Main menu

 

Také růst může děti bolet

12 Srp 2016

Dítě, které se nám každý rok mění před očima, krásně, přímo bleskovou rychlostí, roste i přibývá na váze a zdá se, že je vše takové, jak má být. I lékař nám potvrdí, že jeho vývoj i růst je naprosto v pořádku, i když roste přece jen o něco rychleji než ostatní děti. Ale může se stát, pokud naše dítě roste nepřiměřeně rychle k svému vývoji, že se bude trápit růstovými bolestmi. Růstové bolesti se také objevují v těch obdobích, kdy děti nejdramatičtěji rostou, tedy mohou se objevit kolem 2 – 5 let nebo 8 – 12 let.
Mnozí odborníci však tvrdí, že růstové bolesti nejsou spojené přímo s růstem kostí, nýbrž s váhou dítěte. Co je tedy pravdou? Může skutečně růst kostí naše děti bolet? A jak takové bolesti poznáme?

happy one year old baby with hands up

Co jsou růstové bolesti?

Jedním z nepříliš známých dětských zdravotních problémů jsou právě tzv. růstové bolesti. Jde o typicky večerní nebo noční bolesti dolních končetin. Dítě si stěžuje nejčastěji na bolest přední strany bérce, lýtka nebo podkolenní jamky. Nepříjemné pocity přitom vycházejí „z hloubky“, ze svalů, kostí nebo svalových úponů.
Růstové bolesti děti zažívají v době „růstových výšvihů“ v podobě nepříjemných pálivých pocitů zejména v lýtkách a holenních kostech. Dítě má většinou problémy s pohybem, pokulhává, v noci neklidně spí, budí se bolestí. Pro obtíže je typické, že se projevují především v klidu – při odpočinku nebo spánku. Záchvat bolestí může trvat různě dlouhou dobu, od několika minut po několik hodin. Pak ale po léčbě odezní i na několik týdnů. Pokud se bolesti opakují několik dní po sobě, nejedná se o růstové bolesti.
Dosud nebylo přesvědčivě vysvětleno, proč někoho růstové obtíže trápí a jiné děti je nikdy nezažijí. Za jejich vznikem pravděpodobně stojí nepoměr mezi růstem kostí, svalů a šlach. Stejně tak se na nich může podílet řada dalších faktorů souvisejících s nadměrným zatížením pohybového aparátu nebo anatomickými odchylkami. Ne zcela zanedbatelný je i podíl psychiky dítěte.
Diagnózu „růstové bolesti“ může lékař stanovit až po vyloučení jiných možných příčin. Podmínkou je normální výsledek fyzikálního vyšetření, laboratorních testů a zobrazovacích metod.

Kdy děti růstové bolesti nejvíce trápí?

Typický věk pro růstové bolesti je 3 až 12 let. Ze statistik lze vypozorovat, že růstové bolesti u dětí přicházejí ve dvou vlnách – v období mezi 3. a 5. rokem a potom mezi 8. a 12. rokem.
Nejmenší děti o nich spíš více mluví. Růstové tempo je největší do druhého roku věku, poté mírně klesá. Ve třetím roce života dítě vyroste průměrně o 7,5 cm za rok, v následujících letech o 5 cm za rok až do počátku puberty. Za typická kritéria růstových bolestí označujeme věk mezi čtvrtým až desátým rokem života a bolesti dolních končetin, zejména zepředu na stehnech, pod (za) koleny a v lýtkách (holeních), ale také bolesti horních končetin, v lokti nebo v předloktí či častější bolest končetin zvláště po předchozí námaze.
Souvislost s neklidem nebyla přímo prokázána, ale citlivější děti mohou subjektivně hůře snášet bolest. Růstové bolesti jinak pozorujeme hlavně u dětí s větší fyzickou námahou, tedy u dětí sportujících, nebo právě u dětí s nižším prahem pro vnímání bolesti.
Růstové bolesti nejsou spojeny s jinými příznaky. Pokud se dostaví například horečka či třes, dítě určitě musí k lékaři. Návštěva je nutná také vždy, když se objeví otok, zarudnutí, deformita v oblasti končetin či potíže s chůzí.

Jak se léčí růstové bolesti?

Neexistuje žádná prevence, ale dítěti můžeme v jeho nepohodě ulevit tím, že mu dáme jemnou masáž či na bolavé místo přiložíme nahřátý polštářek nebo láhev s teplou vodou (termofor), při větší bolesti mu můžeme ulevit doporučenou dávku ibuprofenu nebo brufenu, ibalginu, Nurofenu, nebo paracetamolu, paralenu, panadolu.
Aspirin není u dětí vhodný, zvláště ne při horečce. Může nemoc zkomplikovat postižením jater a mozku – Reyův syndrom.
Jestliže je bolest pronikavá nebo nesnesitelná, musíme co nejdříve k lékaři. Někdy bývá lepší, po domluvě s lékařem, docházet s dítětem pravidelně na rehabilitaci. A nezapomínejme, že nejlépe pomáhá na všechna trápení pohybového aparátu – pohyb na čerstvém vzduchu, pokud možno.

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

4 comments on “Také růst může děti bolet

  1. Martina Hladková on napsal:

    Nás Kubík má aktuálně 4 roky a 3 měsíce a máme za sebou první vlnu růstových bolestí. Chudák se dost trápil. V jedné diskuzi na internetu sem narazila na dost doporučení na colafit junior, tak sme ho zkusili a pomohl. Malému se ulevilo. Teď mu ho dávám v rámci prevence každé ráno kostičku.

Napsat komentář

CzechSlovakia