Main menu

 

Velikonoce s dětmi

4 Bře 2016

Velikonoce mají ve světě různé podoby. V každé zemi se najde nějaký zvyk, který jinde nemají. U nás se pletou pomlázky a koledníci chodí šlehat a „omlazovat“ děvčata a ženy. Velikonoce jsou největší křesťanský svátek, ale také je pojímáme jako svátky jara a života. I pro děti mohou mít Velikonoce své kouzlo, pokud jim je přiblížíme a vymyslíme, co by se jim na Velikonocích mohlo líbit. Jak tedy slavit Velikonoce s malými dětmi?

Baby Smiling while holding an Easter egg beside a red basket

Velikonoce ve světě a dětské zvyky

Přinášíme vám různé velikonoční zvyky z celého světa. Můžete si z nich vzít inspiraci a se svými dětmi zkusit něco podobného.

V Anglii chodí děti dům od domu a koledují velikonoční vajíčka.

V Austrálii děti hledají v zahradách schovaná vajíčka, která jim přinesl velikonoční zajíček.

V Dánsku děti píší dopisy se škádlivými verši a místo podpisu dělají jen určitý počet teček, právě tolik – kolik má jméno dítěte písmen. Do dopisu dávají sněženku jako symbol první jarní květiny.

Ve Francii děti hledají v zahradách dobroty (vajíčka, zajíčky, kuřátka,…). Vysvětluje to tradice, kdy zvony od Zeleného čtvrtka do Bílé soboty mlčí, protože odlétají do Říma. To proto aby tam byly požehnány a vrátily se zpět s vajíčky a sladkostmi pro hodné děti. Když letí zvony zpátky, nad Francií padají dolů všechny ty dobroty.

V Nizozemí děti obcházejí farmy a sbírají vajíčka na velikonoční hry. S sebou nosí ozdobnou hůlku, na které jsou připnuté vlaječky, skořápky a pomeranče. O velikonočním pondělí se nejmenší děti snaží hledat vajíčka schovaná po zahradách.

V Mexiku děti nosí po setmění v ulicích pinata (papírové krabice s pamlsky), ty se věší, pálí, nebo se do nich bouchá holí tak dlouho, dokud se krabice neprotrhne a na zem se nevysypou sladkosti.

V sousedním Německu si děti před Velikonocemi vyrábějí slaměná hnízda, ta pak rodiče schovají doma nebo na zahradě. Poté do nich velikonoční zajíček nadělí barevná vajíčka a ráno, na Velikonoční pondělí, je jdou děti hledat.

Ve Švédsku děti vytváří březové metly zdobené na konci větviček barevnými peříčky. To proto aby je metličky chránily před mocí čarodějnic, která je o Zeleném čtvrtku největší.

Velikonoční zvyky u nás

Pletení pomlázek a následné šlehání dívek a žen se dle zmínek objevuje u nás již ve 14. století. Tehdy své protějšky šlehali manželé a mladíci, aby byly zdravé. Uplést pomlázku uměl tenkrát každý muž i kluk. Dnes se dají pomlázky koupit v obchodech, navíc v různých velikostech. Zdobení velikonoční kraslic je další českou tradicí.

Většina tatínků se těší, jak se svým malým chlapečkem vyrazí na koledu. Roční chlapeček bude možná koukat, co se to kolem něj děje, ale pomlázkou jistě bude rád mávat. Navíc vykoleduje různé dobroty, a které dítě by z toho nebylo nadšené.

Maminky zase s holčičkami připraví koledu pro koledníky. Barvená vajíčka, perníková vajíčka a další sladkosti. Pro malé holčičky nebudou možná Velikonoce tak oblíbené jako pro chlapečky, ale zase se budou moci krásně obléknout do šatiček, což holčičky dělají většinou velmi rády. A těch pár dobrot jim jistě rodiče také dají, aby jim nebylo líto, že koledují jen chlapci.

Výtvarné tvoření s dětmi na Velikonoce

Barvit můžeme vajíčka natvrdo. Barvy na vajíčka jsou potravinářskými barvami, takže jsou nezávadná a nemusíte se bát, že by dětem mohly ublížit.

Vystříhat můžeme z tvrdého papíru tvary vajíček a na ty pak mohou děti štětcem malovat, čmárat, lepit samolepky,… Vyrábět můžete i velikonoční kuřátka.

Velikonoční říkanky pro děti

Hody, hody, doprovody,dejte vejce malovaný,

nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý,

slepička vám snese jiný,

za kamny v koutku,

na vrbovým proutku,

proutek se ohýbá,

vajíčko kolíbá,

proutek se zláme,

slepička z něj spadne.

Vajíčko se odkoulí

do strejčkovy stodoly,

vajíčko křáp, slepička kdák,

máte nám ho, panímámo, dát!

 

Zas skřivánek zpívá

a svítí sluníčko,

dojdi k nám, Janíčku,

pro pěkné vajíčko.

Hody, hody, doprovody,

dejte medu, žádné vody.

Nechci vody, dejte medu,

jinak od vás neodejdu.

A nakonec tetičko,

dejte pěkný vajíčko.

 

Já jsem malý koledníček,

přišel jsem k vám pro trojníček.

Trojníček mi dejte,

nic se mi nesmějte.

 

Kohoutek kokrhá,

slepička kdáče,

panímáma do komůrky

pro vajíčko skáče.

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Velikonoce s dětmi

  1. Pingback: Velikonoční tradice aneb na co nezapomenout | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia