících některé děti zvládají kakat do nočníku nebo na záchod.
Vysazování na nočník se doporučuje v době, kdy je na to dítě mentálně připravené. Tedy v době, kdy dítě dokáže mamince sdělit, že potřebuje kakat. Nutnou podmínkou je, že dokáže na nočníku nebo dětském prkénku na záchodě chvíli posedět. Rozhodně je doporučováno jakýkoliv úspěch chválit a neúspěchy přehlížet.

Hry a zábava

Nejdůležitější jsou pro dítě rodiče, se kterými si hraje, povídá, zpívá, kreslí, tancuje, prohlíží knížky a skotačí. Oblíbené činnosti, hry a hračky pro osmnácti měsíční dítě jsou:

Pískoviště, dítěti úplně stačí malé plastové pískoviště – čisté pískoviště (pozor na znečištění výkaly koček), s sebou hračky na písek – kyblíčky, sítka, bábovičky a především lopatičky. Dítě si bude v písku hrát, písek přesypávat apod.

Stavebnice – Dítě bude rádo z kostek stavět komíny, bude rádo vkládat tvary do otvorů, bude rádo skládat jednoduché puzzle.

Schovávaná – S rodiči bude dítě rádo hrát na schovávanou. Schovávat můžete i oblíbenou hračku.

Dětský stan, domeček – Dítě se bude rádo schovávat do svého domečku, může být koupený nebo vyrobený z kartónu.

Domácí práce – Děti budou rády pomáhat s vařením, vysáváním, dáváním prádla do pračky, věšením pomocí kolíčků atd. I když je dětská pomoc pro rodiče spíš přítěž a přidělávání práce, dovolte svým dětem, aby se takto učily a nechte je, ať vám pomáhají.

Knížky – Obrázkové knížky a knížky s básničkami budou děti milovat. Obzvlášť když tam budou zvířátka.

Výtvarné činnosti – Dítě bude rádo kreslit a čmárat. Můžete zkusit i barvičky.

Hry ve vodě – V létě, v bazénu nebo ve vaně dítěti pořiďte hračky do vody, různé nádobky, konvičky a vodolepky. Dítě bude vodu přelévat, cákat.

Přečtěte si také další články na téma výchovy dětí:

S přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia