Main menu

 

V čem nosit miminko?

17 Bře 2015

Vybrat typ nosítka nemusí být jednoduché. Každému miminku vyhovuje něco jiného a každý rodič je jiný, tím pádem mu sedne jiný typ nosítka. Nosítek na našem trhu k dostání je hodně a různí se i tím, že se hodí pro různý věk dítěte.

Šátek
Šátek na nošení dětí je u nás asi nejčastější a nejoblíbenější variantou používaných nosítek, také proto, že jej lze využívat jako jedno z mála nosítek od narození dítěte, až po jeho osamostatnění. Záleží jen na typu úvazu, kterých existuje velké množství. V podstatě se nejedná o klasický šátek ale o velmi dlouhý pruhy pružné látky, kterým si přivazujete dítě k tělu. Šátek pruží v příčném směru, takže se vytvaruje podle tělíčka miminka. První manipulace možná bude vyžadovat trochu trpělivosti, ale při pravidelném cviku jistě získáte potřebnou zručnost.

Baby vak
Baby vak je látkové nosítko pro nošení kojenců a batolat prakticky od narození. Dotahuje se pomocí spony na jednom konci. Vhodné jsou zvláště pro maminky, které mají obavu z uvazování dítěte na tělo. Velkou výhodou je jednoduchá možnost vkládání dítěte do vaku a taky jeho jednoduché sundávání. Bohužel se miminko dříve pronese a také je třeba ho jistit jednou rukou např. při ohýbání, navíc při uvazování zatěžujete vždy jedno rameno, takže, přesto že výrobci doporučují nošení miminek od narození do tří let, je vhodnější spíše pro nošení nejmenších miminek.

Klokánky
Klokánky jsou u nás velmi oblíbené, především kvůli ceně. Jsou určeny pro nošení dětí v sedě, pro děti od 3 do 12 měsíců zhruba do 10kg váhy. Odborníci je ovšem často nedoporučují kvůli zúžení v oblasti rozkroku miminka, kdy v sedě kyčle nejsou ve správném úhlu a jsou tak zbytečně zatěžovány, poněvadž nožičky visí dolů.

Ergonomická nosítka
Tento druh, u nás poměrně nových nosítek, je polstrovaný v oblasti popruhů s jejich nastavitelnou délkou. Nosítka jsou určena, stejně jako klokánky, k nošení děti v sedě, proto byste s nimi měli začít až od doby, kdy dítě již dobře drží hlavičku. Na rozdíl od klokánek je jejich konstrukce uzpůsobena tomu, aby miminko mělo nožičky vždy ve správné poloze, jsou vhodná i pro starší a těžší děti.

Krosnička
Je nosítko s kovovou konstrukcí, připomínající krosnu na záda nejen svým názvem. Je ideální pro odrostlejší děti zhruba od 7 měsíců do 36 měsíců (dítě od 7 do 15kg), tedy pro děti, které se už umí posadit a vydrží delší dobu v sedě. Mnohé krosničky již mají ergonomicky tvarované opěrky zad a jsou tedy vhodné například pro výlety do přírody.

 nosíme

Jak nosit miminko

Nosit dítě můžete v předu na břiše, na boku i na zádech, podle druhu nosítka. Některá jsou uzpůsobena i k nošení ve všech zmíněných polohách. Nošení vzadu se doporučuje zhruba od 6 měsíců, většinou se ale rodiče odhodlají přesunout dítě na záda až v době, kdy už dítě samo sedí.

Bez ohledu na použité nosítko byste při nošení již trochu většího miminka vždy měli dodržovat základní zásady nošení v sedě, tedy dbát na to, aby dítě mělo vždy nožičky pokrčené a široce roztažené od sebe, podsazený zadeček a mírně prohnutá, ale podepřená záda.
Při výběru dětského nosiče je dobré věnovat pozornost několika klíčovým aspektům. Nejdůležitějším z nich je věkové, respektive hmotnostní určení nosiče. Mohou být určeny pro děti od narození (cca 3 kg) až do dvaceti kilogramů. Spodní věkovou/hmotnostní hranici je třeba sledovat především tehdy, pokud pořizujete nosič pro novorozence, respektive malé dítě, které ještě nedokáže vlastními silami udržet hlavu (do věku cca 4 měsíců). Ne všechny nosiče jsou určené pro takto malé děti, některé nabízí k dokoupení zvláštní vložku pro novorozence.

Dalším kritériem, které je dobré zvážit, je flexibilita. Všechny nosiče umožňují nošení vpředu s dítětem otočeným čelem k rodiči. To je, z hlediska fyziologického i psychologického, pro nejmenší děti nejvhodnější pozice. Některé umožňují i nošení dítěte vzadu či na boku. Tyto pozice jsou vhodné pro děti, které samy udrží hlavu. Pro větší děti je důležitým kritériem také to, zda nosič umožňuje nošení dítěte čelem ven.
Praktická je také méně častá možnost nastavení šířky sedací části a výšky nosiče, aby se mohla přizpůsobit rostoucímu dítěti. Snadno nastavitelné a pohodlné popruhy pro opatrovníka jsou samozřejmostí. Nosiče pro větší a těžší děti by pro pohodlné nošení měly být vybaveny bederním pásem.

17116_1

Vlastnosti nosítka

Před nákupem nosítka je více než žádoucí její vyzkoušení. Nosítko by mělo být pohodlné pro dítě i rodiče, nemělo by ani jednoho nikde tlačit (pozor na skryté knoflíky či přezky). Praktická je i možnost vyprat nosítko v pračce nebo dodávaný bryndák.

Ideální je ve vybraném nosítku miminko nosit alespoň několik desítek minut. To, co se vám při chvilkovém vyzkoušení může jevit jako pohodlné, po dvou hodinách spánku dítěte už můžete vnímat úplně jinak.

Má dobré polstrování – všechny popruhy jsou krásně vypolstrované a měkké tak, aby se s rostoucí vahou vašeho miminka nezařezávaly.
Umožňuje těsné přimknutí dítěte k osobě, která ho nese – je velice důležité, aby miminko v nosítku bylo těsně u osoby, která ho nese. Jeho tělo se nesmí kroutit ani hroutit na stranu, nesmí viset dopředu, jak to často vidíme u různých levných nosítek.

Umožňuje nosit dítě tak, aby mělo kolínka výše než zadeček – jak v šátku, tak i v nosítku, musí dítě „sedět“ s nohama rozkročenýma doširoka. Tato poloha je ideální pro dobrý vývoj kyčlí a páteře. Je v něm možné nosit větší dítě na zádech – i batoh nosíme na zádech, záda jsou mnohem vhodnější pro nošení těžších předmětů než břicho.
Umožňuje bezpečně fixovat hlavičku dítěte, když usne.

V neposlední řadě je výběr barvy a vzorů. Barvy i vzory by měly být příjemné, neměly by Vás ani miminko nijak rušit.

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia