Main menu

 

Strašák mimoděložní těhotenství

14 Úno 2018

Největší obavou dneška, když se ženě objeví dvě čárky na těhotenském testu, je mimoděložní těhotenství. Proč tomu tak je? A není takový strach zbytečný? Je třeba se obávat? Kdy nám nejvíce hrozí mimoděložní těhotenství? A jak postupovat, když o něm víme? Existuje kladné řešení? Spousta otázek a velké téma. To vše je mimoděložní těhotenství. A odpovíme si v našem článku.

Co je mimoděložní těhotenství?

Mimoděložní těhotenství je stav, kdy oplodněné vajíčko nedoputovalo až do dělohy a uhnízdilo se mimo ni, nejčastěji v jednom z vejcovodů. Může se ale usídlit také v děložním hrdle, na vaječníku nebo na pobřišnici.

Bohužel při diagnostikovaném mimoděložním těhotenství neexistuje žádný způsob jak graviditu udržet, plod se mimo dělohu jednoduše nevyvine. A navíc může být mimoděložní těhotenství pro ženu na životě ohrožující. Tedy nezbývá ho řešit jinak než chirurgicky.

Pokud vám byla diagnostikována mimoděložní gravidita, čeká vás buď laparoskopická operace, anebo klasický chirurgický výkon. V současné době představují mimoděložní těhotenství asi 2 % všech gravidit a jejich výskyt podle odborníků stoupá.

Kdy se dá předpokládat mimoděložní těhotenství?

Mimoděložní těhotenství se nejčastěji vyskytuje u žen, které jsou těhotné poprvé. Zvýšené riziko mají i ty, jež prodělaly opakovaně zánět vejcovodu, rizikovým faktorem je také dlouhodobé užívání jednosložkové hormonální antikoncepce, která obsahuje pouze hormon progesteron.

V některých případech může být příčinou mimoděložního těhotenství selhání nitroděložního tělíska, které nepůsobilo tak, jak mělo, a tak došlo k oplodnění vajíčka, jež ale nedoputovalo až do dělohy. Dle lékařů může být důvodem také́ endometrióza. A poněkud vyšší riziko je i u umělého oplodnění.

Jak můžeme poznat mimoděložní těhotenství?

Prvním a nejčastějším příznakem je, ostatně jako při běžném těhotenství, vynechaná menstruace. A kila navíc s bolestmi v podbřišku vás donutí udělat si těhotenský test, který bude s jistotou pozitivní. Pokud následně zjistíte, že také mírně krvácíte a bolesti v podbřišku jsou již nesnesitelné, obraťte se ihned na lékaře. Skutečně může jít o mimoděložní těhotenství. Bolesti mohou být tak silné, že spíše budete uvažovat nad akutním zánětem slepého střeva. Pozor na to, bolesti mohou být tak silné, že může dojít k poruchám vědomí.

Kdy do nemocnice?

Ihned! V případě, že váš test je pozitivní, přestala jste krvácet nebo krvácíte či špiníte nepravidelně a bolí vás v podbřišku, vždy se vydejte ke svému gynekologovi.

Může se jednat o banalitu, protože mnoho žen právě v souvislosti s uhnízďováním embrya pobolívá podbřišek, ale pokud jde skutečně o mimoděložní graviditu, můžete být reálně ohrožena na životě. Rozhodnout o diagnóze v tomto případě opravdu není ve vašich silách, to může učinit jen lékař či lékařka na základě̌ vnitřního vyšetření, krevních testů a zejména ultrazvukového vyšetření.

Další postup? A další miminko?

Rozhodně vás čeká operace. Jaký typ operace to bude lékaři rozhodnou dle toho, kde se nachází vaše oplodněné vajíčko. Většinou volí šetrnou laparoskopii. Nemusíte se jí bát, většinou se rány po laparoskopickém zákroku velmi rychle hojí.

Co se týče vašeho dalšího těhotenství, rozhodně chvíli počkejte, až se veškeré rány zhojí. I ty na duši. Ani po psychické stránce to právě pro vás nebude vůbec jednoduché. Musíte se v jedné krátké době vypořádat s různými faktory a pocity – s tím, že jste byla těhotná a na druhou stranu zase nebyla a že vám také šlo o život. Ale neperte se s nimi, dejte průchod svým pocitům. Ne nadarmo je mimoděložní těhotenství pro mnohé těhotné ženy velkým strašákem. Ale není to žádný konec, se správnou oporou a pozitivním myšlením to může být také váš začátek cesty k novému těhotenství.

Přečtěte si také další články o těhotenství:

Podívejte se na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb.

 

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

2 comments on “Strašák mimoděložní těhotenství

  1. Pingback: Co všechno dokáže odhalit ultrazvuk? | Blog Mimulo

  2. Pingback: Plodné dny dle úplňku? Je to možné? | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia