Main menu

 

Vypadávání vlasů po porodu

1 Pro 2015

Po porodu mnoho žen trápí nabraná kila, povolené svalstvo. S tím se dá bojovat. Dalším častým problémem je padání vlasů po porodu. Čím je nadměrné vypadávání vlasů způsobeno? Jak se s padáním vlasů poprat?

Příčiny padání vlasů po porodu

Pokud po porodu ženě padají vlasy, je to zcela normální jev. Padání vlasů po porodu postihuje téměř polovinu maminek. Některé maminky ztratí vlasů málo, jiné jsou zoufalé, neboť při česání a mytí vyčesávají plné hrsti vlasů. Není to rozhodně žádný důvod k panice. Toto vypadávání je jen dočasný jev.

Padání je způsobeno tím, že tělo ženy po narození dítěte zažije velkou hormonální skluzavku. Hlavním viníkem je hormon estrogen, jehož zvýšená hladina vede k prodloužení růstové fáze vlasu, jenž by za normálních okolností už vypadl. Těhotenství je jakási hormonální špička, vlasy mívají ženy lesklé a husté a v plné kondici. Po porodu hladina ženských hormonů klesá, což může mít za následek oslabení vlasů a hlavně nadměrné vypadávání. K hormonům se přidá stres, únava, a to je pro padání vlasů ráj. Další příčinou může být nedostatek minerálů (zinek, hořčík, vápník, železo).

Hair loss in woman hands and bruch, on white background, women postpartum defluvium

Kdy vlasy padají?

Nadměrné padání se u žen objevuje nejčastěji mezi 3. – 4. měsícem po porodu. Jsou ale ženy, které zaznamenají nadměrné padání již po šestinedělí. Některé ženy nadměrné padání doprovází po celou dobu kojení. Během 6 -12 měsíců se však většině žen vlasy vracejí do normálního stavu.

Jak padání vlasů předejít?

Na hormony jsme krátké. S hormonálními změnami neuděláme nic. Co můžeme však udělat, je nepodporovat vypadávání vlasů.

  • Nepoužívejte barvy na vlasy, laky a tužidla.
  • Pokud vlasy fénujete, tak přes kovový kartáč. Nepoužívejte kulmu ani žehličku na vlasy.
  • Kupujte si kvalitní šampony, existují i přímo proti vypadávání vlasů. Dodají vlasům potřebné živiny. Vhodné jsou i přírodní šampóny a odvary z bylin (kopřiva, šalvěj, přeslička).
  • Na delší vlasy používejte kondicionér pro lehčí rozčesávání, neboť právě při rozčesávání vypadne mnoho vlasů zbytečně. Dopřejte si i výživné zábaly na vlasy.
  • Dodržujte zásady zdravé výživy. Důležitý je dostatek vitamínů (hlavně E a B) a minerálních látek (železo, zinek, selen). Přínosný je dostatečný příjem ovoce a zeleniny, luštěnin, obilovin, celozrnného pečiva, bílého masa, oříšků a semínek.
  • Žádné kouření a alkohol.
  • Vlasům můžete ulevit i kratším střihem.
  • Při stahování vlasů do culíku buďte opatrné. Vlasy se tím natahují, ničí a více padají.

Kdy jít k lékaři?

Nadměrné padání vlasů by mělo trvat asi 3 měsíce. Poté se vlasy začínají nahrazovat novými. Jestliže trvá nadměrné padání výrazně déle než asi 6 měsíců či rok po porodu, pak se vyplatí navštívit dermatologa. Příčinou by mohlo být i něco jiného (odtučňovací kúry, infekční onemocnění, operace, skrytá onemocnění nebo užívání některých léků).

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia