Main menu

 

Tvarovače prsních bradavek. K čemu slouží?

8 Dub 2016

Nebude to ještě tak dlouho, kdy maminky, když se dozvěděly o tom, že je příroda obdařila (nebo spíše neobdařila) vpáčenými či plochými bradavkami, odcházely od gynekologů a z porodnic za nepříjemného pocitu s myšlenkou, že možná nebudou moci své miminko plně kojit nebo budou muset kojit s kloboučky. Přestože je kojení pro dítě z počátku nejprospěšnější a nejkvalitnější strava, mnohdy se maminky rozhodnou opravdu nekojit vůbec, kojení je pro ně nepohodlné a značně bolestivé. I když se ženy často radí s laktační poradkyní, dají také za zmiňované rady velké peníze, nepomáhá nic, vrozená vpáčená bradavka je velký problém a ani výborně naučená technika maminkám k spokojenému kojení většinou nedopomůže.

Proto se na trhu u firem, které nabízejí odsávačky mateřského mléka, objevily tzv. tvarovače či formovače prsních bradavek – výborná pomůcka právě pro nastávající maminky, které mají vpáčené či ploché bradavky. Jsou doporučovány též porodními asistentkami i specialisty na laktaci.

8808_0a

Jak je poznáme?

Formovače prsních bradavek mají tvar i podobu misek, které mají malý otvor ve velikosti bradavky. Miska přiléhající k dvorci je měkká a poddajná. V horní části misek jsou umístěny otvory pro cirkulaci vzduchu a zabraňují tak vzniku kvasinek. Jsou vyrobeny z měkkého silikonu, jejich cena se pohybuje kolem 400 Kč a dají se sehnat v lékárnách.

K čemu slouží?

Vrozené zkrácené vazivo, které je podstatou problému u vpáčené/ploché bradavky, je možné dlouhodobým a stálým tahem prodloužit. K tomu slouží právě pomůcka zvaná formovač bradavek, která připravuje vpáčené či ploché bradavky na kojení. Vyvíjí důkladně tlak na vazivo dvorce prsních bradavek. Tvarovače také mohou sloužit jako ochrana popraskaných bradavek nebo jako misky na odchyt mléka, bradavky též stimulují. Jsou vhodným a sympatickým řešením pro mnohé problémy v období laktace.

Jak je používat?

Pomůcku zvanou tvarovače prsních bradavek lze nosit již v době těhotenství, u vpáčených či velmi plochých bradavek se navrhuje začít nosit tvarovače již od šestého měsíce těhotenství (nutná je však konzultace s odborníky – lékař, porodní asistentka, laktační poradkyně). Nosí se v podprsence přes celý den, podobně jako vložky do podprsenky, na noc se jejich nošení nedoporučuje, po každém použití je stačí opláchnout v horké jarové vodě. Nosí se tak dlouho, dokud neupraví bradavku (je to vcelku krátká doba) na miminkem požadovaný tvar a kojení se nestane příjemným zážitkem.

S přáním pěkného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia