Main menu

 

S dítětem na kole

18 Bře 2016

Konečně se blíží jaro a v nás se začíná střádat energie, proto přemýšlíme, že přicházející jarní dny přivítáme nějakým pěkným výletem. Výletem třeba na kole, abychom se mohli náležitě pokochat probouzející se přírodou. Navíc vyjížďky na kole patří k těm nejčastějším jarním výletům v evropských zemích. Největší prospěch i radost z takových výletů mají především děti. Ale co když nejsou na kolo dost zralé? Nebo máme doma malé nemluvně? Jak potom podnikat takové výlety? Dnešní doba ovšem myslí už také na ty nejmenší, tedy pokud máte možnost, výlety na kole můžete podnikat i s těmi nejmenšími. Co si však pořídit, aby se také miminka cítila s námi na kole bezpečně?

Biker family silhouette, father with two kids on bikes

Vozík nebo cyklosedačka?

Rozhodli jste se pro výlet na kole, i když máte doma kojence? Tak to už určitě přemýšlíte, co si pořídit, aby bylo cestování příjemné vám i dítěti. Pro malé děti, které ještě nesedí (cca do 9 měsíců), jsou nejvhodnější vozíky za kolo. Vozík je poměrně slušně vybaven obdobně jako sportovní kočárek a také se dá použít jako kočárek v případě, že právě neprovozujete cykloturistiku. Vozík je šikovně vybavený i na delší trasy, a pokud je libo, tak ho můžete vzít s sebou i na dovolenou a kochat se krásami přírody na kole s vaším malým členem rodiny. Bezpečnost je zajištěna také reflexními pruhy, bezpečnostní vlajkou, zářivou barvou, kterou má většina vozíků a předními i zadními odrazkami. Nevýhodou vozíku je jeho cenová nedostupnost pro všechny milovníky cyklojízdy, nejlevnější vozík lze sehnat za cca 9 000 Kč. Za koupi stojí v případě, že skutečně rádi a často jezdíte na kole a chcete myslet na nejvyšší možné bezpečí a pohodlí vaše dítěte, dítě v něm můžete vozit či jiný náklad do 40 kg hmotnosti. V některých rekreačních střediscích je možné vozík půjčit.

Máte-li již sedícího kojence, stojí za úvahu cyklosedačka. A protože se dnes mnoho rodičů zamilovalo do jízdního kola a cykloturistika je na stálém vzestupu, jsou cyklosedačky na českém trhu poměrně rozšířeným spotřebním zbožím. Stejně tak jako u autosedaček, kde výběr kvalitní autosedačky je velice důležitý. Dítě musí být v cyklosedačce také bezpečně připoutáno a musíte více než u vozíku dbát na jeho pohodlí. Při spánku dítěte je lepší kolo na chvíli zastavit, aby hlavička dítěte ze sedačky nevisela, což u vozíku nehrozí a v cestě můžete pokračovat za jakýchkoliv okolností. Avšak v cyklosedačce má dítě větší rozhled, je blíže rodiči a rozhodně je cyklosedačka cenově dostupnější. A ještě můžeme volit mezi přední či zadní sedačkou ke kolu. Jaké jsou rozdíly?

Cyklosedačka zadní

Zadní sedačky se vyrábějí ve dvou základních provedeních. Sedačky, které jsou připevněny na nosič nebo samonosné, uchycené na sedlové trubce ocelovým drátem. Jednoduché uchycení vám umožní snadno sedačku sundat a případně ji přendat druhému z rodičů. Výrobci také nabízejí speciální polohovatelné cyklosedačky, ve kterých můžou děti i spát. I přesto však myslete na pohodlí a klimbající hlavičku dítěte, proto je lepší raději zastavit a nechat dítě chvilku prospat. Sami si také můžete odpočinout a posilnit se něčím dobrým.

Zadní sedačka je vhodná pro klidnější a současně starší děti, na které již nemusíte tolik dávat pozor. Kvůli umístění zadní sedačky na dítě při jízdě nevidíte. Výhodou je však, že dítě není vystaveno prachu, létajícímu hmyzu, dešti, větru.

Little boy in the seat bicycle behind father

Cyklosedačka přední

Dříve představovala přední sedačka jedinou možností, jak jste mohli děti na kole převážet. Hrozilo však zde nebezpečí, že si dítě zaplete nohu do výpletu kola. Dřívější sedačky také nebyly moc pohodlné pro dítě, ovšem dlouho vydržely a také se často dědily z generace na generaci. Současné modely však vypadají jinak, disponují nízkou opěrkou zad, pohodlnou příjemnou výstelkou, stupníky s upínáním na nohy s bezpečnostními popruhy a bezpečnostním pásem. Bezpečnostní pásy jsou pohodlné a zároveň zabraňují vyklánění a sklouznutí dítěte. Maximální nosnost 15kg. Přední cyklosedačku upřednostníte v případě, že kolo využíváte hlavně jako jednoduchý dopravní prostředek na kratší výlety. Můžete si s dítětem povídat, zpívat, ukazovat mu zajímavé věci v okolí. Přední cyklosedačku můžete použít též ke koloběžce, která se v současnosti rovněž těší velké oblibě jako dopravní prostředek při pěkném počasí.

Odrážedlo

Následně, když už se vašemu dítěti blíží druhé narozeniny, můžete mu pořídit vlastní odrážedlo, například podobné kolu a připravovat ho tak postupně na cyklovýlety. Krátké trasy pak na odrážedle dítě „ušlape“ a bude ho to také těšit, tím si můžete být jisti. Dětská odrážedla nebo odstrkovadla jsou totiž skvělou průpravou k přechodu na jízdní kolo. Odrážedlo pomůže dítěti získat potřebnou rovnováhu a zároveň zajistí dostatek zdravého pohybu. Nejmenší odrážedla mohou používat děti již od 1 roku. V kategorii od 2 – 3 let je velmi populární odrážedlo typu Y-Bike, které vyniká svou jednoduchostí elegancí a bezpečností. Pro náročnější malé jezdce se doporučují česká odrážedla, jenž jsou věrnou kopií dětského kola včetně brzdy a nastavitelného sedátka a řídítek.

Malé kolo

Šikovné děti kolem 3 nebo 4 let se vám již v jízdě na kole budou chtít vyrovnat, je to ideální věk, kdy s nimi větší výlet na kole už můžete podniknout. Prvně se začíná s kolem s přídavnými bočními kolečky, které pilují balanc dítěte (u některých dětských kol je možné přikoupit v příslušenství také tyč, kterou může dospělý kontrolovat jízdu dítěte). Kola už jsou k radosti rodičů plně vybavena bezpečnostními prvky, například krytem na řetěz, brzdami, blatníky, zvonkem i stojanem. Nezapomeňte ale dětem na výlet pořídit helmu, různé chrániče pro děti a cyklo rukavice a budete mít zážitek z vašeho rodinného výletu na kolech bezchybný, zkrátka dokonalý a pro děti nezapomenutelný.

A nyní jen dočkat se jarních paprsků slunce a hurá na kolo!

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská

www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia