Main menu

 

Virus Zika

19 Úno 2016

Média informují o vzestupu a rozšíření viru Zika, který pochází z turisticky vyhledávaných míst jižní a střední Ameriky. Virus dorazil dokonce i do Evropy. Může se nákaza týkat i nás v České či Slovenské republice?

Virus je přenášen komárem rodu Aedes aegypti, který se napil infikované krve. Tím komár virus získal a dalším bodáním a sáním jej předá dalšímu a dalšímu hostiteli. Tento komár žije v tropických a subtropických oblastech jižní Ameriky.

allergy-18656_1280

Jak se projeví nákaza?

Pokud se člověk nakazí virem Zika, projevy nejsou pro jeho život ohrožující. Onemocnění má podobné projevy a průběh jako chřipka. Asi týden po nakažení člověk zaznamená první příznaky (zvýšená teplota až horečka, vyrážka, zánět spojivek, bolesti svalů a kloubů, bolest hlavy). Tyto příznaky po 2-7 dnech zmizí.

Jak probíhá léčba

Podezření na onemocnění virem Zika může být u lidí, kteří cestovali do rizikových oblastí. A poté mají příznaky nemoci. Aby mohl být virus Zika diagnostikován, lékař pacientovi odebere krev a moč na rozbor.

Léčba onemocnění způsobené virem Zika je spíše symptomatická, tedy léčící příznaky nemoci. Doporučuje se pacientovi klid na lůžku, dostatečný přísun tekutin a podávání běžných léků proti horečce a bolesti.

Žádné speciální léky, antibiotika ani očkování proti viru Zika neexistuje.

Možná rizika

Virus však může způsobit propuknutí tzv. Guillain-Barrého syndromu. To je autoimunitní zánětlivé onemocnění, které zasahuje nervy vycházející z míchy.

Jak jsme již uvedli, průběh onemocnění způsobené virem Zika není dramatický. Rizikovou skupinu však tvoří těhotné ženy. Právě tomuto viru je přičítán zvýšený výskyt mikrocefalie plodu – dítěte. Mikrocefalie je tělesné postižení, kdy dochází k chybnému vývoji mozku plodu již v průběhu prenatálního vývoje. Vliv na vznik tohoto postižení má také toxoplazmóza prodělaná v těhotenství, dále užívání drog a alkoholu. Dítě, které se narodí má výrazně menší hlavičku a rodí se s poškozeným mozkem. Tato vada se projevuje zakrněním nebo předčasným ukončením růstu mozku.

Prevence

Jedinou prevencí je necestovat do ohrožených oblastí, aby se člověk vyhnul komářímu bodnutí. Pokud však přeci jen do oblastí jižní Ameriky cestuje, měl by na tělo aplikovat repelenty, chodit oblečen ve světlém oblečení, které zakryje většinu těla. Dále v době aktivity komárů se nevyskytovat v jejich blízkosti (stojaté vody, mokřady, močály, kde se komáři líhnou) a v noci spát pod moskytiérou.

Nákaza v České republice

Český ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček uvedl na brífinku k problematice šíření viru Zika ve světě, že riziko nákazy tímto virem je v České republice prakticky nulové. Ministerstvo zdravotnictví po konzultaci s ministerstvem zahraničních věcí však raději doporučuje těhotným ženám, aby necestovaly do Latinské Ameriky.

Nemoc se šíří pomocí přenašečů – komárů. Ti potřebují pro své množení podmínky, které v Česku nemají, proto České republice nehrozí plošná invaze viru. Hrozila by však, kdyby se potvrdila možnost přenosu viru pohlavní cestou.

S přáním krásného dne

www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia