Main menu

 

Svět očima miminka

30 Zář 2019

Když se vám děťátko narodí, tak se na vás neustále dívá, neustále pozoruje vše kolem sebe a obličej své maminky nejvíce. Co vše se může skrývat za nevinnými pohledy vašeho miminka a co ve skutečnosti tedy vidí? Proč ho ponejvíce dramaticky zaujmou především černobílé obrázky?

V děloze

Miminko je v děloze spíše zvyklé na přítmí, tedy v podstatě vidí jen stíny kolem sebe či ponejprv spíše nevidí vůbec jako koťátko. V děloze vlastně vůbec vidět nepotřebuje, proto se zrak téměř nevyvíjí. Lehce začne miminko vidět stíny až těsně před narozením. Zrak je proto nejméně vyvinutý smyl. Děťátko se rodí sice již s fungujícím zrakem, ale ne ještě zcela funkčním, čeká ho celoroční běh za poznáváním světla a barev, tedy roční vývoj zraku.

Zdravý novorozenec vnímá světlo a tmu. Dobře se cítí v příšeří, ostré světlo jej pálí a zneklidňuje. Po narození vidí objekty na 20-30 cm, což je vzdálenost, která ho odděluje od tváře maminky při krmení a mazlení. Později se mu jako z mlhy začínají vynořovat obrysy lidí a předmětů. Někteří rodiče se mohou obávat, že zrak jejich miminka není zcela v pořádku, zde je potřeba dát na vlastní intuici. Nikdo nezná miminko lépe než rodiče.

Jak a co miminko vidí, když se narodí?

Novorozenec

Vše vidí spíše šedě, začíná rozeznávat světlo a tmu, líbí se mu kontrasty, miluje černou a bílou barvu. Začíná rozeznávat i různé tvary, zkoumavě prohlíží vše v blízkosti 20-30 cm. Vzdálenější předměty i osoby vidí rozmazaně. Zaostřování je namáhavé, svaly v oku nejsou dosti vytrénované. Život kolem něj je stínová hra.

1. měsíc

Rozeznává některé barvy, pokud je vidí dostatečně blízko. Poznává tváře i předměty před sebou a dokáže za nimi pootočit hlavu, když se pohnou. Nejlépe vidí velké vzory a kontrastní barvy. Barevné obrázky s množstvím detailů se slévají do jedné rozmazané skvrny, které není schopno identifikovat.

2. měsíc

Miminko ve své blízkosti vnímá jasnější obrysy předmětů, barvy jsou intenzivnější. Pomalu přestává šilhat. Na významu získávají zvukové hračky, které je možné zavěsit nad postýlku už také ve výrazných barvách, asi 25 cm od tváře.

3. měsíc

Pozoruje předměty podstatně déle, jistěji rozlišuje známé tváře, především rodičů. Plynule přechází pohledem z jednoho objektu na druhý, bez nutnosti točit hlavou. Vidí ostřeji předměty ve své blízkosti.

4. měsíc

Vnímání světla a barev se zlepšuje. Všímá si důkladně detailů na předmětech ve svém okolí. Poznává s jistotou rodiče. Začíná vnímat hloubku a prostor. Natahuje se po předmětech, snaží se je uchopit. Se zájmem sleduje ruku a objekt svého zájmu. Předměty v ruce pečlivě zkoumá.

5. měsíc

Rozlišuje víc odstínů, v mysli si s nimi pohrává, a začíná nejasně vnímat předměty v pozadí. Zkouší, jak jsou daleko a podává si ten, na který dosáhne.

Svět očima batolete

6. a 7. měsíc

Dítě podstatně lépe zaostřuje na větší vzdálenost a dívá se všemi směry. Sleduje pohybující se předmět bez otáčení hlavy. Už z dálky rozeznává lidi, zatím samozřejmě jen ty nejbližší. Svět se mu zdá již jasnější a barevnější. A pozor, už se snaží napodobit i grimasy těch, na které se dívá.

8. měsíc

Vaše miminko sleduje pohyby v okolí a více si uvědomuje detaily i předměty všude okolo sebe. Rádo si hraje na schovávanou. Baví ho ukrývání a následné ukazování hraček. Baví ho poznávat, zrakem zkoumá vše, co ho zaujme, tedy všechno. Začíná se pohledem i smát.

9. měsíc

Barva duhovek je takřka definitivní, dále se bude měnit pouze odstín. Velmi vzdálené předměty vidí stále trochu rozmazaně. Zkoumá a otáčí se po všem, co se hýbe. Každá barva i pohyb mu připomínají hru.

10. měsíc

Opět vidí lépe na dálku bez rozeznávání detailů. V jeho očích už se zračí celý svět, pro dítě je to jako jeho barevný vesmír. Vnímá očima široké spektrum maličkostí.

11. měsíc

Batole vidí téměř dokonale, pozadí je jasné, odhadne vzdálenosti a z dálky poznává známé tváře. Rozvoj zraku u něj akceleruje pohyb v prostoru. Lezení značně podporuje vnímání rovnováhy. Vše co se mu jeví před sebou, na to už se snaží dosáhnut a za tím chodí, šplhá, cupitá, leze a dotýká se všeho očima i rukama a především ústy.

12. měsíc

Vidí stejně jako dospělý, všechny detaily i barvy. Miminko je velmi zvídavé a stále něco objevuje, všeho se dotýká. Očima již především. Další životní dovednosti jej čekají…

Přečtěte si i další zajímavé články:

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Comments are closed.

CzechSlovakia