Main menu

 

Společný pokoj pro sourozence

16 Bře 2015

Při společném soužití sourozenců v jednom pokoji mohou vznikat různé, někdy úsměvné, ale jindy dramatické situace. Nejideálnější je případ, kdy jsou sourozenci stejného věku či pohlaví. Pak je jednoduché pokoj uspořádat tak, aby obě děti měly svůj vlastní prostor, vybavený podobným dětským nábytkem, aby se nemohly závidět a vyčítat. Osobní prostor dětí je to, čemu je nutné věnovat velkou pozornost. Ideální je mít samostatné postele, ale vlastní koutek je možné vytvořit i v případě, že děti spí na palandách.

Co by mělo mít každé dítě v pokoji:

  • vlastní místo na spaní
  • vlastní pracovní plochu či hrací místo přizpůsobené věku

Children playing with toy cars

Takové dva „kouty“ je možné barevně odlišit – samozřejmě se děti na výběru barvy mohou podílet.

Pozor na malé pokoje! Tmavé barvy opticky místnost zmenšují. Ale i světlé barvy mohou být syté. Také nadbytek nábytku v malých prostorách nedělá dobrotu a pokoj ještě více zmenší. Do malých pokojů často rodiče pořizují patrové postele (palandy). Proti palandám se argumentuje často tím, že v horní posteli je větší teplo a hůř se dýchá. Kromě klasických patrových postelí jsou dnes k dostání i zvýšené postele umístěné např.na skříňkách a policích, příp.s prostorem pro hraní přímo pod postelí. U patrových postelí a zvýšených lůžek platí pravidlo bezpečnosti a lehké udržovatelnosti snad ještě víc než u běžných postelí.

Jakmile je mezi dětmi větší věkový rozdíl a jsou rozdílného pohlaví, problémových situací se může vyskytnout mnohem víc. V takovém případě musíme více respektovat jejich soukromí. Od určitého věku u dospívajících dětí (zvláště když jsou různého pohlaví) musíme skutečně jejich potřebu mít vlastní kout respektovat.

Nepočítejte s tím, že starší sourozenec bude na mladšího v pokoji dohlížet. Mladší staršímu obvykle leze na nervy, proto je v tomto případě mnohem náročnější a hlavně důležitější správné uspořádání pokoje, postelí,…

Pokud je jedna společná místnost, můžete ji rozdělit? Je mnoho alternativ, jak to udělat a závisí na podmínkách v domácnosti. Na trhu jsou sádrokartonové příčky, dřevo, ale to pouze u pokojů se dvěma okny. Pokud je z prostorových důvodů stavební rozdělení pokoje nemyslitelné, lze místnost předělit paravánem, závěsem či skříňkami. Zvukově sice odizolované obě části nebudou, ale alespoň nějaké soukromí dětem vznikne. A takové soukromí musí respektovat jak sourozenec z „druhé části“, tak i my rodiče. A to, že respektujeme soukromí dítěte, můžeme ukázat např.tím, že před vstupem do pokoje zaklepeme.

Pokoj pro více dětí však má také mnoho pozitiv. Hádkám se sice tu a tam nevyhnete, ale to byste se nevyhnuli ani při vlastních pokojích. Společný pokoj hraje nenahraditelnou roli pro budování vzájemného vztahu mezi sourozenci. Velkou výhodou je také to, že děti neusínají samy, v sourozenci cítí oporu, což je pro správné spaní výborné. Společný pokoj znamená i toleranci, která se dětem v životě velmi hodí.

Vlastní pokoj
Pokud svým dětem můžete dopřát ten luxus mít vlastní pokoj, zařizujte jej tak, jako by to byl jejich první byt. Má tam být vše, co potřebují, avšak nezahlcujte místnost množstvím zbytečného nábytku. Myslete i na postel navíc (samozřejmě pokud se vejde), získáte tak místo ke spaní pro kamaráda či návštěvu.

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia