Main menu

 

Sportem k dobré náladě

23 Čvn 2016

Krásné sluneční dny, které nás nyní čekají, vybízí k různým aktivitám, sršíme energií, chceme ji předávat dále a snažíme se přijít na to, jak nejlépe sluncem darovanou energii využít. Řešení je jednoduché, pojďme sportovat! Proč? Protože po sportu se budeme cítit dobře nejen fyzicky, ale také psychicky. Prokazatelně to ukazují výzkumy psychologů, kteří chtěli zjistit, jak pesimistické myšlenky přivést na jiné myšlenky. Ale sport, který si vyberete, musí být pravidelný, aby naše úsilí mělo ten správný výsledek. Že pro pravidelnost ve vašem životním stylu není místo? Zkuste ho najít, občas je těžké vmísit pravidelný pohyb mezi zaměstnání a děti, ale jde to. Může si například jít zasportovat celá rodina včetně dětí. Mnoho letních sportů s námi mohou vykonávat také děti. Které to jsou?

Young couple with toddler boy standing under tree in spring

Plavání a vodní sporty

Pokud chcete skutečnou relaxaci a zároveň nezapomenutelný zážitek, zkuste některý z vodních sportů (jachting, windsurfing, vodní lyžování či wakeboarding a potápění), vodní sporty spíše ale zkoušejte sami nebo až se staršími dětmi. Plavání je jedním z nejprospěšnějších sportů vůbec. Co nám voda a vodní radovánky přináší? Při plavání trénujeme soustředění, léčíme sebevědomí a mírné deprese, zklidňujeme mysl a endorfiny k nám vysílají i pocity radosti. Při vodních sportech si k tomu všemu přidejme dobrodružství a možnost zažít adrenalinové vzrušení, po kterém nám pak také bude neskutečně blaho.

Jízda na kole, jízda na koloběžce, triatlon

S dětmi rozhodně můžeme podnikat cyklistické sporty a výlety. Takové mají děti nejraději. Můžeme s nimi vyjet na kole či koloběžce, při čemž krásně budeme tvarovat hýžďové, stehenní i lýtkové partie. Nebo se s nimi můžeme zúčastnit triatlonového soutěžení (plavání, běh, kolo), což by děti hodně ocenily a naše tělo také. Co nám po psychické stránce přinese jízda na kole? Probudí v nás touhu zdolávat překážky, užíváme si pocitu svobody, zvyšujeme si sebevědomí, zdokonalujeme rovnováhu těla i mysli, rozšiřujeme obzory.

Pěší chůze

Pěší turistika se v současnosti, v pěkných letních dnech obzvláště, těší stále větší oblibě, můžete se procházet jen tak pro radost nebo sportovněji a také zdolávat různé vrcholy, hory, kopce a pohoří například s holemi (trekingovými – nordic walking), kromě skvělé fyzické kondice získáte také pocit vzrušení, pocit úspěchu, touhu překonat sám sebe, pocit nekonečné svobody, získáte energii do dalšího dne, uspokojení ze sebe sama a máte nepřekonatelnou chuť učit se, získávat dovednosti a nebude se bát jít dál ve všech svých rozhodnutích. To vše jen když se projdete a klidně i s dětmi.

Míčové hry a jiné

Vypořádat se svými rozpory a nerozhodností, získat pocit sebejistoty a mít možnost opět pocítit hravého dětství či procvičit si svou soupeřivost a schopnost bojovat za své nám umožní míčové hry a jiné hry, které nám umožní letní počasí. Děti hodně baví volejbal, fotbal, házená, futsal, a samozřejmě je také baví si v létě zahrát tenis či badminton.

Tanec

Krásné letní noci či dětská odpoledne na hřištích, stadionech či koupalištích nám umožní okusit si taneční moc. Tanec sám o sobě je dost náročný sport, tělo si při něm pilujeme důkladně, ale zároveň v nás vyvolává i silné emoce. Také děti, ať si zkusí pořádně se roztočit, aby pocítily ono nádherné osvobození mysli. Tanec je vzrušení, tanec je vášeň, tanec je síla pohybu, tanec je touha žít, tanec je smyslnost, tanec je přístupnost, otevřenost a láska. Tanec je prostě vše, co naše tělo i mysl potřebuje neustále, zkusme ho vpustit do našich životů a životů našich dětí.

Tedy užívejme si teplých dnů a sportujme, ať se můžeme stát šťastnými a úspěšnými lidmi, vyčistíme si mysl a možná nabere i nový životní směr. Vždyť pohyb a změna je život, není-liž pravda?

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia