Main menu

 

Vybíráme jídelní židličku

17 Bře 2015

Končíte s kojením a chystáte se začít s příkrmy? Určitě vás napadne, v čem budete dítě krmit. Na trhu je velké množství různých jídelních židliček, pro dítě pohodlných a zároveň velmi praktických.

Plastová versus dřevěná jídelní židlička

Dřevěnou židličku si kupují většinou ti, kterým se líbí dřevo jako materiál. Dřevěné židličky se vyrábějí již léta a jistě i dnes dobře poslouží. Dřevěné židličky mohou být rozkládací, dají se tedy použít buď jako vysoká židle, nebo se dají rozložit na stoleček a židličku. U rozložené si pak dítě může kreslit. Dřevěné židličky mívají příznivější cenu.

 10585_1

Plastové jídelní židličky jsou více variabilní. Většinou se u nich dá nastavit zádová opěrka a opěrka nohou do více poloh. Židlička se obvykle dá posunovat nahoru a dolů. Plastové židle jsou měkčí, neboť jsou dobře polstrované, pro dítě tedy komfortnější. Potah plastových židliček je omyvatelný, tyto židle jsou tedy snadno udržovatelné. Součástí plastové židličky bývá pult, na který dítěti podáváte jídlo. Pult je z plastu, tedy dobře omyvatelný a od židle oddělitelný. Židličky mají zpravidla košík, který se hodí  například k ukládání bryndáčku, misek, atd. Plastovou židličku většinou volí rodiče, kteří v ní chtějí krmit ještě nesedící dítě. Židlička je polohovatelná směrem dozadu a je vybavena pětibodovými pásy. Plastové židle se dají poměrně lehce složit a nezaberou tolik místa.

Příslušenství jídelních židliček

U plastových židliček mohou rodiče vybírat z různých potahů, barev a vložek. Do některých typů židliček je možné zakoupit kojeneckou vložku. Díky ní budete moct do židle umístit i malé miminko. K jídelním židličkám lze dokoupit ochrannou podložku na podlahu, která chrání před jejím poškozením.

Jídelní sedátka

Jídelní sedátka volí většinou ti rodiče, kteří mají málo prostoru pro samostatně stojící jídelní židličku. Jídelní sedátka se totiž připevňují přímo na klasickou dospěláckou jídelní židli. Na trhu jsou sedátka plastová i textilní. Existují i nafukovací sedátka a pro starší děti jsou vhodné speciální podsedáky, které mohou brát rodiče sebou i na cesty a nezaberou moc místa. Sedátka se připevňují k židli, ale existují i typy sedátek, které se upevní přímo ke stolu, u kterého dítě sedí.

Při výběru jídelní židličky je dobré zaměřit se na několik základních věcí:

  • Stabilita židličky – děti jsou neposedné a pád dítěte s židličkou by mohl být nebezpečný a s vážným poraněním.

    8063_1_small

  • Prostornost židličky – pamatujte, že v židličce bude dítě od té doby, co se naučí sedět, přibližně do tří let.
  • Polohování židličky – polohování je dobré pro děti do 1 roku.
  • Údržba židličky – potah i pultík se lépe udržují u plastových židliček.
  • Zábrana mezi nožičkami – brání, aby dítě nevyklouzlo a nepropadlo na zem. Ideální je, když je židlička vybavena i pásy.
  • Hmotnost židličky – pokud budete židličku přemisťovat i s dítětem, měla by být co nejlehčí. Pokud má židle kolečka, máte o starost méně.
  • Skladnost židličky – pokud máte v bytě málo prostoru, ujistěte se, že jde židlička lehce složit.
  • Bezpečnost židličky – dětská jídelní židlička by neměla obsahovat žádné ostré části, aby se dítě neporanilo.

Samotný výběr je ale na rodičích. Nikdo nemůže tvrdit, že dřevěné jsou lepší než plastové. Každý má jiný vkus a jiné nároky na židličku. Důležité je vybrat si takovou jídelní židličku, která bude vyhovovat Vám a Vašemu dítěti.

 

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia