Main menu

 

Slanina s vejcem prý může zvyšovat IQ plodu

9 Bře 2018

Myslíte si, že slanina a vejce je velmi těžká večeře a tučná anglická snídaně? Pravděpodobně ano, ale také je to dle ověřených výzkumů zázračná strava. Tedy nic není tak nezdravé, jak se zdá. Tento pokrm má totiž i „tučné“ vitamínové konto – je bohatý na cholin – vitamín skupiny B – důležitý pro vývoj mozku u dítěte a pro jeho budoucí inteligenci.

Slanina a chytré dítě?

Podle nové studie biologů ze Severní Karolíny může právě také slanina s vejci k snídani prospívat těhotným matkám a především jejich nenarozenému dítěti.

Jejich studie u myší indikovala, že strava těhotné samice/matky, zvláště cholin v této stravě, může změnit vývoj mozku u plodu, a to uvedl k závěrům jeden z biologů s tím, že dostatek cholinu vede ke zdravějšímu vývoji mozku a vyšší inteligenci potomků.

Na cholin je přitom třeba bohatá tzv. anglická snídaně neboli vajíčka se slaninou, která u zdravotníků ale moc velkou oblibu nemá.

A co je cholin?

Cholin patří mezi vitaminy skupiny B. Je základním stavebním kamenem acetylcholinu, který patří mezi základní neurotransmitery. Takto jsou nazývány látky přenášející vzruchy mezi našimi nervovými buňkami. Nedostatek právě tohoto přenašeče je spojován s některými nemocemi, například se vznikem Alzheimerovy choroby a jiných psychiatrických onemocnění provázených poruchami paměti, jak krátkodobé, tak i dlouhodobé. Právě z tohoto důvodu může příjem cholinu v potravě či v doplňcích stravy zvýšit hladinu acetylcholinu a tím i zlepšit paměť.

Slanina a vejce – k snídani i k obědu

Nikdy nikdo asi nebude moci nazývat slaninu jako zdravé jídlo, ale poznatky nás někdy nutí změnit uvažování o tom, co považujeme za zcela zdravé a zcela nezdravé. Tato studie ale především ukazuje, že je velmi důležitá prenatální výživa pro zdraví nenarozeného dítěte po celý zbytek jeho života, a to také hlavně chtěli biologové prokázat touto studií. Výše zmiňované potvrdil doktor Gerald Weissmann z Federace amerických společností experimentální biologie.

Tedy dobrá rada pro těhotné maminky – dopřejte si všeho dostatek i snídaně po anglicku. Ať má vaše miminko dostatek „chytrého“ vitamínu. Tak hurá do toho.

Pro (ne)milovníky slaniny

Neklesejte na mysli, když zrovna slaninu nezbožňujete, svému dítěti v děloze můžete dostatek cholinu dopřát jinou stravou. Stačí, když vsadíte na žloutky, játra nebo luštěniny.

Máte rády slaninu a vejce k snídani?

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Slanina s vejcem prý může zvyšovat IQ plodu

  1. Pingback: Mateřská dovolená 2020 | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia