Main menu

 

Správná péče o pokožku našich nejmenších v zimě

18 Led 2018

Zima je jak pro naši psychiku, tak pro pokožku i pro pokožku našich dětí velmi náročné období. Málo slunce, suchý, chladný vzduch a střídání teplot dělá s kůží divy. Pokožka je sušší, červená, praská a svědí. Je jednoduše v zimních měsících velice citlivá a u dětí to platí o to víc. Děti mají pokožku tenkou, která se snadno vysušuje. A zimní podmínky, kdy jsou v bytech přetopené místnosti, venku naopak mrzne a fouká vítr, přispívají k její přecitlivělosti. Jak tedy chránit kůži našich dětí, když venku mrzne a je nevlídno?

Prevence

Aby dětská pleť byla v dobré kondici i v zimě, je potřeba jí dopřát speciální ochranu a péči. Nejdůležitější je prevence. Pokožku miminka je potřeba promazávat krémy speciálně určenými pro dětskou citlivou pleť. Je třeba vybírat takové přípravky, které splňují zásady dermatologicky šetrných výrobků a jsou dětskou pokožkou dobře snášeny.

Hydratace nad zlato

Jakmile teplota venku klesne pod 8ºC, začíná docházet k výraznému snížení činnosti mazových žláz a ochranný mastný film pokožky se ztenčuje. V zimním období jsou tedy omezeny funkce pokožky, ale i přirozená ochranná kožní bariéra se stává propustnější a pokožka tak zranitelnější. Pokožka dítěte tak potřebuje dodat potřebnou hydrataci. Důležité je mazat děti vhodnými krémy pro děti do zimní období, krémy s dostatkem hydratačních složek. Tvrzení, že krémy s obsahem vody nejsou pro zimu vhodné, je velký mýtus. Pleť v zimě potřebuje hydratovat snad ještě více než v létě. A také voda v krémech slouží k rozpouštění různých aktivních látek.

Se správou hydratací také souvisí dodržování pitného režimu. Dbejte na to, aby mělo dítě také v zimě dostatek tekutin. Bude se vám to zdát neuvěřitelné, ale je ho třeba dodržovat více jak v létě, zachovává se tím správné prokrvení pokožky.

Ochranné krémy

Samostatnou kapitolou určitě budou ochranné krémy. Pokud venku mrzne nebo fouká silný vítr, je lepší, když má dětská pleť dostatečnou bariéru v podobě speciálního krému. Dnes jsou na trhu krémy určené výhradně pro zimní období.

Takové krémy chrání dětskou pleť před poškození větrem a zároveň dodávají pokožce veškerou výživu. Krémy by neměly obsahovat syntetická barviva a parfémy, které by mohly dráždit a způsobit vznik svědivých a nepříjemných vyrážek.

Také po koupeli je třeba dbát na pečlivé promazávání pokožky, obzvláště u miminek. Nejlepší je v zimě používat místo tělových mlék dětské olejíčky po koupeli. Oleje mají tendenci zůstávat na pokožce. Účinkují tedy déle než krémy a tělová mléka. Někdo v zimním období doporučuje na ošetření pleti dětí jen obyčejnou vazelínu. Vhodné je také bambucké máslo.

Péče o rty

Nezapomínejte ošetřit i rty a okolí pusinky dítěte, kde je jemná a citlivá pokožka, která je obzvlášť náchylná k popraskání a spálení. Bambucké máslo, obsažené v pomádách na rty, může být prospěšné i pro popraskané rtíky vašeho dítěte.

Pozor na UV záření

Také v zimě musíme být na pozoru před UV zářením. I v zimě má totiž slunce velkou sílu a ochrana před jeho zářením je nezbytná. Hlavně u starších dětí při lyžování, sáňkování, bruslení nebo jiných zimních aktivitách ve volné přírodě nebo na horách. Sníh velmi intenzivně odráží sluneční paprsky a násobí jejich efekt. Při pobytu na horách jsme díky vyšší nadmořské výšce slunci blíž a děti se mohou snadno spálit, protože pokožka v zimním období reaguje velmi citlivě. Je lepší si pro děti pořídit krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, který navíc chrání před větrem a mrazem.

Jaké přípravky pro děti používáte v zimě vy?

Velký výběr zimního kojeneckého oblečení najdete u nás v e-shopu www.mimulo.cz.

S přáním pohodového dne
www.mimulo.cz

Zdroj: maminky.eu, mezizenami.cz a zdravinaroda.cz

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Správná péče o pokožku našich nejmenších v zimě

  1. Pingback: Perfektní řešení pro zimní procházky | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia