Main menu

 

Soukromá porodní asistentka

13 Dub 2016

Přinášíme Vám rozhovor se soukromou porodní asistentkou paní Kateřinou Zítkovou o její práci a co může nabídnout nastávajícím maminkám.

Kateřina

1. Kdo je soukromá porodní asistentka?

Soukromá porodní asistentka pečuje o ženy před porodem, při porodu a po porodu v domácím prostředí, či ženy doprovází do porodnice. Také pečuje o novorozence a pomáhá s kojením.

2. Jaké charakterové vlastnosti by měla mít porodní asistentka?

Porodní asistentka by měla být hlavně empatická, komunikativní, přizpůsobivá a usměvavá 🙂

3. Jakého vzdělání je třeba pro vykovávání této činnosti?

Porodní asistentka má dle zákona od roku 2004 vystudován akreditovaný bakalářský obor porodní asistentka na vysoké škole. V dnešní době tedy již není možné, že by nějaké „nové“ porodní asistentky tento titul neměly. V rámci bakalářského studia porodní asistenky musejí do státních závěrečných zkoušek odvést určitý počet samostatně odvedených porodů, odasistovaných porodů, ošetření fytiologických novorozenců, asistenci u ošetření novorozenců, kteří mají po porodu obtíže s adaptací, či jiné zdravotní problémy, dále péče o ženu na šestinedělí, gynekologii, praxi na novorozeneckém oddělení atd. Studentka porodní asistence musí také teoreticky zvládnout zkoušky z anatomie, patologie, fyziologie, biofyziky, pediatrie, porodnictví, ošetřovatelství, psychologie a dalších, které jsou velmi rozsáhlé a obtížné. V rámci tříletého studia je toho tedy opravdu hodně k naučení jak teoreticky, tak i prakticky. Porodní asistentka po ukončení studia je vybavena velkým množstvím vědomostí a zkušeností, které samozřejmě nadále upevňuje, prohlubuje a nadále se vzdělává ve svém oboru.

4. Kde všude se s Vámi mohou ženy setkat?

Setkat se se mnou mohou na mých kurzech, případně na workshopech a různých akcích / seminářích pro maminky.

5. Čím se jako soukromá porodní asistentka lišíte od asistentky, která pracuje v nemocnici?

Vzhledem k tomu, že nevedu domácí porody a nejsem „klasická“ soukromá porodní asistentka, tak se liším tím, že nevedu porody, jako porodní asistentka v porodnici. Maminkám ale nabízím soukromé konzultace a kurzy ještě před porodem, kdy odpovídám na jejich individuální dotazy a poté jsem jim k dispozici i po porodu, když už jsou maminky s miminkem samy doma, pro zajištění pohodlí, podporu kojení a péči o miminko.

6. Hodně nastávajících maminek si plete pojem porodní asistentka a dula, můžete nám vysvětlit rozdíl?

Dula je žena, která absolvuje několika měsíční kurz, kdy provádí ženu během těhotenství, porodu a během šestinedělí, samozřejmě tam absolvuje i nějaké „teoretické minimum“. Toto provázení je většinou však čistě na základě svých vlastních zkušeností jako matky. Dula nemůže samostatně provádět porody, nemůže ošetřovat novorozence ihned po porodu, nepracuje na porodním sále ani jinde jako zdravotnický pracovník. Poskytuje tedy čistě psychickou podporu ženě a radí dle svých vlastních zkušeností. Kdo je porodní asistentka jsem rozvedla již v bodě č.3.
I já osobně ve své praxi zapadám v podstatě do obou těchto pojmů. Jsem vystudovaná porodní asistentka, ale nepracuji na zdravotnické klinice, ale pracuji s ženami samostatně, konzultuji a radím jim, jak nejlépe umím – stejně jako dula. Takže se vlastně není čemu divit, že tyto dva pojmy laická veřejnost zaměňuje.

7. Jaké služby ženám poskytujete?

Předporodní kurzy, poporodní kurzy – konzultaci ohledně kojení a péči o novorozence. Nabízím též ve spolupráci se Školou moderního zpěvu jedinečný kurz „Zpívání s bříškem“, který je psychickou i fyzickou přípravou těhotné k porodu skrz zpěv a dýchání. Zpívání v těhotenství má mnoho výhod jak pro maminku, tak i pro její děťátko v bříšku. Více o mých službách naleznete na mých webových stránkách www.midwife.cz.

8. Jak dlouho již práci porodní asistentky vykonáváte?

Porodní asistentkou jsem již 4 roky.

9. Pokud se rozhodnu využít Vaši pomoci, kdy je nejvhodnější doba Vás vyhledat?
Vyhledat mě můžete v podstatě kdykoliv, pokud Váš problém bude v rámci mé kompetence a mých znalostí a zkušeností, tak pomůžu já, nebo Vás odkážu k nějaké mé kolegyni, či k lékaři, vždy záleží na dané situaci.

10. Kde Vás mohou maminky najít?
Za maminkami dojíždím domů.

Zpívání s bříškem

11. Maminky bude také určitě zajímat, jaká jsou ceny Vašich služeb?
Ceny se pohybují od 150 Kč do 7500 Kč, záleží, co nastávající maminka potřebuje 🙂 Ceny všech mých služeb naleznete na mých webových stránkách www.midwife.cz

12. Je možné nechat si proplatit Vaše služby zdravotní pojišťovnou?
Vzhledem k tomu, že nemám smlouvu s žádnou pojišťovnou, tak proplacení služeb bohužel možné není.

13. Jaké výhody maminkám vaše přitomnost přináší?
Maminkám zejména přináším uklidnění 🙂 Díky informacím, které maminkám předávám, jsou klidnější a připravenější k porodu.

14. A jak na Vás reagují tatínci?
Dobře 🙂 Tatínci jsou totiž překvapivě velmi komunikativní a zvídaví. Ptají se na věcné otázky ohledně porodu a období po něm a jak mohou své partnerce pomoci.

15. Jste ochotna rodit s maminkou i doma?

Vzhledem k legislativě v ČR, která není zcela připravená na domácí porody, tuto službu nenabízím a nedělám.

16. Můžete maminkám blíže popsat jakou péči při porodu poskytujete?

Porody bohužel neprovádím.

17. Jak hodnotíte současnou poporodní péči přímo v nemocnici?

V nemocnicích často není dostatek času a individuálního přístupu, který by maminky v prvních dnech po porodu měly dostávat. Často domů maminky odcházejí z porodnice zmatené z množství informací a doma jsou již na to samy a jsou bezradné.

18. Jakou pomoc od Vás mohou maminky očekávat po návratu domů z porodnice?

Svým klientkám nabízím pomoc s kojením, péčí o prsa, přebalováním a péčí o miminko. Také radím s koupáním, spánkem, manipulací s miminkem. Vždy záleží na potřebě maminky a jejich novorozence.

19. O kolik žen obvykle pečujete?

Je to různé, některý měsíc mám více klientek, jindy třeba žádnou.

20. Jak je využívána tato služba u nás a na Slovensku?

Nedokážu odpovědět, služby soukromých porodních asistentek se liší, některé provádí domácí porody, některé ne. Troufám si říct, že je u nás mnohonásobně více soukromých porodních asistentek, které vedou předporodní kurzy než ty, které vedou domácí porody. Situace na Slovensku je obdobná jako u nás.

21. Je něco, co byste chtěla vzkázat nastávajícím maminkám?

Nastávajícím maminkám bych chtěla hlavně popřát hodně štěstí a síly k porodu 🙂

Paní Kateřině moc děkujeme za rozhovor 🙂
S přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

4 comments on “Soukromá porodní asistentka

  1. Pingback: Hypnoporod – porod bez obav | Blog Mimulo

  2. Pingback: Táta u porodu – opora či horor? | Blog Mimulo

  3. Pingback: Porod do vody – Je stále populární? | Blog Mimulo

  4. Pingback: Výběr porodnice | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia