Main menu

 

Těhotenská cukrovka

15 Srp 2016

V ordinacích gynekologů se stále častěji objevují těhotné s těhotenskou cukrovkou. Těhotenství s cukrovkou je rizikové jak pro plod, tak i pro matku a vyžaduje proto zvýšenou péči.

Těhotenská cukrovka je porucha metabolismu cukrů. Jde o nejčastější druh diabetu, se kterým se můžeme u těhotných setkat. Po porodu obvykle mizí. Vyskytuje se u 2-4% těhotných. Může být příčinou různých komplikací jak pro nastávající maminku, tak pro nenarozené dítě.

Příznaky a komplikace

Vzhledem k tomu, že hodnoty cukru v krvi bývají jen lehce zvýšené, většina žen nemá žádné obtíže. Jen výjimečně se může objevit výrazná žízeň a tím zvýšený příjem tekutin.

Vyšší hladina cukru v krvi by mohla způsobit komplikace, jako je zrychlení růstu plodu (díky zvýšené nabídce živin). Při těhotenské cukrovce dochází u plodu k abnormálnímu ukládání tuku, zvětšení vrstvy podkožního tuku a zvětšení sleziny, jater a srdce. Pokud se diabetes u těhotných neléčí, jejich děti pak mají vyšší riziko vývoje diabetu v dospělosti. Mezi další komplikace patří růstová retardace plodu, tedy zpomalení růstu. Důvodem bývá porucha krevního průtoku placentou, což je způsobeno změnami v cévách matky. Ke vzácným komplikacím se řadí i náhlá smrt plodu v děloze v posledních týdnech těhotenství.

Včasnou diagnózou a léčbou se hladina krevního cukru normalizuje a nedochází ke komplikacím v těhotenství a při porodu.

OGTT – vyšetření

Těhotenská cukrovka je nejčastěji diagnostikována kolem 24. – 28. týdne těhotenství, kdy těhotné ženy absolvují zátěžový test, tzv. OGTT (orální glukózový toleranční test). Testem se zjišťuje, jak organismus těhotné reaguje na cukry.

Na toto vyšetření se žena dostaví ráno nalačno. Je jí odebrán vzorek krve. Poté žena vypije roztok s glukózou. Po dvou hodinách, při nichž by žena neměla vyvíjet žádnou fyzickou aktivitu, je jí vzorek krve odebrán znovu.

Riziko vzniku

Rizikové faktory těhotenské cukrovky jsou obezita, věk nad 25 let, výskyt cukrovky v rodině, těhotenská cukrovka v předchozím těhotenství, opakovaný samovolný potrat, porod mrtvého plodu, předchozí porod dítěte nad 4 kg, cukr v moči na začátku těhotenství. Více rizikových faktorů znamená, že stoupá riziko vzniku těhotenské cukrovky.

Léčba

Pokud ženě dopadl OGTT pozitivně, je obvykle odeslána do péče diabetologa, který se o ni stará až do porodu. Ženě je v rámci léčby naordinována dieta a pravidelný pohyb. Pokud je žena léčena jen dietou, stále se musí pravidelně kontrolovat hladina cukru v krvi, neboli glykémie. Většinou jde o domácí měření pomocí glukometru. Pokud i přes dietu stoupá hladina cukru v krvi, je potřeba podávat inzulin.
Hladina cukru se musí sledovat proto, aby nedošlo k silné hypoglykemii, která se může projevit chvěním, křečemi, pocením. Pokud hypoglykemie propukne, žena musí vyhledat lékaře, protože hrozí velké nebezpečí úmrtí plodu nebo i těhotné.

Dieta

Základem diabetické diety v těhotenství je racionální strava, tedy nutnost vynechat tzv. rychlé cukry, což jsou všechny potraviny obsahující řepný cukr (slazené nápoje, sladkosti). Tělo však cukry potřebuje jako zdroj energie pro vyvíjející se plod, žena musí do těla dostat cukry v podobě pomalých cukrů, neboli polysacharidů (chléb, moučné výrobky, luštěniny, těstoviny, rýže). Dieta doporučuje jíst menší porce, ale často (6-7x denně). Konkrétní množství cukru a gramáž potravin pomáhá sestavit diabetolog.

Porod

Po porodu většinou těhotenská cukrovka končí. Ihned po porodu by se měl vysadit inzulin a zrušit diabetická dieta. Přibližně 3 měsíce po porodu se provádí kontrolní OGTT, aby se stanovilo, že těhotenská cukrovka odezněla a nedošlo k rozvoji jiného typu diabetu.

S pozdravem a přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

3 comments on “Těhotenská cukrovka

  1. Pingback: Rady našich babiček jak otěhotnět | Blog Mimulo

  2. Pingback: Jak udělat holčičku a jak chlapečka? | Blog Mimulo

  3. Pingback: Nedonošená miminka | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia