Main menu

 

Vyrážíme s dětmi na kolo

13 Dub 2017

Mezi velmi populární sport dnešní doby se řadí cyklistika. Lze ji provozovat odmalička až do stáří. Na kole může navíc rodina trávit společně svůj volný čas. Na kolo tedy můžete vyrazit i s dětmi, ač je to náročnější než bez nich. Jízda na kole společně s dětmi s sebou přináší spoustu starostí, které mohou narušit průběh jízdy, zároveň však přináší i spoustu radostí a prima zážitků, na které budete rádi vzpomínat. Na kolo berou rodiče již malá miminka, která vozí ve vozíku za kolem, poté s batoletem v cyklosedačce a starší dítě na tažné tyči.

Vozíky za kolo

Výlety na kole můžete podnikat i s úplně malými miminky. Vozíky za kolo je možné opatřit speciální novorozeneckou vložkou (miminkovníkem), která se hodí pro pohodlné uložení miminka od narození do 6-10 měsíců. Později tato vložka není nutná a dítě můžete vozit ve vozíku do přibližně pěti let. Novorozenecká vložka se podobá dětské sedačce pro miminko. Zavěšuje se jako houpací síť na konstrukci vozíku. Miminko je dále jištěno bezpečnostními pásy, a tak je chráněno před nárazem a otřesy. Dítě je rovněž chráněno kovovou konstrukcí, takže pokud by došlo náhodou k převrácení vozíku, dítěti by se nemělo nic stát.

Výhodou vozíků je nízké těžiště, proto je jízda s vozíkem stabilnější než s dětskou cyklosedačkou. Naopak nevýhodou je délka soupravy. Ta může být přibližně 3 m a cyklista musí pamatovat na delší průjezdy křižovatkami a nájezdy do zatáček.

Aby byl cyklista s vozíkem lépe viditelný, je možné takový vozík opatřit doplňkovým praporkem. Z psychologického hlediska bývají řidiči automobilů při předjíždění takto označeného vozíku opatrnější a nechávají si od cyklisty větší odstup.

Proti nepřízni počasí jsou vozíky dobře chráněny. Mohou se používat v dešti i v chladném počasí. V letních měsících je možné jezdit jen se síťkou. V zimě a za deště se dá použít integrovaná slída. Dokonce jsou na trhu i vozíky se sluneční clonou a UV filtrem.

Vozíky jsou vybaveny parkovací brzdou, kterou je možné použít při stání, aby byl vozík zajištěn proti ujetí. Jsou i vozíky, které mají přídavné ruční brzdy. Ty jsou pak nezbytné, pokud byste vozík využívali například na běh či in-line brusle.

Při delších vyjížďkách rodiče ocení zavazadlový prostor, který mají vozíky za dětmi. Při cestování s dětmi je totiž potřeba spousta věcí (dětské plenky, jídlo, pití, hračky…).

Pokud zvažujete pořízení vozíku za kolo, vězte, že na trhu jsou různé tipy a značky takových vozíků. Pro jedno dítě, ale také i pro dvě děti. Je možné vézt jak miminko ve speciální vložce, tak i druhé starší sedící dítě.

Sedačka

Koupit můžete sedačku přední nebo zadní. Přední cyklosedačka se hodí spíš na kratší jízdy. Není tak pohodlná, protože dítě v ní není chráněno proti hmyzu. Navíc není tak bezpečná třeba při pádu. Výhodou je, že dítě v ní lépe vidí a může se rozhlížet. Přední sedačka má vysoko posazené těžiště, což znamená, že je kolo méně stabilní a hůře se s ním manipuluje.

Zadní cyklosedačka se hodí na delší trasy. Můžete pořídit buď samonosnou s uchycením na pružném kovovém prutu, díky kterému je sedačka odpružená a dítě se v ní lehce pohupuje nebo s přiděláním na nosit kola. Zadní sedačky dítěti zaručí vyšší oporu zad a větší pohodlí. Dítě je chráněno proti čelnímu větru a proti hmyzu a prachu. Kolo je díky sedačce poměrně nestabilní při rozjezdu a při zastavování. V žádném případě nemůžete kolo odložit či opřít, pokud v sedačce je dítě.

Dětské cyklosedačky se používají pro děti od asi 1 roku. Dítě musí umět dobře sedět a držet hlavu rovně při jízdě.

Obchody nabízí i polohovatelné cyklosedačky, které je možné lehce polohovat a sklopit, když dítě usne. Mějte však na paměti, že dítě by stejně v sedačce nemělo spát, protože ve spánku nemá zpevněné zádové svaly a páteř není chráněna proti drncání.

Tažná tyč nebo vlečné kolo

Dětem, které odrostly sedačce a jen tak sedět ve vozíku už je to nebaví, můžete pořídit tažnou tyč. Ta je určena dětem od přibližně 4 let. Tyč je výborná pomůcka pro děti, které už zvládají samostatnou jízdu na kole, ale samy ještě delší trasu nezvládnou, nebo je možné dítě „zapřáhnout“ na rušných silnicích, kde mají rodiče strach takto malé děti pustit, protože ještě neznají pravidla silničního provozu a neumí se v něm orientovat.

Pomocí tažné tyče se propojí kolo dospělého s kolem dítěte. Tyč se může kdykoliv během výletu od dětského kola odpojit a dítě může jet kousek cesty samo. Nacvaknutí dětského kola na tyč je velmi rychlé a jednoduché.

Tyč na kole dospělého nijak nepřekáží. Je možné jet s dětskou tyčí i bez dětského kola nebo táhnout prázdné dětské kolo. Tyč je tedy dobrý pomocník například při cestě do školky, kdy dítě do školky dovezete a pak ze školky jedete s prázdným kolem.

Během jízdy na tažné tyči nesmí dítě brzdit, což mu musí rodič před jízdou zdůraznit. Pokud by dítě při jízdě brzdilo, mohlo by se kolo dostat do smyku.

Místo tažné tyče můžete pořídit vlečné kolo (kolo za kolo). Je to dětské kolo, kterému chybí přední kolo a je napevno připojeno ke kolu dospělého. Tvoří s ním kompaktní celek. Vlečné kolo však nelze pořídit samostatně. Pro svou jednoúčelovost není příliš oblíbeným doplňkem.

Dětská kola

Jakmile dítě odroste sedačce, vozíku a na tažné tyči jezdit nechce, protože chce zkrátka jezdit samo, je na čase pořídit mu jízdní kolo. Nejmenší dětská kola vhodná pro děti ve věku 2-4 roky se prodávají s průměrem 12“. Starší dítě nebo dítě vyššího vzrůstu může začínat na kole s průměrem 16“, což obvykle je pro děti 3-6 let. Tato kola mají jen jeden převod a brzdu s torpédem (dítě musí šlápnout šlapkami směrem dozadu, tzv. „protišlap“). Další velikosti kol jsou s průměrem 18“ (5-8 let), 20“ (7-9 let), a 24“. Tato kola mají již přehazovačku a pákové brzdy.

Bezpečnost

Zákon udává, že přilbu na hlavě musí mít každý cyklista mladší 18 let (včetně dítěte v cyklosedačce). Přilba musí být pohodlná a přesně padnoucí, s dostatečným odvětráváním, s bezpečnostní atestací, dobře viditelná i z velké vzdálenosti.

Rodiče by měli věnovat pozornost správnému vybavení dětského kola. Důležité je, aby byl malý cyklista dobře vidět a aby se již od dětství učil, jak se v silničním provozu chovat. I pro cyklisty platí, aby rodiče šli svému dítěti příkladem.

Přečtěte si i další články o cestování se dětmi:

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia