Main menu

 

Sociální chování dítěte do jednoho roku

19 Srp 2016

Domníváme se, že miminko nemá téměř žádné sociální chování. Převážně se přece snaží chovat pouze tak, aby zaručeným způsobem přežilo. Pravdou je, že kojenec určitě nebude navazovat velká přátelství, ovšem určité sociální chování můžeme pozorovat. Jak se projevuje?

uvod_test2

Základem sociálního chování dítěte je dle MUDr. Martina Gregory napodobování blízkých osob. Tedy většinou matky a otce. Ta role je však oboustranná – dítě napodobuje matku a matka přizpůsobuje své činy schopnostem a poznávání svého dítěte. Napodobování je formou komunikace a základem tvorby sociálních vazeb a pomáhá dítěti poznávat svět od prvních měsíců života. Lékaři jsou názoru, že již několik hodin starý novorozenec dokáže pochopit a napodobit gesta dospělého jako je vystrkování jazyka nebo zívání. Pomoci napodobování se u miminka ze žvatlání, kterým nám odpovídá, když na něj mluvíme, postupně vyvine schopnost mluvit a poslouchat.

3. – 6. měsíc dítěte

Kolem tří měsíců umí dát miminko svému okolí najevo radost z přítomnosti všech, kteří m věnovali pozornost. Velkou zábavu a zdroj inspirace mu poskytuje krmení. V krátkém čase také zjišťuje, že pláč je pro něj důležitý nástroj k upoutání pozornosti dospělých a že schopnost ovládat tuto dovednost, plakat vědomě, je téměř vzrušující.

6. – 11. Měsíc dítěte

Po půl roce začíná děťátko pečlivěji rozlišovat své blízké a začíná pociťovat strach z cizích osob. Lpí na rodičích. Daná fáze je důležitá již proto, že děťátko si začne uvědomovat stálé a bezpečné vztahy. Postupně se naučí využívat své hlasové schopnosti k vytváření hluku, kterým na sebe upoutá pozornost.

12. měsíc dítěte

Nyní je maličkému batoleti rok a cítí své „já“. Napodobuje, aby nás rozesmálo, a čím více ocenění projevujeme, tím častěji to bude opakovat, aby nás pobavilo. Nedůvěřivost k neznámému trvá a ostatní děti, kromě těch, se kterými vyrůstá, ho ještě tak moc nezajímají.

Je to tak, že bude trvat ještě další rok či dva, než bude s chutí a bez problému navazovat přátelství s ostatními batolaty. Každopádně rodičovská péče a komunikace je velmi důležitá proto, aby se dítě naučilo také zdařile komunikovat s ostatními kolem sebe, tedy i s ostatními dětmi.

Vývoj řeči

K rozvoji sociálních vazeb a navazování vztahů je potřeba také používat řeč. Jak se vyvíjí u našeho miminka?

Z původní hry mluvidel, kdy dítě vytváří náhodné zvuky podobné slovům, a ze žvatlání, které je pudové a vyskytuje se u dětí od narození hluchých, dostává se do popředí žvatlání napodobovací, kdy dítě napodobuje vlastní zvuky, ale i zvuky slyšené ve svém okolí.

Kolem jednoho roku začíná také rozumět některým slovům. Nechápe jejich abstraktní smysl, ale spojuje je s konkrétními jevy. Čím dál více se snaží o svůj vlastní projev. Jeho první slova jsou výslednicí snahy napodobit řeč dospělých, kteří naopak napodobují a opakují slovní výkony dítěte. Slova jsou zkratkou celé věty a dítě je dokresluje různou intonací a mimikou.

Za dalších přibližně šest měsíců začne spojovat slova v několikaslovné věty a ve dvou letech už bude schopno promlouvat v krátkých větách. A uteče to tak rychle, že za dalších pár měsíců už našeho malého človíčka nebudeme moci v sledu řeči občas ani zastavit. A o chvílích ticha se nám bude jen zdát. Poté pak už jedině pomůže právě jejich sociální zařazení mezi vrstevníky. 

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Sociální chování dítěte do jednoho roku

  1. Pingback: Odkdy přetahovat předkožku u chlapečků | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia