Main menu

 

Tejpování v těhotenství

31 Bře 2017

Těhotenství je považováno za jedno z nejkrásnějších období v životě ženy. Jsou však i ženy, které si těhotenství zrovna neužívají. To když mají různé zdravotní potíže a cítí se nepohodlně. Bolesti zad, krční páteře, ramen, kolen, kyčlí a dalších částí těla? Otoky horních a dolních končetin, tvrdnutí bříška? To jsou časté těhotenské potíže, s kterými si mnohdy lékaři nevědí rady. Pokud nechcete celé těhotenství proležet, obraťte se na zkušeného fyzioterapeuta, který ovládá metodu tejpování. Mnohým ženám pomůže tejpování bříška (neboli kinesiotaping a lymfotaping).

Kinesiotaping neboli tejpování

Jistě znáte barevné pásky, kterými bývají polepeny sportovci. Jedná se o tejpovací pásky, které se vyrábí z bavlny, bez latexu, jen s medicinálním akrylátovým lepidlem. Jsou téměř identické tloušťky a pružnosti jako lidská kůže. To umožňuje, aby páska dokonale korespondovala s lidským tělem a nijak neomezovala v pohybu. Tejpy jsou bezpečné a hypoalergenní, jsou prodyšné a voděodolné. Může se s nimi tedy vykonávat vše, včetně cvičení, sprchování i plavání. Páska je přirozeně pružná a jemně přizvedne pokožku. Tím se podpoří její lepší prokrvení a zmírní tlak na receptory bolesti v kůži.

Tejpování usnadňuje přirozený proces hojení těla. Usnadňuje též rozsah pohybu tím, že poskytuje podporu a stabilitu kloubům a svalům. Zlepšuje se krevní oběh, snižuje se bolest a zmírňují otoky. Tejpování tedy najde své využití nejen při sportu, ale i v běžném životě. A těhotenství nevyjímaje.

Tejpovacími páskami se provádí i lympfotaping, který je zejména u těhotných žen vhodnější než lymfodrenáž (v tomto případě páska přizvedne pokožku, uvolní krevní oběh a tím podpoří průtok lymfy).

Pokud se tejpovací pásky správně použijí, mohou začít plnit svou funkci okamžitě.

Tejpování v těhotenství

Tejpování je bezpečnou přírodní alternativou pro těhotné, u kterých se objevují potíže, jako bolesti zad (v bederní a křížové oblasti), ischias, karpální tunel, oteklé nohy a další.

Kinesiotaping je v těhotenství bezpečnou a účinnou formou léčby. Tejpovací páska poskytuje podporu pro rostoucí bříško a zmírňuje nepříjemné pocity v dolní části zad a břišní oblasti.

V těhotenství mohou mít ženy díky rychle rostoucímu bříšku a přibírání hmotnosti rovněž potíže s udržením rovnováhy a koordinací pohybů. Díky uvolnění svalů a vazů, rostoucímu bříšku se mění těžiště. Tím se mění celkové držení těla těhotné ženy. Umístěním tejpů na záda nebo na břicho se zmírňují některé bolesti, které s rostoucím bříškem souvisejí, stabilizuje se páteř a napomáhá to lepšímu držení těla. Jako bonus je snížení únavy.

Pásky je možné používat i během spánku, kdy poskytnou podporu. Přičemž stále je umožněn plný rozsah pohybů, na rozdíl od těhotenského pásu, který bývá nepohodlný a pohyb omezující.

Tejpování bříška

Zatejpovat bříško, a tím ho podepřít, je možné několika způsoby. Vždy je potřeba obrátit se na odborníka (fyzioterapeuta či maséra). Ten zvolí, která metoda je pro těhotnou vhodná, a naučí ji správnou techniku. Nejprve, než se rozhodnete k tejpování, poraďte se též s vaším gynekologem.

Jestliže má žena citlivou pokožku, bude lepší pásku vyzkoušet na malém kousku kůže, to kvůli možné alergické reakci.

Tejpování nemusí vyhovovat každé těhotné. Pokud by se žena po aplikaci pásek cítila nepohodlně, tvrdlo by jí bříško a objevily by se bolesti, bylo by na místě pásky odstranit.

Tejpování má své místo i v poporodní péči o maminku. Po císařském řezu nebo při špatně srostlé jizvě se používají tejpy pro uvolnění podkoží. Jizva díky nim ztrácí ztuhlost a uvolňuje se.

Lymfotaping

V těhotenství se často objevují otoky rukou a nohou a tvrdnutí bříška. Vše souvisí se špatným průtokem lymfy. Tady může pomoci lymfotaping. V době těhotenství není možné provádět masáž břicha a lymfodrenáž, pak mohou pomoci nalepené pásky.

Tejpy na správných místech horních a dolních končetin mohou pomoci zmírnit otoky. Principem je i zde nadzvednutí kůže, které umožní volný odtok lymfy.

Pro které těhotné není kinesiotaping a lymfotaping vhodný?

  • Pokud mají vystouplé křečové žíly – varixy.
  • Pokud se objevila alergická reakce na tejpovací pásku.
  • Pokud mají lupenku, bradavice a ekzém.
  • Pokud prochází akutním bakteriálním nebo virovým onemocněním nebo při horečce.
  • Pokud má těhotná otevřenou ránu nebo nezhojenou jizvu.

Přečtěte si i další články o těhotenství:

Podívejte se také na velký výběr kojeneckého oblečení a potřeb pro miminka, u nás si určitě vyberete.

 

Mohlo by Vás také zajímat

2 comments on “Tejpování v těhotenství

Napsat komentář

CzechSlovakia