Main menu

 

Tajemství pupeční šňůry

13 Led 2017

Pupeční šňůrou, neboli pupečníkem, je spojena placenta s pupkem dítěte v děloze. Pupeční šňůrou se od matky k dítěti dostává okysličená krev a veškeré důležité živiny (bílkoviny, tuky, vitaminy). Současně pupečníkem zpět do placenty odchází odpadní látky a odkysličená krev. Pupečník je součástí krevního oběhu dítěte. Pupečník funguje dokonce i po porodu, když se miminko narodí. Pár minut po narození miminka totiž placenta i pupečník stále pulzují a zásobují miminko kyslíkem a velmi cennými kmenovými buňkami. Průměrné tříkilové miminko má v krevní oběhu asi 380 ml krve, z toho asi 125 ml koluje mezi pupečníkem a placentou, což je vlastně zhruba třetina objemu krve novorozence.

Newborn baby after birth in hospitalVývoj pupeční šňůry

Jednoduchý pupek vzniká už ve 4. týdnu těhotenství, kdy jsou v něm uloženy základy cév pupečníkové šňůry, žloutkové cévy a struktury embrya. Postupnou tvorbou se nahradí žloutkový váček a během 7. – 9. týdne těhotenství vzniká jeden provazec – pupečník. Na konci 2. měsíce je pupeční šňůra plně vyvinuta, ovšem s plodem roste až do porodu. Vzhledem k tomu, že velmi rychle roste, zkroutí se do šroubovice. Tím se předchází zauzlení nebo splétání šňůry. Pupeční šňůra může mít různý průměr (obvykle 1 – 2 cm). Pupeční šňůra je elastická, to miminku umožňuje pohybovat se.

Tepny v pupeční šňůře

Obvykle pupečník obsahuje 3 cévy (2 pupečníkové tepny a 1 pupečníkovou žílu). Jsou skryté do rosolovité hmoty, která se nazývá Whartonova želatina a která chrání tepny a žíly uvnitř pupečníku před zmáčknutím nebo poškozením. Povrch pupeční šňůry je pokryt ochrannou vrstvou – membránou zvanou amnion. Gynekolog kontroluje stav pupečníku v průběhu celého těhotenství. U 1% těhotenství se v pupeční šňůře vyvine pouze jedna tepna. Důvody nejsou známy. Ovšem i jen jedna tepna je dostačující a těhotenství může proběhnout bezproblémově. Žena je jen více sledována.

Délka pupeční šňůry

Pupeční šňůra bývá dlouhá kolem 50 cm. Může však být kratší. Za normu se považuje délka 30 cm. Nebo výrazně dlouhá – až 130 cm. Za minutu jí proteče až půl litru krve. Pokud je šňůra velmi krátká, může být porod komplikovanější. U velmi dlouhé šňůry zase hrozí omotání kolem krku miminka.

Pupeční šňůra kolem krku

Se šňůrou omotanou kolem krku se rodí třetina všech dětí. Ve většině případů tato skutečnost neznamená žádné problémy. Problém může nastat ve chvíli, kdy je pupeční šňůra hodně utažená, tím je ohroženo správné okysličování miminka. Tento stav se dá včas zjistit pravidelným monitorováním srdeční akce miminka během porodu.

Pupeční šňůra nemá nervy

Opravdu v pupeční šňůře nejsou žádné nervy. Znamená to, že přestřihnutí pupeční šňůry není pro miminko ani pro maminku bolestivé.

Krev miminka X krev maminky

Zajímavé je, že krev miminka se nemůže smíchat s krví maminky. Důvodem je tenká vrstva, jenž odděluje krevní cévy. Díky tomu je možné, že dítě i matka mohou mít rozdílné krevní skupiny.

Léčivá pupeční šňůra – pupečníková krev

V pupeční šňůře je krev bohatá na krvotvorné kmenové buňky. Ty mohou být využity při léčbě některých onemocnění. Je možnost nechat si po přestřižení pupeční šňůry odebrat tzv. pupečníkovou krev pro případnou vlastní potřebu nebo ji darovat. Všechny potřebné náležitosti spojené s odběrem pupečníkové krve je nutné vyřídit již před samotným porodem.

Přestřižení pupeční šňůry

V posledních letech se už i odborníci shodují na tom, že je prospěšné počkat, až pupeční šňůra dopulzuje. A teprve potom ji přestřihnout. Miminku se tak dostane drahocenná krev, která by jinak po brzkém přestřihnutí pupečníku zůstala v placentě. Pozdější přestřižení, až po dotepání pupečníku, se spojuje s vyšší úrovní železa u dětí.

Po porodu se pupeční šňůra zasvorkuje dvěma svorkami. Jedna svorka je ve vzdálenosti 3 – 4 cm od bříška miminka. Druhá svorka na konci u placenty. Potom se za první svorkou šňůra přestřihne. Pahýl postupně vysychá a do několika dnů odpadne nebo před propuštěním z porodnice miminku zaschlý pahýl odstřihnou. Tvar pupíku miminka nesouvisí s pupeční šňůrou.

Lotosový porod

Když se pupeční šňůra po porodu neustřihne a zůstává nedotčena, říká se tomu lotosový porod. Dítě zůstává připojeno k placentě až do doby, dokud šňůra sama přirozeně neodpadne. Říká se, že díky tomu dítě z placenty i po porodu může čerpat důležité látky. V některých porodnicích však lotosový porod neumožňují, protože se domnívají, že to nenese žádné výhody, zato riziko infekce.

S přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia