Main menu

 

Rozhovor na téma – Dvojčata

23 Bře 2018

Milé maminky,

tentokrát vám přinášíme velmi zajímavý rozhovor s paní Pavlou Dandovou – maminkou dvojčátek, která nám poskytla odpovědi na naše zvídavé otázky. A my ji za to moc děkujeme 🙂

Jaké je to nosit hned dvě děti pod srdcem?

Normální a přirozené, možná trochu napínavější a pro mě to bylo i trochu zázračné. Připadala jsem si výjimečná, že ve mě rostou dva životy zároveň. Je fakt, že těhotenství s dvěma dětmi je odlišné, ale spíš proto, že je lékaři více sledují a taky proto, že je člověk pro okolí tak trochu senzace.

Byla v těhotenství nějaká otázka, která vás opravdu dokázala nadzvednout ze židle?

Překvapovala mě reakce: “Tak to aspoň máte při jednom, co?”. Dvě děti na jednu rodinu jsou hodně vžitý standard. Ale že by mě něco vyloženě vytáčelo, to ne. Ačkoli si vzpomínám na reakci, která mě hodně zarazila: “Dvojčata? To já bych nemohla!”. Jak nedávno říkala jedna z našich klientek, není to zrovna tak, že by si člověk o dvojčata psal Ježíškovi, ale je to přitom úžasné.

Je u porodu dvojčat větší riziko nebezpečí než u porodu jednoho děťátka?

Těhotenství bývá více sledované a je automaticky považované za rizikové. Já jsem se ale celou dobu cítila opravdu dobře a nástup na neschopenku jsem odmítla a pracovala jsem až do nástupu na mateřskou dovolenou. Věděla jsem, že bude všechno v pořádku. Dvojčata se také častěji rodí císařským řezem, ačkoli v zahraničí je výrazně vyšší procento dvojčat a dokonce i trojčat narozených přirozeně. Myslím, že podstatné je, jak se cítí maminka, ne to, jaké jsou v dané zemi lékařské standardy.

Ve kterém týdnu je důležité mít nachystanou výbavičku?

Jestli se bavíme o tom, v jakém týdnu dvojčátka přichází na svět, tak to opravdu bývá dříve, ale ve většině případů maximálně o měsíc a spousta dvojčátek je donošených. A na potřebu připravit si výbavičku do porodnice rozhodně upozorní lékař. Když se podívám zpět, tak si myslím, že v podstatě není nutné mít nějakou širší výbavu nachystanou vůbec. Nebo rozhodně ne v té míře v jaké se většina “prvorodičů” připravuje. Spoustu předem nakoupených věcí jsme vůbec nepoužili a spoustu naopak dokupovali. Miminko potřebuje hlavně mámu, něco na sebe, pleny, jezdí-li rodina autem, tak je dobré pořídit autosedačku a k tomu bych přidala šátek na nošení dětí a to je vše. Zbytek se dá v klidu pořizovat podle aktuálních potřeb, však nemusíme ani vytáhnout paty a do druhého dne máme prakticky cokoli doma. My jsme třeba úplně zbytečně kupovali postýlky nebo jídelní židličky. I koupi kočárku bych dneska řešila později. Pravděpodobně bychom vůbec neměli korbičkový kočárek pro dvojčata, ale jen pro jedno miminko. Ten jsme pořizovali na základě zkušeností a potřeb později.

Kde by měla miminka spát?

V blízkosti rodičů tak, jak to bude dětem i rodičům vyhovovat. Fyzická blízkost je pro maličké děti nesmírně důležitá a mít děti po ruce je taky praktické. Děti se budí několikrát za noc na krmení, a to nejen novorozenci, ale klidně i roční batolata, a je opravdu příjemné nemuset vstávat a jen v polospánku děti nakrmit a znovu uspat. Manžel jednou v noci říkal: “Fakt nechápu, jak může mít někdo děti v jiném pokoji. Ona jen zakňourá, já natáhnu ruku a pohladím jí a ona spí dál. Kdyby byla jinde, tak by musela už fakt hodně brečet, aby mě to vzbudilo a to bych pak nechtěl řešit.” Holčičky s námi spí v ložnici i dneska. Budou jim 4 roky. Tu a tam někdo z nás (včetně holčiček) nemá náladu spát společně, tak se přesune na noc do obýváku, který máme tak uzpůsobený. Způsob uspávání i to, kde se spí, se u nás s věkem dětí hodně měnilo. Něco přestalo fungovat a začalo fungovat zase něco jiného.

Jak s dvojčaty ušetřit peníze?

Tady jednoznačně vede kojení. Většina maminek dvojčat, které znám své děti plně kojí, není čeho se obávat. Velkou úsporu může přinést používání látkových plen místo jednorázových. V pozdějším věku příprava domácích jídel namísto kupovaných výživ. Ovšem dnešní rodiče už jsou na tom s finanční podporou mnohem lépe, než bylo v době, když jsem byla na rodičovské dovolené já. Je fajn najít rozumnou míru mezi úsporou a pohodlím. Tedy nešetřit za každou cenu všude kde to jde, ale jen tam, kde je mi to příjemné.

Kojit zvlášť nebo společně?

Kojit tak, jak děti potřebují.

A co přebalování dvojčátek? Jsou lepší pleny látkové nebo jednorázové?

To se nedá takhle jednoznačně odpovědět. Nejde totiž házet všechny jednorázové a všechny látkové pleny do jednoho pytle. Ekologické a zdraví nezávadné jednorázové pleny mohou být skvělá varianta, která ale opravdu slušně provětrá peněženku. Kvalitní moderní látkové pleny jsou na používání i péči jen o málo náročnější než jednorázové a umí ušetřit klidně 50% nákladů na přebalování oproti klasickým jednorázovkám. S dvojčaty platí jen to, že se látkové pleny perou častěji, protože je dříve plná pračka. Když má člověk k ruce sušičku, je to vyloženě pohoda. Nic nemusí být nikdy dogmatické a obojí lze kombinovat. Látkové pleny může rodina používat jen doma a venku přebalovat do jednorázových, nebo si jednorázové brát s sebou na delší výlety. Jet na dovolenou s kufrem plným látkových plen a na místě trávit čas praním by se mi fakt nechtělo.

Je nutné kupovat hračky dvakrát?

Jak které. Třeba plyšáky a panenky mají holky každá své. V podstatě by se dalo říct, že mají dvakrát jen to, čemu se dá dát jméno. Knížky, stavebnice, puzzle a tak dál mají v jednom vydání. Je fakt, že jsme daleko dřív museli učit děti se střídat a dělit. Ovšem to považuju za bonus, byť to nebylo jednoduché.

Jak spravedlivě rozdělit pozornost a lásku mezi dvojčátka?

Čím větší rodina, tím více lásky je k dispozici, nikdo se o nic nedělí. Pozornost dostává ten, kdo ji potřebuje, není nutné si dělat čárky. Dvojčata téměř nikdy nezažijí ten luxus mít oba dva rodiče pro sebe, to je fakt. Ale zrovna tak nikdo kromě nich nezažije, jaké to je mít po ruce neustále parťáka ve svém věku. Každopádně jsme zjistili, že je fajn občas trávit čas odděleně. Poprvé to vyplynulo tak, že Johanka marodila a Rozárka se doma nudila, tak jsem s ní vyrazila na výlet a příště jela Johanka. Někdy jdou i do školky každá jindy. To jsou pak dny, které mají kompletně ve své režii a ony si toho hodně cení a pak si večer vypráví zážitky. I jejich vztah tak dostává jiný rozměr a budují si vlastní soukromí. Krásné je, že si navzájem nezávidí, jsou nadšené z toho, co ta druhá zažila. Téměř nikdy je ale neoddělujeme násilím. Myslím to tak, že bychom rozhodli my, že dnes budou trávit den každá jinak. Vychází to z jejich přání a toho, jestli lze den tak uzpůsobit.

Potřebují rodiče dvojčátek nějaké speciální ohledy?

Obzvlášť v prvních měsících zažívají rodiče vyčerpávající momenty. Jdete-li na návštěvu, doneste uvařený oběd na příští den. Zakažte mamince, aby nějak uklízela, soudit jí nebudete, naopak nabídněte pomoc, ať si pro vás připraví práci. Povídat si jde i u vytírání nebo mytí nádobí. U nás si tak nějak všichni zvykli, že se obsluhují sami a vydrželo to. Doslova jako doma. Když děti usnou, pošlete rodiče na procházku nebo do vany. Chcete-li udělat fakt dobrý skutek, tak místo pořizování dárků pro děti předplaťte pomoc v domácnosti.

Poraďte maminkám, jak si nějak ulehčit péči o dvojčátka.

Už jsem to zmínila v předchozí odpovědi, nechte si pomoci s péčí o domácnost. Zapojte tatínka do všeho. Vše je zrovna vaše jako jeho. Děti, špinavé prádlo i nádobí.

Jak je finančně náročné mít dvojčátka?

Jak kdo chce. Vždycky se dá najít způsob, jak ušetřit. Ve finále se ale náklady na dvojčata a dva sourozence liší jen v oblečení a obuvi, protože dvojčata po sobě navzájem ve většině případů nedědí.

Máte nějaká dvojčata v rodině?

Nevím o tom. Jsme první. Holčičky jsou jednovaječné, to není poděděné, to se ony rozhodly, že budou dvě.

Jsou dvojčátka nějak psychicky propojena?

Stalo se mi, že když nebyly spolu, tak jedna kočka najednou zpozorněla a řekla: “Ségra se zrovna probudila”. Ale jestli to tak bylo, to nevím, nevolala jsem do školky. Časově to ale sedět mohlo. Rozhodně používají vlastní slovník, který si spolu vymýšlí. Třeba Rozárka řekne neexistující slovo, Johanka ho zopakuje, kývnou na sebe a ví. A mě rozhodně neprozradí, co to znamená. A mojí mamce ta slova pak opakují a smějí se jí, že jim nerozumí.

Jaký je nejvhodnější režim pro dvojčátka?

Takový, jaký všem vyhovuje. To je úplně jednoduché. Nikdo to rodičům neřekne líp než jejich děti.

Kdo vám byl na začátku největší oporou a pomoci?

Manžel, který je mi oporou neustále ať se děje co se děje. A moje mamka, která chodila pomáhat a žehlit, ačkoli to byla činnost, kterou dělala z vlastního přesvědčení a pocitu nutnosti, já bych nežehlila. A babičky, které vozily holky po sídlišti na procházky.

Jak to řešíte s hlídáním?

Vzhledem k okolnostem, kdy jsem nemohla být s nimi docela dlouhou dobu doma, začaly holčičky chodit do školky na pár dní v týdnu už ve dvou a půl letech a ve zbývajících dnech se u nich střídal kdokoli mohl. Do té doby k nám třeba přišla babička s dědou po tom, co holky usnuly a my jsme šli ven. Já jsem za klientkami jezdila večer, když se manžel vrátil z práce nebo o víkendech a to o ně přirozeně pečoval on. Moc hlídané ale nebyly. Po mé nepřítomnosti si zvykly a začaly i přespávat u babiček nebo prababiček nebo tet. Dneska si to holky většinou řeší samy. Prostě zavolají babičce a domluví si, že u ní přespí. Už se mi i stalo, že bych bývala odpoledne vyzvedávala ze školky děti, které už by tam nebyly. Babička naštěstí zavolala, ať jim s sebou do tašky přibalím snad rukavice, tak jsem se dozvěděla, že u ní budou spát a že odjíždí rovnou ze školky. Jsou samostatné, no.

Mohou se s Vámi maminky zkontaktovat ohledně rad v péči o dvojčátka?

Spousta informací je u mě na blogu http://backontrees.cz/vitejte/o-nas/ nebo YouTube kanále, na emaily a zprávy se snažíme odpovídat, ovšem nejlepší rádci jsou stejně děti a vlastní intuice.

Existují nějaké užitečné webové stránky nebo spolky pro rodiče dvojčátek?

Můžu jmenovat fajn facebookovou skupinku Kontaktní rodičovství s dvojčaty. Popravdě ale nemám moc přehled, na internetu prakticky jen nakupuju.

Nějaké vzkazy maminkám dvojčátek

Spěte, relaxujte a bavte se kdykoli to jde. Vykašlete se na úklid, dokud je kam šlápnout je to v pohodě. Jakmile děti začnou lézt stejně nepůjde udržet dokonalý pořádek, aniž by je člověk někam zamkl, tak to berte jako trénink. Naučte se říct si o pomoc a přijímat jí. Nekomplikujte si život, nesnažte se o dokonalost, důležitá je hlavně pohoda a radost. Té si užívejte co nejvíc. A zahoďte mobil a internet, nejlíp vám poradí vaše děti. A neplánujte, nedělejte si rozvrh dne, nestresujte se s termíny. Jediné, k čemu to je dobré, je konstantní nervozita a frustrace, když to nevyjde podle plánu. A to pak není příjemně nikomu. Prostě žijte, řešte věci tak, jak přichází. A vykašlete se na to, co si myslí, očekávají a říkají ostatní včetně mě. Nikdo jiný vás nezná. Jen vy víte, co je pro vás dobré.

S pozdravem a přáním krásného dne
www.mimulo.cz

 

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Rozhovor na téma – Dvojčata

  1. Pingback: Mám doma dvojčátka! | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia