Main menu

 

Vaničkování

16 Čvn 2016

Oslovili jsme paní Vandu Schreierovou, která se zabývá tzv.vaničkováním (www.vanickovani.cz) a položili ji pár otázek o tom, co to vaničkováni vlastně je a čím je pro miminka přínosné 🙂

4

1. Co si maminky mají pod pojmem vaničkování představit?

Vaničkování je v podstatě slangový název pro kojenecké plavání, které probíhá u rodin doma v jejich vlastní vaně. Jednak je to z důvodu tzv. „vlastních“ bakterií, a také protože není vhodné s tak malým miminkem navštěvovat chlorovanou vodu v bazénech a nespornou výhodou je pohodlí celé rodiny, protože se nikam nemusí dopravovat. Instruktor přijede domů, s miminkem cvičí, vše rodiče naučí a do další návštěvy rodiče s miminkem vaničkují dle instrukcí sami. Stávají se tak vlastně odborníky na své miminko.

2. Od jakého věku dítěte mohou maminky začít „vaničkovat“?

Nejvhodnější je začít, když se miminku zahojí pupíček. Tedy v podstatě chvíli po narození. Miminko trávilo ve vodě v maminčině bříšku 9 měsíců. Vodní prostředí je pro něj tedy vhodné a velmi uklidňující. Začít se může ale kdykoliv. Např. i v 5 měsících. Věk nehraje roli, spíše pak omezenější prostor z důvodu velikosti miminka.

3. A jak takové „vaničkování“ s kojenci vlastně probíhá?

Instruktor přijede ve smluvený den a čas k vám domů. Je potřeba mít doma vanu, která se napouští plná až k přepadu. Miminko plave bez plínky a plaveček. Při samotném plavání se zaměřujeme na posilování břišních (pomáhá při kojeneckém nadýmání) a zádových svalů, učíme děti splývat na hladině s oporu a učíme děti pracovat s dechem. Cviky se přidávají podle věku a dovedností miminka. Vždy tak, aby podpořily jeho psychomotorický vývoj a odpovídaly jeho možnostem. Délka pobytu ve vodě se řídí podle nálady děťátka. Po plavání je možné rodičům ukázat kojeneckou masáž. Nic speciálního připravovat rodina nemusí. Stačí běžné potřeby, které rodina používá používá. Možností jak s miminkem vaničkovat je mnoho, rodiče se mohou řídit dle instruktážních videí vaničkování, která jsou novinkou pro letošní rok. Rodiče dle propracovaných videí se svým miminkem vaničkují sami bez instruktora.

1

4. Jaký přínos má pro děti a jejich rodiče vaničkování?

Vaničkování především utužuje vztah mezi miminkem a rodiči. Je to krásná aktivita a často se mi stává, že maminky až zaslzí dojetím. Miminka si pobyt ve vodě užívají, cvičení podpoří jejich psychomotorický vývoj, rozhýbá střeva a pohyb tak pomůže od bolavého bříška. Miminka se také krásně unaví a pak spokojeně a hluboce spinkají. Vaničkování také pomáhá odstranit některé klinické nedostatky. Např. hypertonii, tedy větší svalový tonus, nebo naopak miminko, které je povolenější a potřebuje posílit.

5. Napomáhá vaničkování také k zpevnění svalstva miminka?

Pobyt ve vodě umožňuje rychlejší pohybový vývoj, podpoření psychomotorického vývoje. Dítě procvičuje jemnou a hrubou motoriku. Zlepšení střevní peristaltiky. Posilování celého tělíčka, zvláště svalů páteřního korzetu, plotýnek, svalů břicha a vnitřních stehenních svalů. Pohyb ve vodě také napomáhá odstranění různých klinických nedostatků a vadného držení těla. Zesiluje se srdeční sval a tím dochází ke zvětšení srdečních komor. To zajišťuje dostatečnou a správnou výměnu kyslíku i v okrajových částech plic. Příznivým následkem je zvýšení vitální kapacity plic, pružnosti a rozpínavosti hrudního koše kojence. Dýchání je kvalitnější. Vhodné je také vaničkovat, pokud miminku byla naordinována Vojtova metoda.

6. Když je to tak přínosné pro děti, proč se vaničkování neučí automaticky už v porodnici?

A ono se v porodnici něco učí? Má zkušenost je taková, že sestry na šestinedělí nemají čas a prostor maminky vůbec něco učit. Aby vás z porodnice pustili domů, musíte splňovat tři kritéria. Miminko nesmí ubývat na váze, zdravotně musí být v pořádku a matka musí být schopná postarat se o novorozence. Postarat se, znamená zabezpečit základní potřeby miminka. V porodnicích tedy maximálně naučí, jak miminko přebalit. Často ani neukáží, jak správně nakojit. Pokulhává tedy základní péče, natož pak péče, které podpoří jeho vývoj.

77. Jak často plavat?

Ode mě se naučíte potřebným metodickým krokům, formou jichž pak plavete s miminkem sama až do další návštěvy. Pokud zvládnete 3x týdně je to zcela báječné. Pokud každý den, je to dokonalé. Aby mělo vaničkování nějaký smysl, je dobré alespoň 2-3 týdně cviky provádět.

8. A na co si naopak dávat pozor?

Asi nejtěžší je vycítit ten správný čas pro cvičení, ale po pár dnech každá maminka pozná své miminko natolik, aby věděla, kdy je ta správná chvíle. Určitě nekoupeme miminko, které je hladové, ospalé, nebo mu chybí kontakt s blízkou osobou. Měly by být uspokojeny všechny jeho potřeby. Pozor se věnuje teplotě vody.

9. Musí se miminko potápět?

Nemusí. Volba je na vás, ale byla by škoda, kdyby jste to alespoň nevyzkoušeli. Je krásné pozorovat, jak už tak malé miminko dokáže reagovat. Rodiče bývají fascinovaní, že jejich takřka 4 měsíční miminko umí na signál zatajit dech a potopit se pod vodu. Sami děti pak mají radost, že se jim to podařilo.

10. Co když má miminko ekzém?

Ekzému vaničkování nijak neškodí, nebo nezhoršuje jeho projevy. Jen s ekzémem by se děti měly koupat méně často, protože časté koupání pokožku vysušuje. Doporučuji s vaničkovat 2x týdně a spojit to s hygienou. Pokud chcete chodit od 6 měsíců do bazénu, tak doporučuji bazén se slanou vodou. Velmi pomáhá.

2

11. Kdy se dítě naučí takto plavat?

Vaničkování nemá za cíl naučit miminko plavat. Cílem je posílit a aktivovat svalové partie, které jsou potřebné k dalšímu správném vývoji. Učím základní plavecké kojenecké dovednosti, zejména formou hry. Pokud je dítě ve vodě spokojené, uvolněné, dokáže splývat, nevadí mu voda v obličeji, dokáže se orientovat pod vodou, nezmatkuje, umí se při hře potopit, jsem s cílem svých kurzů plně spokojena. Teprve po této adaptaci se můžu přistoupit k nácviku plavecké lokomoce (4-5 let).

12. Jak probíhá společné vaničkování dvojčátek? Doporučujete ho či upřednostňujete vaničkovat zvlášť? Mají se tak zapojit oba rodiče?

Rozhodnutí nechávám na rodičích a možnostech. Často se stává, že jedno miminko spinká, vaničkujeme tedy zvlášť. Někdy není tatínek doma a tak také vaničkujeme zvlášť, aby se vše dobře zvládlo a naplánovalo. Vzhledem k tomu, že při vaničkování se využívá celý prostor vany a pokud jsou obě miminka ve vodě, tolik prostoru nezbývá.

13. Jak připravit miminko před plaváním?

Miminko se nemusí nijak speciálně připravovat. Nemělo by být hladové ani těsně po jídle, aby jej netlačilo bříško. Dobré je plavat např. hodinu a půl od posledního krmení, kdy je miminko odpočaté, zacvičí a zároveň mu hezky vytráví a má pak větší chuť k jídlu. Také není vhodné plavat s unaveným miminkem.

4

14. Když se vaničkování miminku nelíbí?

Lekce sestavuji především tak, abysme se podřídili náladě miminka. Nikdy jej do ničeho nenutím a pokud vidím, že je unavené, nebo se necítí dobře, ihned se podle toho zařídím. Jen v malém počtu lekcí se stane, že se miminku první vaničkování nelíbí. Buď je to způsobené tím, že všeobecně nemá rádo vodu a naším společným cílem bude, aby se mu v ní začalo líbit. Nebo prostě nemá náladu. Chtělo spinkat, papat a pod. Proto je dobré vaničkování správně načasovat.

15. Je vhodnější vaničkovat doma nebo u profíků?

Lepší je vaničkovat v domácím prostředí, jak jsem vysvětlila výše. Z důvodu tzv. vlastních bakterií. Také proto, že v plaveckých klubech je nepřiměřeně chlorovaná voda, která neprospívá dýchacím cestám miminka. Děti ještě nemají plně vyvinutou imunitu a také nejsou plně očkovaná. Jsou tedy potencionálně vystavena různým virovým i infekčním nemocem. To se doma stát nemůže. Samozřejmě se může miminko nakazit rýmou od babičky či tatínka, ale to nepovažujeme za rizika vaničkování v domácím prostředí.

16. Jaká domácí vana je vhodná pro plavání s miminkem?

Stačí klasická obyčejná vana. Čím větší, tím samozřejmě lepší, ale vaničkovat se dá krásně i maličké vaně. Nemyslím tím dětskou plastovou vaničku, ta už je příliš malá.

5

17. Jakou teplotu by měla mít voda ve vaně?

Vaničkovat se začíná v 37 stupních. Cílem je dostat se během lekcí na teplotu cca 35 stupňů. Musíte si uvědomit, že miminko ve vodě cvičí. Představte si, že byste cvičili aqua aerobic ve vodě, která by měla 37 stupňů. Pravděpodobně by jste zkolabovali. Proto se teplota vody s přidanými cviky snižuje. Také pokud chtějí rodiče od 6 měsíců začít navštěvovat kojenecké bazény, je vhodné teplotu do 6 měsíců snížit až na 34 stupňů. Kojenecké bazény se pohybují okolo 32 stupňů. Vhodnou teplotu také volím podle miminka. Například miminku s větším svalovým tonusem „ordinuji“ vodu teplější, aby se více uvolnilo a miminku, které je povolené dám chladnější, aby více do cvičení zapojilo.

18. Jaká denní doba je vhodná pro vaničkování?

Pro každé miminko je to jinak. Miminka jsou jiná. Je tedy třeba vypozorovat, zda vaše miminko lépe cvičí dopoledne, nebo odpoledne. Ale klasicky lekce s instruktorem probíhají přes den, většinou dopoledne a rodiče pak vaničkují s miminkem večer a zapojí do toho i večerní hygienu.

19. Do jakého období dítěte se doporučuje tato metoda?

V podstatě není určený horní strop. Limitovaní jsme jen velikostí miminka a vany. Pokud mají rodiče velkou vanu, dá se v ní vaničkovat i s 8-9 měsíčním miminkem. Stejné cviky se pak provádějí v bazénu. Změní se tedy jen prostředí.

6

20. Je vhodné se společně při této metodě koupat s miminkem?

Ano a velmi to rodičům doporučuji. Všem se to moc líbí.

21. Co se Vám na Vaši práci líbí nejvíce?

Odcházet od spokojených rodičů a od spokojeného miminka. To je hnacím motorem mé práce a nesmírně mě to naplňuje.

22. Co byste doporučila maminkám, které váhají, zda mají se svým miminkem začít plavat?

Jednoznačně, aby to vyzkoušely. Pokud nemají chuť zvát domů instruktora, mohou využít výuková videa vaničkování.

Moc Vám děkujeme za rohovor

Přečtěte si také další rozhovory n našem blogu:

Máte již vše potřebné pro Vaše očekávané miminko? Nebo už maminkou jste a potřebujete ještě něco dcerce nebo synovi dokoupit? Podívejte se na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb, u nás si určitě vyberete.

S přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Vaničkování

  1. Pingback: Plavání s miminkem | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia