Main menu

 

Strach o dítě

8 Kvě 2017

Každý rodič miluje své dítě. Věnuje mu svůj čas, energii, finance i očekávání a chce pro něj to nejlepší. Když se do rodiny narodí děťátko, přichází s radostmi i řada obav. Součástí rodičovství je totiž i to, že se o děti bojíme. Máme strach, aby se jim něco nestalo, aby byly zdravé, aby byly šťastné, aby dostatečně spaly a neměly hlad, aby je něco nebolelo… Podobné strachy se honí hlavou snad každého rodiče, avšak tato úzkost nesmí přesáhnout určitou míru.

Strach je přirozená součást našich životů. Je přirozené, že rodiče mají o dítě strach. Strach je důležitý, protože soustředí naši energii, abychom dětem zajistili bezpečné prostředí, ve kterém vyrůstají a pohybují se. Je však důležité vědět, jak nás strach ovlivňuje a proč by nám neměl přerůst přes hlavu. Občasný strach a úzkost k rodičovství patří, avšak neustálý stres by neprospíval ani rodičům, ani dětem. Proto je nutné přehnaný strach zkrotit a zbavit se ho.

Hlavně v počátcích mateřství jsou některé matky doslova paralyzovány úzkostí a obavami o své děti. Je to přirozené. Malé miminko je přeci nejzranitelnější. Obvykle s počtem dětí a množstvím rodičovských zkušeností strachy a úzkosti mizí, případně se zmírňují. Ovšem ne u všech rodičů. Nejčastější projevy strachu jsou svírání žaludku, nervozita, problémy se spaním apod.

Čeho se rodičovský strach obvykle týká?

  • Zda se dítě vyvíjí správně.
  • Zda má dostatek mléka a není hladové. Zda přijímá v potravě dostatek vitamínů a prospěšných látek.
  • Rodiče mají často obavu, jestli dítě netráví ve školce mnoho času, místo aby bylo doma.
  • Také se rodiče obávají toho, zda není dítě ve škole šikanováno.

  • Bojí se o zdraví dítěte, aby nebylo ohroženo chemií v potravinách, vodě i vzduchu.

  • Bojí se, aby se dítěti nestal úraz.
  • Rodiče se obávají, když jde dítě samo, aby ho nesrazilo auto nebo aby nepotkalo nějakého zlého člověka, to pak mají rodiče až katastrofické scénáře.
  • Katastrofické scénáře se mohou týkat ledasčeho. Rodiče se bojí, zda se dítě naučí chodit na nočník, zda se naučí kousat potravu apod.
  • A spousta dalších běžných strachů o dítě…

Strach rodičů dětem neprospívá

Dnešní děti vyrůstají v bezpečnějším světě, než děti v minulosti. Nehrozí jim žádné divoké šelmy, smrtelné dětské nemoci byly vymýceny, mají dostatek potravy. Přesto se dnešní rodiče o zdraví a bezpečí dítěte strachují víc. Je to tak, že čím méně je reálných nebezpečí, tím více se bojíme těch nepravděpodobných. Ano, i dnes existují smrtelná nebezpečí, ale většině se dá předcházet. Například předcházet tomu, aby dítě nepřišlo do kontaktu s léky, chemikáliemi či elektrickým proudem. Předcházet se dá většině nebezpečí, např. aby dítě nevypadlo z okna, aby nevběhlo pod auto…

Přehnané strachy rodičů dětem škodí. Nemohou se učit, vyzkoušet a poznat spoustu věcí. Děti se tak učí, že svět je nebezpečné místo, že nesmí důvěřovat lidem atd. Jestliže se bojíte usnout, protože musíte kontrolovat, zda mimiko dýchá, jestliže se bojíte dítě v páté třídě pustit samotné do a ze školy, pak už jde o úzkostnou poruchu, která omezuje dítě a přináší řadu dalších komplikací.

Jak na přehnaný strach o dítě?

Pokud se rodiče něčeho obávají, výsledek je přesně opačný. Třeba dítě, které při lezení po průlezkách rodič neustále jistí, aby nespadlo, pak nedokáže odhadovat běžná rizika a bez rodičovské pomoci si rozhodně natluče. Nebo dítě, jehož rodiče mají panickou hrůzu z drog a alkoholu a dítě nikam nechtějí pustit, pak má potřebu se z rodinného vězení dostat ven a naopak chce zkoušet to nejvíc zapovězené.

Strach o dítě v těhotenství nebo při porodu překonejte tak, že si dopřejete péči porodní asistentky nebo duly. Vyhýbejte se historkám se špatným koncem nebo katastrofickým scénářem.

Strach při nemoci dítěte překonejte tak, že si najdete lékaře, kterému budete důvěřovat a který vám dodá jistotu. O názor požádejte klidně víc odborníků.

Strach z toho, že se dítěti něco stane, že si ublíží, zraní se, strach pustit dítě někam samotné překonáte. Stačí si vzpomenout, co vše jste dělali jako děti vy. A přežili jste to.

Strach, že není s dítětem něco v pořádku se dá také překonat. Své zkušenosti konfrontujte s ostatními rodiči. Ale řiďte se tím, co vy považujete za správné a dobré pro vás a vaše dítě. Nikdo není ve stejné situaci jako vy a nezná vaše dítě lépe než vy. Věřte své intuici.

Strach o dítě je smysluplný, přirozený a je dán evolucí. Jestliže však přeroste zdravou míru, stane se kontraproduktivním a zničujícím obě strany, jak pro rodiče, tak pro dítě. Proto se strachem nenechme ovládnout a neřiďme se přehnaným strachem. Strachu nechejme jen takové místo v našich životech, jaké mu náleží.

Přečtěte si také další články o mateřství:

S přáním nádherného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia