Main menu

 

Vánoce klepou na dveře! A společně s dětmi!

1 Pro 2015

Děti běhají po bytě, všude plno hraček, a to včetně těch neuklizených, vy máte vykřičené hlasivky, nestíháte žádné domácí práce a myslíte si, že už nemůže být hůře… Jenže může, přijdou Vánoce. Co naděláte, Vánoce k rodinné harmonii prostě patří. Ale jak s těmi malými skřítky, kteří křičí či pobíhají všude kolem, kompletně poklidit byt, napéct cukroví, nakoupit dárky pro celou rodinu, nezapomenout na stromek, dekorace a ještě vše nějak sladce a krásně zaobalit nebo zabalit a nezbláznit se? Zbydou vůbec nějaké chvíle pro vás samotné? Tyto a další otázky si budete pokládat celý předvánoční čas… Jak si těšení na Ježíška s dětmi užít, zpříjemnit a nestrhat se? Přečtěte si pár dobře míněných rad.

christmas-cookies-1042540_1920

Žádný stres

Zda-li si předvánoční čas chcete s dětmi vychutnat, zkuste se vážně ničím netrápit a nestresovat se. Vše probíhá snadněji a rychleji v klidné atmosféře, obzvláště v rodinném kruhu. Zdá se vám tato skutečnost nemožná? Je nemožná. Ale každá snaha se přece cení a přináší kýžené výsledky. Zkrátka si ukliďte jen to, co považujete za nutné a důležité, tedy jako obvykle, váš byt se nemusí za každou cenu na Vánoce lesknout, třpytky a pěkné dekorace to udělají za vás. Udělejte si s partnerem malou chvilku a veškeré nezbytnosti (i dárky) prodiskutujte a naplánujte. Cukroví také nemusí být dokonalé, dětem i vám rozhodně budou stačit čtyři druhy, spoustu dalších druhů vám obstarají babičky a další návštěvy, všude se peče.

A pečení si užijte, starší děti vám mohou pomoci s nějakými drobnostmi, zabavíte je a ještě jim uděláte radost a vlastně i sobě. Není to geniální? Pokud máte drobečky, kteří toho ještě moc nesvedou, poproste partnera nebo babičky o hlídání a voňavé cukroví si v klidu upečte sama, budete koukat, jaká se z přípravy cukroví stane kreativní činnost a příjemná změna v zaběhlém stereotypu. Zda ovšem víte, že péci nestihnete nebo jednoduše pečení neholdujete, můžete zkusit poprosit rodinu o pár vanilkových kousků, aby vám rozvoněly byt, jistě vám rádi vyhoví, babičky se s radostí se svou prací pochlubí. Pohoda vám dopomůže k pěkným chvílím v adventním čase, děti, a celá rodina, potřebují především vaši dobrou náladu, nic jiného Vánoční svátky více nerozzáří, snad jen úsměvy šťastných dětských očí.

baby-21971_1920

Využijte služby

Nechcete se v adventním čase trápit a myslíte si, že nic se teď s dětmi nedá stihnout a zvládnout v naprostém klidu a dokonale dle vašich představ? Je to tak. Ale pokud vás představa Vánoc skutečně trápí a nutně potřebujte vše perfektní, naše doba je pro takové věci jak dělaná. Dnes, pokud máte dostatek financí, si můžete nechat zařídit úplně všechno. Úklidové firmy vám uklidí a vyzdobí byt, cukrárny napečou cukroví, restaurace připraví salát i rybu, vše včas a čerstvě. Na internetu vyberete dárky a doručí vám je přímo domů, pokud nemáte čas ani na zabalení dárečků pro vaše milé, tak dárkové obchody nabízejí také takové služby, že vám cokoliv zabalí… Ale zamyslete se, zda pak z vánočních chvil budete mít dobrý pocit a radost. I když budete mít zase vše opravdu bezchybné a hlavně bez stresu, tak proč si neulevit. Děti někdy zaberou mnoho času a vysají mnoho energie, proto se nemáte za co stydět, když využijete nějaké služby, aby vám advent utíkal příjemněji, a náležitě jste si ho s dětmi prožila. Vaše spokojenost je spokojeností celé rodiny.

Těšte se a radujte se společně s dětmi

Snad by bylo nejlepší inspirovat se dětmi. Děti Vánoce milují, nic, co by souviselo s těmito svátky, jim nepřipadá únavné a vyčerpávající, prostě se těší a čerpají ze všeho pozitivní energii… V adventní čas se musíme učit od nich, od dětí. Jako ony bychom měli vidět krásu v touze, v písních, v úsměvu, ve vůních, v tajných přání, v tichém vyznání, o tom přece Vánoce jsou, o ničem jiném. Nenechte si něco tak kouzelného zkazit uklízením a stresem z toho, že vše nebudete mít tak ideální jako jiní. I ti, co tvrdí, jak vše stíhají a mají domov i stůl jednu velkou preciznost, tak nemluví pravdu, i jejich Vánoce budou mít své „nedůležité“ nedostatky.

christmas-crib-figures-1060026_1280

Bývá dobré si Vánoce promyslet v hlavě předem, vše, pokud je to možné a ve vašich silách, si zařídit a naplánovat včas, kupříkladu již v listopadu, ať pak můžete v adventní čas volně dýchat a užívat si těšení se svými dětmi.

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia