Main menu

 

Saunování s dětmi

24 Kvě 2016

Saunování se dnes stává více jak dříve velmi oblíbenou činností, jak mezi dospělými, tak u dětí, která svým charakterem otužování přispívá k výborné fyzické kondici, obzvláště posiluje imunitu. Proto také odborníci zjistili, že sauna by se měla dětem doporučovat již v předškolním věku, dokud dítě nemá žádné vážné (např. srdeční) zdravotní problémy, díky sauně se pak mnohým zdravotním komplikacím lze vyhnout. Mnohé školky mají tedy již saunu také zavedenou v jejich programu pro předškoláky, dokonce některé školky mají sauny přímo ve svých budovách a mnoho rodičů dává děti do těchto školek právě kvůli přítomné sauně.

Sauna ovšem není jen ozdravovnou, ale také může být pro vás a vaše dítě vzrušujícím zážitkem a oddychovou činností, která přispěje i k vaší dobré náladě. Dokonce je prokázáno, že sauna děti zklidňuje a navozuje v nich radostné pocity, jak při ochutnávání sladkostí.

Do sauny je možné chodit i s kojencem. V severských zemích je to zvykem. Zdaleka ne tak u nás. Také proto, že domácí sauny, které jsou pro nejmenší děti nejvhodnější, nejsou u nás běžnou součástí domovů. Ale o vhodnosti sauny pro malé kojence by měl rozhodnout váš pediatr.

Pokud chcete navštívit saunu sami se svým dítětem, je třeba dodržovat jistý postup, aby vše probíhalo jak má a bezpečně. Shrnul nám jej pan doktor Martin Gregora.

Mother with a child in a sauna

Pravidla saunování

Saunování malých dětí tak jako například plavání má své zásady a pravidla, které je potřeba dodržovat:

  • Před vstupem do sauny osprchujte sebe i dítě vlažnou vodou v pořadí: nohy, záda, ruce, břicho, hrudník. Hlavu nesprchujte. Nejmenší dítě mějte v náručí. Než půjdete do ohřívárny, opláchněte dítěti obličej dlaní.

  • Teplota v sauně v místě prohřívání, ve výšce kolem 90 centimetrů, nemá přesáhnout 60 °C. (Ve výši 175 centimetrů nad podlahou, v rohu šikmo proti topidlu, nesmí přesahovat 85 °C).

  • V ohřívárně mějte dítěte v náručí nebo na klíně, aby působení tepla byla vystavena jen část těla. Dítě má také pocit většího bezpečí. Batole může ležet na osušce pod dohledem rodiče.

  • Doba pobytu v sauně je závislá na věku dítěte, ale i na tom, jak pobyt v horku snáší. Stačí několik minut. Pro kojence 2 – 3 minuty, pro batole maximálně 5 minut. Protože je horký vzduch pro dítě nepříjemný a pálí ho v nose, můžete mu zchladit obličej mokrou žínkou a vytvořit z dlaně stříšku nad nosem – tím pádem jakousi vlhkou komůrku.

  • Zchlazování sprchováním nebo koupáním v bazénku trvá několik vteřin. Kojence mějte stále v náručí. Dítěti nenamáčejte hlavu.

  • Pobyt v ohřívárně pak můžete ještě jednou zopakovat.

  • Saunování ukončete osprchováním ve vlažné vodě. Dítě důkladně osušte, dejte mu napít a uložte ho ke spánku.

A jak často chodit s dítětem do sauny?

Dle MUDr. Martina Gregory je to nejlepší často a pravidelně, nejlépe s malým dítětem jednou týdně. Saunování totiž přispívá k otužování organismu a posiluje jeho odolnost proti nemocem. Začít můžete v kterémkoliv ročním období a s vaším malým si to náležitě užijte.

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia