Main menu

 

Svatba? Ano či ne?

7 Úno 2018

O absurdnosti a zbytečnosti institutu sňatku mluví často právě ti, jimž se jaksi nedostává vdavek či ženitby chtivých partnerů, zatímco sami by rádi a rády tu hlavinku do chomoutu co nejrychleji zasunuli.“ (PhDr. Petr Šmolka – psycholog)

Alternativní způsob soužití se stává pro dnešní páry symbolem svobodného vyjádření lásky a v současnosti již převládá názor o zbytečnosti svatby. Množí se nám rodiny žijící spolu čistě jen tzv. na hromádce, ale i přes množící se záporné reakce párů na svatbu je stále sňatek otázkou společenského postavení a otázkou jisté soudržnosti. Je svatba pro zamilované páry a pro jejich trvalejší vztahovou harmonii důležitým životním mostem nebo jde dnes jen čistě o papírové potvrzení a zbytečný přepych?

Láska bez prstýnku

Nesezdané“ soužití, alternativní způsob soužití, faktické manželství, láska bez prstýnku nebo méně poetické – soužití na „psí knížku“, to vše označuje koexistenci dvou partnerů, kteří se rozhodli být spolu bez požehnání úřadů a jiných institucí. Je jisté, že také svatba má své pro a proti. Již po roce 1989 začala jít faktická manželství do módy. Proč se ženit a vdávat? Pokud se máme rádi, nepotřebujeme přece na to žádný „papír“!? Naopak – přílišná jistota vede v manželství k ochabování zájmu o partnera. Tyto úvahy jsou skutečně pravdivé a mají zčásti racionální základ.

Proto se mnoho párů rozhodne pro svobodnější styl soužití, řekněme, že je to takový styl pro dobrodruhy, jelikož se nikdy nedozvíte, kam vztah směřuje, je to taková sázka na nejistotu. Avšak vztah bez prstýnků je samozřejmě velmi volnou alternativou manželství. Tedy bude jen na vás, co si budete ve vztahu budovat a jak, kam budete postupovat a jaká pravidla budou pro vás ta podstatná. Lze konstatovat, že díky většímu podílu svobodného rozhodování, může být soužití „na hromádce“ pro mnohé vztahy motivací k dlouhodobosti.

Ale musí to vidět oba partneři stejně. Právě s jedním větším úskalím se setkáváme v případě, kdy jeden z partnerů by dal přednost tradičnímu manželství a druhý méně tradiční formě soužití. Není třeba asi ani příliš bujné fantazie, abychom dokázali domyslet možné problémy. Druhým úskalím je absence svatebního rituálu. Ať se vám svatba zdá, jak chce „staromódní“, v západní židovsko-křesťanské kultuře má a měla svůj význam. Nejen u sňatků církevních, ale i u těch ryze občanských. Je sporné, zda bychom se o něj měli dobrovolně ochuzovat. Však která žena jako holčička netoužila jednou obléknout krásné bílé šaty a dostat cenný (nejen z materiálního hlediska) prstýnek a také, jak se říká, užít si do sytosti svůj nejkrásnější den v životě?

Psychologové a poradny pro páry jsou názoru, že však největší riziko tkví v absenci tzv. rozvodové bariéry. Pokud je nastavena přiměřeně vysoko, může chránit před příliš ukvapenými rozchody a zároveň umožňuje rozchody předepsané. Tedy ty, kde by další pokračování v soužití přinášelo nadměrnou traumatizaci všech zúčastněných. Úplná absence rozvodu však může vést k rozchodům až příliš neuváženým. Stačí mnohdy opravdu málo – konflikt, hádka, dokonce i včas nevysvětlitelné nedorozumění, „kufry za dveřmi“ či taška v ruce a demonstrativní odchod. S rozpadem „nesezdaného“ soužití můžete pak přijít o víc než jen o životního partnera.

Svatba jako posilovna lásky? Ano či ne?

Manželství lásku posílit může, ale právě tak i naopak ji zabít. Ovšem je odjakživa dáno, že vztah potřebuje určitý progres, nesmí se ve vztahu usnout na vavřínech, jinak je konec. Není nic horšího než nuda s partnerem nám nejbližším. Ta se ovšem může dostavit v každém vztahu, v každé velké lásce, a pak je těžké vztah obnovit. Sňatek je takovým polínkem pro plamen lásky a následnou posilovnou pro povadlý vztah. Přičemž pokud máte v plánu také děti (další polínko), měli byste se svatbou počítat, je to pro ně to nejlepší řešení – máma a táta spojeni pevným poutem, pevným poutem prstenů, se stejným bydlištěm a přibližně stejným časovým harmonogramem i budoucností, nemluvě o majetkových poměrech.

Manželství samo není určitě zárukou větší harmonie a spokojenosti, už vůbec ne intenzivnější lásky (ale také ji nevylučuje), může však být jistou pojistkou příliš ukvapených konců. Což zase není tak málo! Obzvláště jsou-li ve hře děti!

Přečtěte si také dalšíí články:

S přáním pohodového dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Svatba? Ano či ne?

  1. Pingback: Jaká jste maminka podle horoskopu? | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia