Main menu

 

Strollering – moderní cvičení s kočárky

15 Dub 2016

Přinášíme Vám rozhovor se zakladatelkou strolleringu Mgr.Editou Berkovou (cvičení s kočárky) o její práci a co může strollering přinést maminkám 🙂

IMG_7738

1. Můžete nám říct na začátek něco o sobě?
Jmenuji se Edita, jsem maminka Elly a Edy, a jsem autorkou a zakladatelkou celorepublikového programu Strollering® – Mateřská v Pohybu. Miluji svobodu a miluji svůj život. Miluji s lidmi pracovat prostřednictvím pohybu. Miluji motivovat k motivaci a trvalé změně.Miluji přirozenou ženskou divokost, tanec, vášeň a běh lesem. Miluji své sny a cestu za nimi. Miluji koně, inspiraci světa, energickou jízdu po širokých sjezdovkách, bramborovou kaši, znamení na každém rohu, výklad karet, květiny a modrou indulonu. Miluji ženskou a mužskou energii a jejich vzájemnou vyváženost. Miluji hory a miluji se smát. Miluji být mámou, dcerou, sestrou a vášnivou partnerkou. Miluji svůj chaotický pracovní stůl, svůj nepřehledný diář a svou práci. Miluji podnikat s tou největší důvěrou a respektem. Miluji napojenost na vyšší energie a síly. Miluji originalitu a svou sbírku naušnic. Miluji svou rodinu, své zářivé dvě děti,  Miluji svůj život a miluji to TEĎ a TADY… DÍKY.

2. Co Strollering® obnáší?
Strollering® je primárně outdoorové cvičení na čerstvém vzduchu pro maminky (nejen) s kočárky, při kterém se spojují kardio cviky s posilováním a protahováním hlavních svalových skupin. To vše za přítomnosti našich dětí. Ne nadarmo máme dovětek Mateřská v pohybu aneb Tak trochu jiná procházka s kočárkem.

3. Co Vás k této činnosti přivedlo?
Vše se točí kolem seberealizace mojí osoby na mateřské dovolené. V době, kdy se mi narodila dcera Ella a chodila jsem s ní na časté procházky do pražské Stromovky. Tlačila kočárek před sebou a říkala si, že jen tak chodit s kočárkem je na palici a že si vlastně jako máma s dítětem v kočárku může jít asi těžko sama zacvičit. A tak začala vymýšlet, jak takovou procházku zkombinovat posilovací cviky a jak si dát pořádně do těla.

4. Jaké byly Vaše začátky s tímto cvičením?
Již od začátku jsem cítila ten nepopsatelný příval energie. Při každém probuzení jsem se těšila, až budu moci pracovat na svém záměru. Zkrátka, když víte, že jde o úžasný projekt, plný energie, pohybu, sportu, outdoorem, motivací, seberealizací a to všechno bez nutnosti hlídání, za plné přítomnosti mé milované dcery. Samozřejmě jsem se setkala s úplnými propady, nelšo to, na lekce mi ze začátku nikdo nechodil, na prstech bych nespočítala, kolikrát jsem to chtěla vzdát. Ale vždy se stalo něco, co mi v tom naštěstí zabránilo. O těchto začátcích vzniklo i bezva video: https://www.youtube.com/watch?v=K0C-F2dWsA0 A zatímco před šesti lety, kdy jsem se Strollering®em začínala, byla taková akční procházka trochu divná, dneska je Strollering® prostě normálka.

5. Kde všude s maminkami cvičíte?
Vlastně kdekoliv venku, kde se dá. Já konkrétně cvičím ve své milované Stromovce a to přímo v parku. Jiné lektorky předcvičují Strollering® i na dětských hřištích, uprostřed města. Vždyť je tolik originálních a kreativních míst, kde si lze s kočárkem zacvičit.

6. Na co přesně je takovéto cvičení zaměřeno?
Jde hlavně o (znovu)získání fyzické kondice, posílit problematické partie, ale také jde o takové psychoterapeutické cvičení :). Mnoho maminek navštěvuje lekce Strolleringu® kvůli sociálnímu kontaktu nejen svému, ale i miminka. Maminky se zde seznámí, probírají radosti i strasti mateřství….A hlavně cítí se lépe, vypadají lépe a tím pádem jsou spokojenější.

Strollering

7. Jak dlouho po porodu může maminka začít cvičit?
Ctíme a dodržujeme šestinedělí, takže před jeho ukončením by maminka cvičit neměla. Přeci jen je těhotenství a porod velmi fyziologicky náročný proces a tělo se s tím potřebuje vyrovnat. Břišní svaly by měly být posilovány dokonce až po čtyřech pěti měsících po porodu. Což některé maminky nerady slyší, ale když mají pravidelně a dostatečně dlouhou dobu třeba jen prodýchávat, hned se u toho také zapotí.
Než začne maminka cvičit Strollering® vyplňuje zdravotní formulář a s lektorkou svou zdravotní situaci probere. Vždy záleží na konkrétní mamince, jaký měla porod, zda rodila normálně nebo císařem, zda měla nějaké komplikace a také zda má nějaké zdravotní problémy.

8. Jak rychle se maminky díky Strollering®u dostanou zpět do formy?
Vždy záleží na tom, jako mají výchozí fyzickou kondici, jak často a s jakou pravidelností Strollering® navštěvují a také na tom, jak si samy dají do těla. Strollering® totiž respektuje možnosti každé z maminek, a když si potřebuje odpočinout, odpočine si. Nebo naopak, pokud si chce nějaký cvik ztížit, může.

9. Jak často s danou skupinou maminek cvičíte?
Dvakrát do týdne. Ale to neznamená, že na obě lekce chodí ty samé maminky. Některé ano, jiné chodí třeba jen jeden den.

10. Jsou tyto cvičení nějak rozdělené dle věku dětí?
Primárně ne, vždy záleží na konkrétní lektorce, jež lekci vede, a zda cvičení přizpůsobí i starším dětem, třeba sourozencům, které již v kočárku nejsou. Nebo zda zvolí i cvičení s dětmi v náručí, za krkem  atp.

11. Jak to snášení samotné děti? Ne všechny jsou klidné.
Jak jste řekla, ne všechny jsou klidné. Je to otázka spíše na maminky, o ty totiž primárně jde. Pokud ty jsou „v pohodě“, děti jsou také v pohodě. Jinak se samozřejmě snažíme maminkám pomoci, aby si lekci užily. Pohoupeme kočárek, vezmeme dítě do náručí, ale to si musí maminka říci sama. Maminky si v průběhu lekce rovněž mohou dítko nakojit, přebalit a pak se ke cvičení zase přidat.

12. Je něco, co maminky na tomto cvičení překvapuje?
Že to není jen pobíhání a trdlování za kočárkem, ale že se jim tímto cvičením opravdu zlepšuje fyzická kondice a křivky . Když přijdou poprvé, jsou zcela zadýchané, ale za měsíc dva, jsou na sebe pyšné, že už vše zvládají s přehledem!

IMG_0461

13. Jak se k Vám mohou maminky přidat?
Ať se podívají na naše webové stránky www.strollering.cz, najdou si svou oblast, svoji lektorku a poté ať se přihlásí na její lekci.

14. Co sebou maminka na cvičení potřebuje?
Sportovní oblečení a obuv, pití, podložku, vše pro své miminko, kočárek a samozřejmě dobrou náladu.

15. Cvičí i tatínci?
Ano, dokonce máme i nějaké muže lektory, kteří se toho nebáli a šli do toho. Jsou opravdu úžasní a maminky, které chodí na jejich lekce, si je nemohou vynachválit 🙂

16. A tatínkové cvičí s maminkami nebo jsou zařazeni do zvláštní skupiny?
Cvičí společně 🙂

17. Je toto cvičení pro maminky finančně náročné?
To je také otázka přímo na maminky. Ale co vím, tak zpětnou vazbu máme pozitivní – prý si raději odpustí nějaký ten dortík a zajdou si zacvičit.

18. Jaký kočárek by jste maminkám k tomuto cvičení doporučila?
Ideální je sportovní kočárek s propojeným madlem, ale každé mamince vyhovuje jiný kočárek, což je potřeba respektovat. Na druhou stranu, skládací golfky bych úplně nedoporučovala.

19. Když dítě z kočárku vyroste, co pak?
🙂 většinou mají maminky hned další 🙂 A když odroste i to, je možné na Strollering® chodit třeba s nordic walking hůlkami.

20. A co maminky, které to k Vám mají daleko? Kde si mohou zjistit, zda se Strollering® cvičí i v jejich blízkosti.
Na našich webových stránkách v sekci „kde cvičíme“.

21. Kdybych se já osobně chtěla stát lektorkou, potřebuji k tomu nějaké vzdělání? Nebo stačí pouze to, že mě cvičení baví?
Potřebujete k tomu absolvovat kurz Strollering®u, který se koná několikrát do roka a trvá vždy dva dny – zpravidla o víkendu. K tomu, abyste Strollering® mohla mít jako živnost, je potřeba mít sportovní nebo zdravotní vzdělání nebo akreditovaný kurz MŠMT, na kterou se živnost váže.

Strollering

22. Co na své práci milujete?
Vše. Od té doby, co jsem se rozhodla podnikat, se Strollering® rozrostl o TEAM úžasných maminek, které mi se Strolleringem® pomáhají – pořádáme kurzy pro budoucí lektorky Strolleringu®, navrhujeme fashion kolekce, každý rok organizujeme celorepublikové Závody kočárků, účastníme se soutěží s Dance Strolleringem®, vydáváme e-časopis Batul a mnoho dalšího. Jsem nesmírně pyšná na to, že značka Strollering® umožňuje maminkám zvyšovat sebevědomí a podporuje je v jejich seberealizaci – spojit mateřskou, podnikání, sport, ženskou krásu a děti.“ A to mě prostě naplňuje.

23. Věnujete se vy osobně i dalším sportům?
Ano, miluji hory a vše kolem nich, takže i sport na horách. Mojí další vášní je tanec, jízda na koni, volejbal…

24. Zajímaly Vás sporty i před dětma?
Ano určitě, jinak bych se ke Strolleringu® asi ani nedostala 🙂

25. Čím by jste maminky motivovala ke cvičení?
Cítí se lépe, vypadají lépe a jsou prostě celkově spokojenější, což je vlastně neskutečně důležité! Navíc, tím, jak maminka s sebou bere miminko na lekce, jde mu příkladem a ukazuje mu, že hýbat se je normální a sport patří mezi každodenní běžné činnosti.

Paní Editě moc děkujeme za rozhovor 🙂
S přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Strollering – moderní cvičení s kočárky

  1. Pingback: Jak a kdy začít cvičit po porodu? | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia