Main menu

 

Vývoj dítěte v 10. měsíci

14 Čvc 2016

Desátý měsíc není tak průlomový, jako předchozí měsíc. V 10. měsíci se může zdát, že se vývoj dítěte trošku zpomalil. Miminko potřebuje čas, aby své nové dovednosti procvičovalo a zdokonalovalo. V 10. měsíci dítě opakuje lezení, vzpřímený sed a postavování se u nábytku. Tyto dovednosti jsou velmi náročné na koordinaci, a tak může trvat dlouho, než se dítě odváží postoupit ve vývoje o dovednost dál. Tělíčko miminka se začíná fyzicky i psychicky připravovat na první krůčky a samostatnou chůzi.

^DDD857859822CBE8E9E39D4F80EF3CD5AD51B60E5AD38B260D^pimgpsh_fullsize_distr

Pokud se dítě ještě plazí, pomalu se v tomto období dostává do fáze na „všechny čtyři“ a snaží se lézt. Jsou i děti, které fázi na všech čtyřech (tedy i lezení) přeskakují a z plazení rovnou přechází na chůzi. Obě tyto varianty jsou možné. Pokud děťátko leze po čtyřech, bude mít prošoupaná kolínka u tepláčků. Místo toho plazící se dítě bude mít ušmudlané tričko, po kterém se šoupe po podlaze. Při pohybování tak či tak, bude vyvíjet bleskovou rychlost, aby se dostalo k zajímavým věcem a hračkám.

Desetiměsíční dítě je velmi rychlé. Rádo prozkoumává okolí. Je proto důležité mít miminko stále na očích, abychom zabránili neštěstí. Nebezpečná místa (zásuvky, rohy nábytku a stolu, schodiště) je potřeba zabezpečit. Jestliže máte doma schody, vaše dítě se brzy naučí, jak po schodech vylézt nahoru. Dolů je to obtížnější. Než se to však naučí, dávejte na něj pozor. Pokud má přístup na schodiště, je lepší je zabezpečit plotem.

Fyzický vývoj

Dítě si umí sednout. Většina dětí se umí sama posadit z jakékoliv pozice na zemi. Když sedí, otáčí se na všechny strany.
Chytne se nábytku, přitáhne se a postaví. Ukročuje do stran a některé dokonce již obchází nábytek. Některé děti se snaží pustit a zkoušejí udržet rovnováhu. Je potřeba, aby miminko natrénovalo, jak se ze stoje opět posadit.
Po prostoru se pohybuje plazením nebo leze po čtyřech.
Hračky drží pomocí palce a ukazováčku. Umí udržet hrníček a napít se z něj.

Duševní vývoj

Miminko se směje, pláče a křičí, aby na sebe upoutalo pozornost. Tímto se již snaží prosazovat vlastní osobnost.
Začíná chápat význam slova „ne“, ale ne vždy poslechne.
Je schopné soustředit se na více než jednu věc. Tomuto období se říká období dělené pozornosti.
Oblíbenou zábavou je pro vaše dítě hledání věcí a hraček, které dítě vidělo, kam je schováváte.
U děťátka se v 10. měsíci prohlubuje smysl pro humor. Miminko se usmívá, směje se nahlas, vříská. A velmi rádo hraje různé hry (na schovávanou, na chytanou, na honěnou). Děťátko miluje, když se s ním škádlíte, mazlíte, hrajete.
Další oblíbenou hrou bude touha strkat něco do něčeho. Veškeré dírky, dutiny, otvory ho budou velmi zajímat a bude se snažit do nich něco strkat. Také ho budou lákat drobné věci (sponky, drobky, zrníčka,…).

Sociální vývoj

Desetiměsíční dítě již rozumí mnoha slovům.
Dětské žvatlání zní jako řeč. Jsou děti, která zvládnou již první smysluplná slůvka.
Miminko napodobuje zvuky, gesta a grimasy.
Bude stále častěji slyšet dětský smích. Děti začínají chápat legraci a svou radost projevují vřískáním, úsměvem nebo hlasitým hrdelním smíchem.

Na dítě nespěchejte a dopřejte mu čas k nácviku jednotlivých dovedností. Dítě ke všemu dospěje samo, bez pomoci rodičů. Pohybový aparát dítěte dozrává pomalu a postupně.
Pokud máte stále pochybnosti o pohybovém nebo duševním vývoji svého dítěte, kontaktujte odborníka. S miminky je možné různě cvičit a stimulovat je ke správnému vývoji. A takové včasně započaté cvičení může později zamezit vzniku různých vážnějších problémů.

S přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Vývoj dítěte v 10. měsíci

  1. Pingback: Vývoj dítěte v 7. měsíci | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia