Main menu

 

Rozhovor na téma – nedonošené děti

20 Lis 2018

Milé maminky,

tentokrát vám přinášíme velmi zajímavý rozhovor s paní Lucií Žáčkovou – maminkou předčasně narozené dcerky Elly a také ředitelkou neziskové organizace s názvem Nedoklubko.

Kdy jsou miminka nedonošená?

Spodní hranice životaschopnosti je zákonem daná na 24.týden těhotenství. Ta horní pak ukončený 37.týden.

Jaká je nejčastější příčina předčasně narozených dětí?

Za příčiny předčasného porodu se obecně nejčastěji považuje umělé oplodnění, vícečetné těhotenství, vyšší věk matek a infekce nejrůznějšího původu.

Jaká je péče o nedonošené děti v nemocnici a následná péče doma?

Péče je náročná, velmi individuální, závislá na míře nezralosti miminka a na jeho zdravotním stavu. Miminka zůstávají v péči specializovaných perinatologických center obvykle plus mínus do doby plánovaného termínu porodu. Česká neonatologická péče je na vysoké úrovni v celosvětovém měřítku. Po propuštění jsou děti dále sledovány na specializovaných pracovištích.

Jak probíhá kojení nedonošených dětí?

Již v prvních dnech po porodu – a to i opravdu ve velmi časných týdnech – jsou maminky na odděleních motivovány k odsávání mateřského mléka, které má zcela zásadní roli a význam v dalším vývoji děťátka. Každá kapka se počítá a to doslova. První dávky mléka pomocí sondičky jsou podávány miminku již v prvních hodinách jeho života a jedná se opravdu o 1 či 2 mililitry. Když už jsou děti větší a stabilnější, začínají se přikládat a motivovat k sání. Což bývá mnohdy obtížné, děti jsou slabé a spavé. Ale pokud maminka má mléko, přeje si kojit a má správnou podporu ze strany laktačních poradkyň na oddělení, může i předčasně narozené miminko plně kojit.

Oblíbená je metoda klokánkování, můžete nám ji blíže popsat?

Klokánkování je metoda, kdy je využíván kontakt kůže na kůži. Nahé miminko jen v plence se přikládá na hruď maminky (nebo i tatínka). Jde o to, že miminko cítí tlukot srdce a ostatní zvuky, na které bylo zvyklé z pobytu v děloze. Uklidňuje ho to, má pravidelný srdeční rytmus, podporuje laktaci maminky a celkově je tato metoda velmi přínosná pro obě strany.

Kolik dětí se narodí předčasně?

V česku je to kolem 8% narozených dětí, ve světě se uvádí 10%. Celkově se tedy jedná o přibližně 9 000 dětí narozených předčasně v České republice.

Je to trend dnešní doby? Nebo tomu takto bylo i v minulosti?

Toto je otázka spíše na odborníka, ale obecně lze říci, že předčasně se děti rodily vždy, ale dnešními pokroky v medicíně, zavedením třístupňové péče o novorozence a dalšími metodami se daří nejen zachraňovat děti opravdu na hranici životaschopnosti a zřídka na přání rodičů i děti narozené těsně pod touto hranicí, ale také jim zabezpečit kvalitní start do života a tyto děti do něj vstupují zdravé a bez komplikací.

Vy sama jste porodila předčasně, jak jste tuto situaci prožívala?

Dcera se narodila před 8 lety, 15 týdnů před termínem. Bylo to pro mě samozřejmě velmi náročné období plné strachu o život a budoucnost toho křehkého miminka, které tam bojovalo o své místo pod sluncem. Mnoho jsem si ale z té zkušenosti vzala a dnes s odstupem času mohu říci, že mě to naučilo velké pokoře a také překážky zdolávat a ne obcházet. Vidět totiž bojovat o život své maličké miminko je velice inspirující.

V současné době jste ředitelkou rodičovské organizace Nedoklubko. Jak tato organizace vznikla?

Nedoklubko vzniklo v roce 2002 transformací již existujícího Klubu rodičů a přátel nedonošených dětí při ÚPMD v Podolí, který založila v roce 1996 PhDr. Daniela Sobotková, CSc. Nedoklubko se postupně rozšiřovalo po Praze a dále i do dalších koutů republiky. V roce 2008 se stalo dokonce zakládajícím členem evropské organizace EFCNI, jejímž je dosud aktivním členem. Dnes spolupracujeme se všemi perinatologickými centry a máme přes 30 regionálních koordinátorek. Vydáváme pravidelně časopis s názvem Nejste v tom sami a knihu Vítej, kulíšku. Obě publikace distribuujeme zdarma do všech center na podporu rodičů po předčasném porodu.

Kde vás maminky mohou najít nebo jakým způsobem se s vámi mohou spojit?

Maminky se o nás nejčastěji dozvídají od sestřiček na oddělení. Také díky našemu projektu s názvem Mámy pro mámy, jehož cílem je obdarovat maminku co nejdříve po předčasném porodu drobným dárkem a povzbuzujícím vzkazem. V rámci Mámy pro mámy máme aktuálně zcela novou kampaň s názvem Pomáháme srdcem. Předáváme mamince po předčasném porodu ručně vyrobené purpurové srdíčko a text klinické psycholožky, který má mamince odpovědět na její nevyřčené otázky, uklidnit svou mysl a být tady pro své předčasně narozené miminko…

Denně jste v kontaktu s maminkami s podobným osudem jako vy. Je nějaký příběh, který vás opravdu chytil za srdce?

Těch příběhů je spousta. Každý je svým způsobem jedinečný i když mnoho mají společného. Mě vždy zasáhne, když jsem v kontaktu s maminkou, situace je vážná a kritická a ukáže se, že miminko svůj boj prohraje. Tam vždy mívám spoustu otázek bez odpovědi. Díky Bohu se s takovými příběhy nesetkávám často, ale vždycky mě hodně osobně zasáhno.

Moc děkujeme paní Lucii za rozhovor a přejeme hlavně hodně zdraví.

 

Přečtěte si i další zajímavé rozhovory: 

Napsat komentář

CzechSlovakia