Main menu

 

Těhotenství očima muže

29 Kvě 2019

Těhotenství je sice záležitost ryze ženská a ženského těla, ale věřme tomu nebo ne, muži ho prožívají s námi, někdy to vypadá, že jsou více v jiném stavu, než my. Abychom je mohly více pochopit, můžeme nahlédnout pod pokličku „mužského těhotenství“, společně s tatínkem Patrikem.

První trimestr aneb Hurá budeme mít miminko!

Tak jsem si, můj milý Martínku myslel, že už se Tě nikdy nedočkáme, s maminkou jsme složitě plánovali tvůj příchod na svět a byli jsme z toho dost nervózní, vypadalo to, že už si budeme muset vzít odbornou pomoc, abychom se tě vůbec dočkali. Maminka si pořád hlídala ovulaci, to je vlastně něco jako připravené vajíčko pro miminko. A jednou při sobotním obědě mi tvá maminka řekla, že už jsi ve vajíčku, že je těhotná! Byl jsem moc šťastný a říkal jsem si, co jen nás teď čeká. Ale zároveň jsem tě chtěl už strašně vidět. V hlavě jsem si představoval, jak asi budeš vypadat, zda budeš více po mně či po mámě a co vlastně budeš, holka nebo kluk. Spíše jsem ale chtěl, ať jsi zdravý, to je prosté a nejjednodušší. Těšil jsem se, až maminka přijde od gynekologa a donese fotečku. Snad bude vše, tak jak má být.

Když maminka přišla poprvé od gynekologa, přinesla dobré zprávy, máš srdíčko a brzy tě snad uvidíme na fotce. Zatím maminka nemusí chodit k doktorovi tak často, ale brzy to přijde. Další návštěvy dopadly také dobře, ale mamince zjistili vyšší HCG v krvi, ale prý to nebude nic vážného. Tedy doufáme, měli jsme trochu obavy, co se bude dít, ale lékaři nás uklidnili a trochu také internet. Pro odběr plodové vody jsme se nerozhodli. Mamince je teď dost špatně, celý den, tak snad bude lépe, už abychom přeskočili tento začátek a hlavně aby se tobě nic nestalo.

Druhý trimestr aneb Mám nejkrásnější ženu na světě!

Tak už jsme se Martínku přehoupli do další čtvrtiny, už se na Tebe moc těšíme, teď se s maminkou chystáme na velkou prohlídku, kdy tě konečně uvidíme v bříšku, a paní doktorka zkontroluje, zda budeš zdravý.

Tak už jsme tě viděli a byl jsi překrásný, máme i barevnou fotografii na památku, dlouho jsme přemýšleli, zda chceme vědět, zda jsi chlapeček, ale nakonec nás přemohla zvědavost. A ano, chlapeček! Byli jsme s maminkou nadšení, ona možná o malinko méně, malinko možná doufala v holčičku, ale já jsem jásal i ona ale byla velmi šťastná. A hlavně byla v tomto období velmi krásná a konečně jí nebylo tolik špatně. Měli jsme takové šťastné období a byli jsme na tebe zvědaví. Maminka už chodila na kontroly více, ale i když toho měla v tu dobu hodně, vypadala velmi spokojeně a vyrovnaně. Já také.

Už jsme začali přemýšlet i o tvém jméně, ale tak nějak jsme zatím chtěli všem zatajit, že jsi chlapeček, tak snad se nám to chvíli podaří utajit. Sami jsme si však nějaká jména šeptali. Měl jsi být Matyáš, Mikuláš, Matěj, Maxík, Dominik, David, Daniel, Dominik nebo Martin. Hádej, které jméno jsme vybrali?

Maminku nyní čekalo ještě speciální vyšetření, takzvaný test na těhotenskou cukrovku. Musela chuděra vypít půllitru roztoku z glukózy, takový extra přeslazený čaj, brr, úplně jsem ji litoval, ale prý to nebylo tak strašné. Byl jsem celou dobu s maminkou, chtěl jsem prostě být s vámi pořád, v tu chvíli i po tvém narození jsem si přál být tu jen a jen pro vás a být nejlepší táta, doufal jsem, že se mi to podaří. Moc jsem se na tebe těšil, ale zároveň jsem začínal hodně bát. Co přijde, zda všechno stihneme zařídit, nakoupit, zda ty i maminka budete zdraví, zda budu mít na vás pořád dostatek času, zda tě budu dobře vychovávat, zda mě budeš mít rád. Ano, Martínku, takové klasické obavy budoucího rodiče.

Třetí trimestr aneb Už aby to bylo!

Vyšetření přibývala, a čím více maminka chodila na vyšetření a zvětšovalo se jí bříško, tím více jsem byl nervózní. Maminka se mi pořád smála, že jsem snad těhotný já a ne ona.

Už jsem ti nachytal postýlku a malinko připravil pokojíček, je to jediné, co vlastně nyní můžu a také čekat. A aby mi právě čekání utíkalo rychleji, vymýšlel jsem pro sebe různé úkoly, abych se zabavil. Maminka byla často unavená a moc již se mnou nechtěla nic řešit, tak to bylo takové složité období, ale zvládli jsme to.

Občas jsem jí obouval boty nebo ji umýval, už se velmi těžko ohýbala. Ale i když bříško bylo čím dál tím větší, ona byla stále krásná. Chodila na těhotenskou jógu. Doporučila jí to žena mého kamaráda, tam se trochu zabavila a protáhla si tělo, ale už abys tu byl. Začínám být velmi nervózní, maminka už očekává tvůj příchod, ale já nevím, zda jsem připravený, to je docela nepříjemné zjištění po devíti měsících tvé existence. A maminka je pořád klidná, vůbec tomu nerozumím a ani nemá strach, to já velmi, o vás oba, jak jen to vše dopadne…

Tak už se nám přiblížil termín tvého narození, jsme už oba hodně nervózní a nemůžeme se tě dočkat, už chceme, abys tu byl, a nejvíce já to chci mít za sebou… Tolik už se na tebe těším…

Pořád tu nejsi, termín číslo dvě už je za námi a ty tu pořád nejsi, tedy jsi, ale ne na světě, bojím se a těším, někdy mám i noční můry, chvílemi se mi chce plakat… S maminkou pořád jezdíme na kontroly, ale teď už do nemocnice, maminka je celkem klidná, ale já už to asi nevydržím…

Mamince už chtěli pomoci tě přivést na svět, ale nakonec jsi šel sám, mám velkou radost, bylo to hodně těžké, maminka rodila 9 hodin a hodně jí to bolelo, ale těšila se na tebe, já jsem hodně trpěl, nevěděl jsem, jak jí mám pomoci a ta bezmoc byla nejhorší, moc jsem se o vás bál…

Naštěstí mamince doktoři pomohli, dostala takovou pomoc jménem epidurální anestezie a hned byla klidnější… Když ses nakonec narodil, měl jsem pocit, že jsme nikdy nebyli šťastnější, bylo to úžasné, obvolal jsem celou rodinu, byl jsem pyšný a byl jsem táta! Malinko jsem plakal, ale to přiznávám jen tobě, ale měl jsem skutečně velký strach, větší jsem snad nikdy neměl, ty a maminka jste mé všechno. Jsem rád, že tě mám, můj Martínku.

Přečtěte si i další zajímavé články:

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

2 comments on “Těhotenství očima muže

  1. Pingback: Premenstruační syndrom. Strašák všech žen i mužů. | Blog Mimulo

  2. Pingback: Jaká jste maminka podle horoskopu? | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia