Main menu

 

Sex v těhotenství

16 Lis 2018

Spousta těhotných žen se obává sexu proto, aby neohrozila svůj plod. Ale na druhou stranu se během těhotenství u některých žen velmi zvyšuje chuť na sex, především během druhého, ale i třetího trimestru. Můžeme tedy své dítě v těhotenství ohrozit nebo je to zcela bezpečné?

Těhotenství a bezpečný sex

Pokud to váš zdravotní stav umožňuje a pohlavní styk vám nezakáže váš ošetřující lékař, nemáte se proč sexu obávat. Je tedy přirozenou součástí vašeho těhotenství a navíc dost povzbuzující, tedy proč si ho zakazovat. Děloha je od pochvy v dostatečné, a tedy bezpečné vzdálenosti. Bezpečí však ještě násobí svalstvo v dutině děložní, plodová tekutina a také obaly plodu. Někteří odborníci ale doporučují vyhýbat se sexu, spíše jako bezpečnostní opatření v posledních týdnech před porodem. Tvrdí, že hormony, které jsou ve spermatu, mohou stimulovat kontrakce, ale také to není stoprocentní.

Sexuální polohy v těhotenství

Vybírejte takové polohy, které jsou vám příjemné. Obvykle se nedoporučuje klasická misionářská poloha kvůli velkému tlaku na břicho. Experimentovat naopak můžete s polohami, při kterých muž přistupuje k ženě zezadu nebo zboku. 

Tip: Další sexuální polohy v těhotenství, které jsou bezpečné pro vás i miminko. Radí odborník v gynekologii MUDr. Tomeš.

Kdy může být sex v těhotenství nebezpečný?

Pohlavní styk není vhodný, když krvácíte nebo vám hrozí potrat či předčasný porod a pokud máte opakovaný výtok. Toto jsou ale obecná pravidla a vy musíte vždy přihlížet ke svému aktuálnímu stavu. Křeče jsou po styku nebo po orgasmu normální. Pokud ale nezmizí po několika minutách nebo pokud si všimnete krvácení, ihned kontaktujte svého lékaře.

Když nechcete mít sex

Pokud nemáte náladu na sex, což v prvním trimestru může být zcela normální, tak o tom se svým partnerem mluvte. Náladu mít nemusíte kvůli změnám hormonů, kvůli nevolnostem či pocitům na zvracení a dalším nepříjemnost při začátku těhotenství. Je to zcela běžné. A je důležité, aby váš partner věděl, jak se cítíte a jak vám může pomoci, aby nenabyl dojmu, že váš nezájem o sex je vlastně nezájem o něj.

Když vše shrneme, tak sex v těhotenství je zcela bezpečný. Pokud tedy máte normální těhotenství a nemáte žádné komplikace, není důvod si neužívat sexu se svým partnerem až do konce těhotenství. Plodový vak stejně jako silné děložní svaly zajistí, aby vaše dítě bylo v bezpečí. Orgasmus může způsobit mírné děložní stahy, ale i ty jsou neškodné. Můžete si tedy ještě v klidu vychutnat tělesnou blízkost a souznění se svým partnerem, než se vám do toho vmísí potřeby vašeho miminka.

Přečtěte si i další zajímavé články:

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

2 comments on “Sex v těhotenství

  1. Pingback: První pohyby miminka. Jak je poznáme? | Blog Mimulo

  2. Pingback: Jak předejít striím v těhotenství? | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia