Main menu

 

Šestá dětská nemoc

12 Úno 2016

Název šestá nemoc přetrvává ještě z doby, kdy se všechny nemoce s vyrážkou řadily číselně. Existuje pátá dětská nemoc i šestá dětská nemoc. Obě tyto nemoci se od sebe liší.

Šestá dětská nemoc (latinsky Exanthema Subitum nebo Roseola Infantum) je virové onemocnění. Obvykle může svým začátkem mnohé rodiče vyděsit. Průběh však bývá lehký. Toto onemocnění se objevuje nejčastěji u kojenců a batolat. A rodiče se nemusí děsit.

newborn baby crying because of cramps

Příznaky

Náhle nastoupí vysoké teploty kolem 39°C. Další projevy v začátku nemoci nebývají patrné. Děti se chovají jako obvykle, dobře spí a jí. Možná může probíhat současně i lehký katar horních cest dýchacích. Teploty bývají asi 2-3 dny, aniž by se projevily nějaké změny celkového stavu dítěte. Rodiče se často dožadují u pediatra antibiotik v souvislosti s teplotami. Poté se může stát, že vyrážku považují za alergickou reakci spojenou s podanými antibiotiky.

Kolem 3.-4. dne teploty klesnou a současně se objeví na těle růžová a červená vyrážka, která nesvědí a dítě neobtěžuje. Vyrážka vypadá jako drobné či větší neohraničené skvrnky. Pro vyrážku je typické, že v chladu skoro zmizí a v teple se opět objeví. Vyrážka je vyseta různě po těle a v průběhu dalších 3 – 5 dní obvykle úplně vymizí.

Původcem šesté nemoci je ve většině případů šestý (v 90%) a sedmý (v 10%) lidský herpetický virus (HHV6, HHV7). Inkubační doba je 5-12 dní.

Léčba

Léčba je spíše symptomatická, tedy zaměřena na odstraňování nepříjemných příznaků pro pacienta. Na vysoké horečky zabírají léky na srážení teploty (např. čípky, sirup). Při výsevu vyrážky vynechte koupání a nechoďte s dítětem na vycházky. Vyrážku nijak neovlivníte, tedy není třeba natírat tekutým pudrem. Sama odezní. Antibiotika jsou zbytečná. Doporučuje se klidový režim a dostatečný přísun tekutin.

Toto onemocnění je infekční a šíří se vzduchem (kapénkami).

Pokud máte víc dětí nebo jste byli ve styku s jinými dětmi, upozorněte je, že mohou šestou nemoc také očekávat. Při onemocnění však návštěvy odmítejte.

Snížená imunita

Jakmile dítě prodělá šestou dětskou nemoc, virus v těle přetrvává doživotně. Může dojít k jeho reaktivaci, avšak u lidí bez poruchy imunity nebývá doprovázena klinickými příznaky.

U lidí, kteří mají imunitu sníženou (např. po různých závažných operacích, transplantacích,…), může reaktivace viru zapříčinit závažné zdravotní potíže a rozvinout těžký zápal plic.

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Šestá dětská nemoc

  1. Pingback: Borelióza u dětí aneb pozor na klíště | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia