Main menu

 

Tajemství barvy dětských očí

5 Říj 2016

Barva očí dítěte přitahuje pozornost okolí. Všichni hádají, po kom má miminko oči. Po mamince, tatínkovi, nebo dokonce po babičce či tetě? A co když je má úplně jiné než zbytek rodiny? Vlastně to ani není důležité. Důležité je to, že je dítě zdravé.

Většina dětí (mluvíme o bělošských dětech) se rodí s neutrální barvou očí. Duhovka očí pigment – melanin téměř neobsahuje, a tak mají všechny děti barvu očí velmi podobnou. Takovou šedo-modrou. Až časem, kdy jsou dětské oči vystaveny slunečnímu záření, dochází v duhovce k postupné produkci melaninu a odstín duhovky se mění. Kolem šesti měsíců už je obvykle patrné, jaké bude mít dítě oči. V 1 roce hustota melaninu představuje asi 50% hustoty dospělého člověka. Barva se zcela ustálí asi ve 3. roce života dítěte. A po zbytek života barva očí zůstává stejná.

^DFC545A17669E93149B4AEC71D8F11BDF4B0120077B4A5AD11^pimgpsh_fullsize_distr

Barvy očí

Barva očí závisí na koncentraci melaninu ve struktuře duhovky. Oči, které mají v duhovce vysokou koncentraci pigmentu – melaninu, jsou hnědé. Naopak když je malé množství pigmentu, pak jsou oči se světlejším odstínem, tedy většinou modré. Na konečné barvě očí se podílí kromě dědičnosti i působení okolního rozptýleného světla.

Lidské oči mají širokou škálu barev. Od tmavě a světle hnědé, přes tmavě a světle modré, až k šedé a zelené. Dominantní a tedy nejčastěji se vyskytující se je hnědá barva. Pak na druhém místě jsou oči modré, šedé a nejméně je očí zelených. Kromě těchto základních barev existuje stovky různých odstínů.

Barva očí podle geografie

V současnosti má modré oči 3% světové populace. Lidé s modrýma očima se vyskytují především v severní Evropě a na Baltu. Původní modroocí lidé žijí také v západní Asii (Libanon, Afghánistán, Izrael, Irák). Prapředci modrookých lidí byli lidé z oblasti Sibiře.

Celosvětově jsou nejvíce rozšířené oči hnědé (tmavě hnědé). Ty má více než 50% světové populace. Hnědá barva očí je prapůvodní barvou očí u lidského rodu. Před asi 6 – 10 tisíci lety došlo k mutaci genu, ten způsobil, že dnes máme různou škálu barevnosti očí.

Dědičnost

S dědičností barvy očí je to složitější. Na definitivním zbarvení očí se podílí kombinace 15 genů, z nichž jsou klíčové dva, které určují výslednou barvu našich očí. Ovšem stále se objevují nová fakta o přenosu dědičných informací.

Dítě dostává od každého z rodičů jeden gen. Výsledná kombinace by tedy neměla být složitá. Když jsou oba rodiče modroocí, měli by s největší pravděpodobností mít i modrooké děti. Jestliže jsou rodiče hnědoocí, pak ze 75% budou děti hnědooké a z 25% modrooké nebo zelenooké. Složitější je situace, když je jeden rodič modrooký a druhý tmavooký. Potom mohou být všechny děti tmavooké, nebo polovina tmavooká a polovina modrooká. U páru hnědookého a zelenookého rodiče jsou děti většinou tmavooké, výjimečně modrooké nebo zelenooké. Tato schémata však platí jen do určité míry. Poslední vědecká fakta ukazují, že ve hře je kombinace více genů, že jsou možné změny v průběhu přenosu genetické informace (tzv. Mutace), že existují různé varianty v dominanci a podřízenosti pro vlohy pro určité barvy, a tak je určení barvy očí potomka komplikovanější.

Výsledná kombinace barvy očí našich dětí je tedy nepředvídatelná a zahalená určitým tajemstvím. Což je nakonec dobře. V dnešním technickém světě, kdy z ultrazvukového vyšetření zjistíme pohlaví, je prima nechat si nějaké tajemství – barvy očí.

S přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Tajemství barvy dětských očí

  1. Pingback: Vývoj zraku u dětí | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia