Main menu

 

Šestinedělí

1 Dub 2016

Narodilo se miminko. Držíte ho v náručí a celý váš život se teď bude točit jen kolem něj. Mamince začíná šestinedělí. Každá žena prožívá šestinedělí velmi individuálně. Po porodu se tělo vrací do stavu jako před otěhotněním, probíhají změny fyzické i psychické, ovlivněné hormony po porodu. Nemá cenu ani miminko ani sebe s nikým srovnávat a šestinedělí prožít naplno.

newborn-659685_1920

Hojení porodních poranění

Šestinedělí, latinsky puerperium je období, které trvá přesně 42 dnů po porodu. Je to doba, ve které by se měla zhojit veškerá porodní poranění, změny v těle, které byly způsobené a vyvolané těhotenstvím, by se měly vrátit do normálu. Poranění porodních cest se většinou zhojí bez následků. Těhotenství a porod je však takový zásah do ženského těla, že některé stopy po prodělaném porodu zůstanou navždy. Třeba větší tržná poranění se musí pečlivě ošetřit a dodržovat v šestinedělí přísnou hygienu, jinak by hrozil rozpad rány a hojení s jizevnatým defektem.

V průběhu šestinedělí se zavinuje děloha do původní velikosti a dochází k uzavírání děložního hrdla. Děloha během těhotenství vážila okolo 1 kg. Již týden po porodu se rychle zmenšuje a na konci šestinedělí váží jen asi 80 g. Při zavinování dělohy mohou ženy, především vícerodičky, pociťovat bolesti podobné kontrakcím. Bolest při zavinování dělohy je především při kojení. Pro správné zavinování se doporučuje ležet na břiše.

I pochva se vrací do původního stavu a svaly pánevního dna získávají zpět pružnost. Břišní stěna se zpevňuje. Vše je možné ovlivnit správným cvičením určeným pro ženy v šestinedělí. Tím, jak se břišní stěna v těhotenství napínala, můžou se objevit drobné trhlinky elastických vláken, tzv. strie, které přetrvávají nebo postupně blednou.

Po porodu placenty se místo jejího uložení zmenšuje o polovinu. Sliznice dělohy se odlučuje v podobě očistek. Očistky ze začátku obsahují krev a krevní sraženiny, odumřelou tkán a tkáňový mok. Prvních několik dní jsou očistky červené, poté hnědnou až žloutnou. A nakonec se mění na průzračný hlen. Očistky mají nasládle mdlý zápach a po průchodu porodními cestami z těla ven se mohou stát živnou půdou pro bakterie, proto je nutné během šestinedělí dbát o zvýšenou hygienu.

Rané a pozdní šestinedělí

Období šestinedělí se dělí na časné (prvních 7 -10 dní) a pozdní (od 8. – 10. dne do konce). Během časného (raného) šestinedělí se hojí porodní rány. Začíná a postupně se stabilizuje tvorba mléka. Maminka žije v nejužším spojení s narozeným miminkem a je nemožné je rozdělit. Jde o jakousi symbiózu. Pozdní šestinedělí je období, kdy se maminka přizpůsobuje životu s miminkem, kdy si vytvářejí společný denní režim.

Mother with baby

Menstruace

První menstruace po porodu se může objevit již po šestinedělí, nebo se nemusí objevit vůbec, pokud žena kojí. Intenzivní kojení totiž vaječníky udržuje v klidu. Ty neuvolňují vajíčka a menstruace nepřichází. To však neznamená, že žena nemůže otěhotnět. Kojení není antikoncepcí.

Kontrola u gynekologa

Po ukončení šestinedělí by měla žena navštívit svého gynekologa, který zkontroluje zhojení porodních poranění, stav hráze, děložního hrdla, poševních stěn a uložení vnitřních rodidel.

Psychika v šestinedělí

Dochází ke změnám hladin hormonů, což se odráží nejen v tělesné stránce, ale i v psychice ženy. Není nic výjimečného, že ženy v šestinedělí prožívají tzv. „baby blues“. Je však nutné rozlišit prvotní příznaky poporodní deprese. Pokud totiž baby blues přeroste do deprese, už to žena bez lékařské odborné pomoc těžko zvládne.

K pohodě můžete přispět tak, že o svých pocitech budete mluvit (ať už s manželem, nebo kamarádkou, či jiným blízkým člověkem). Pomáhá také dostatečně odpočívat a využívat chvil, kdy miminko spí, ke svému odpočinku. Dobré je najít si i čas pro sebe, setkání s jinými maminkami, apod. Zkrátka užívat si každého dne.

S přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

CzechSlovakia