Main menu

 

Růstový spurt

29 Čvn 2015

Vaše miminko se krásně kojilo a najednou je všechno jinak? Máte dojem, že vaše miminko jí častěji než mělo zvykem? Je neklidné u prsu? Přes den se neustále dožaduje kojení a v noci se budí víckrát než obvykle? Než sáhnete po umělém mléku, přečtěte si následující článek. To jistě jde o růstový spurt.

Co se při růstovém spurtu děje?

Růstový spurt je období, kdy dochází k náhlému zrychlení růstu miminka. Zejména v prvním půlroce života miminka ve velmi krátké době vyrostou najednou do délky (i o několik centimetrů za pár dní). Taková miminka energii, kterou přijímá z potravy, vloží do růstu, nikoliv však do váhového. To mnohé maminky vyděsí. Kojenec má znenadání zvýšenou potřebu příjmu mateřského mléka. Období růstového spurtu trvá asi týden. Miminko může často plakat, být vzteklé, nevyspalé. Maminky znervózní, mají strach, aby miminko přibývalo na váze.

Růstový spurt může doprovázet kromě pláče miminka a dožadování se častějšího kojení i bolest bříška, větry, neklidný spánek, také změna stolice (nazelenalá z přemíry pití předního mléka, protože zadní mléko se ve stresu u maminky nespouští nebo teče pomaleji).

Růstový spurt není během doby kojení jen jeden, bývá jich několik. Obvykle bývá v období 3. a 6. týdne a ve 3 měsících a 6 měsících,…Ale vzhledem k tomu, že každé miminko je jiné, jsou udané týdny a měsíce spíše orientační. Tyto termíny se také označují jako laktační krize, protože jde o dobu, kdy miminko má zvýšenou potřebu a tvorba mléka na toještě nestihla zareagovat. Důležité je miminko přikládat k prsu co nejčastěji, protože čím častěji budete přikládat, tím víc se mléka utvoří. Sama by maminka měla mít dostatek tekutin. Takže pít, pít, pít. Speciální doplňky stravy nutné nejsou, ale mít přiměřeně kalorickou a vyváženou stravu. Jezte dostatečné množství bílkovin, mléčných výrobků, ovoce.

mateřské mléko

Kde vám poradí?

Pokud si maminka není jistá, zda má miminko dost mléka, může své obavy zkonzultovat u odborníků z laktační ligy nebo také většina nemocnic s dětskými odděleními má laktační poradkyně.

Když je potřeba přikrmit…

Když budete mít pocit, že je miminko opravdu k neutišení a má velký hlad, a vaše nervy to déle nesnesou, můžete přikrmit. Období růstového spurtu totiž může mít za následek to, že maminka začne bojovat s vlastním pocitem neschopnosti. Maminka si není jistá, zda má dostatek mléko, jestli je mléko kvalitní. Výsledkem může být předčasné zavedení příkrmu. Když však přikrmit, tak nejlépe zamrazeným vlastním mateřským mlékem. Pokud vlastní zásoby nemáte, tak umělým mlékem. Umělé mléko však dítěti nepodávejte z lahvičky se savičkou. Dítě by mohlo zlenivět, protože z lahvičky mléko teče lehce a samo. Dítě nemusí vynaložit takové úsilí, jako když saje z prsu. K přikrmení radši použijte lžičku či injekční stříkačku.

Jakmile u maminek ustoupí stres, který růstový spurt jejich miminka provází, jejich tělo začne produkovat více kvalitního mléka, miminko se nasytí a bude zase spokojené a klidné, je fajn umělé mléko nepodávat a vrátit se k plnému kojení.

Na závěr

Jednoduše se to píše, hůře se to provádí, ale, maminky, věřte samy v sebe a nestresujte se. Růstový spurt není problém, který by měl vést k ukončení kojení. Je to otázka jen pár dní a vše se vrátí do obvyklého pořádku.

Pokud budete ve stresu a plné negativních emocí, povede to k blokování hormonu oxytocinu, který je zodpovědný za spouštění mléka. Pokud budete plná stresu, mléko poteče pomaleji nebo bude zůstávat v prsou. Takový dlouhodobý přetlak v prsech by mohl vést k postupnému snižování tvorby mléka.

Když to není nutné, nepodávejte umělou výživu.

Mohlo by Vás také zajímat

2 comments on “Růstový spurt

  1. Pingback: Jak na dětské prdíky? | Blog Mimulo

  2. Pingback: Milý deníčku ... aneb můj 5. měsíc s miminkem | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia