Main menu

 

Roupy a hlístice – Jak je poznat a léčit?

3 Čvn 2016

Hlístice jsou mnohobuněčné organismy, které parazitují v obratlovcích nebo bezobratlých a rostlinách, případně žijí volným způsobem života.

Meloidogyne_incognita

Roup dětský

Patří mezi nejznámější a na lidech parazitující hlístice. Roup dětský (Enterobius vermicularis) je bělavý, asi 1 cm (sameček 6 mm, samička 12 mm) dlouhý červík. Má zašpičatělé oba konce. Žije v lidském střevě, kde se živí bakteriemi a epitelem.

Jak se přenáší?

Přenos je nejčastější ústy – pozřením vajíček s vyvinutými larvami. Ve vlhkém prostředí při pokojové teplotě vydrží vajíčka s larvami naživu asi 2 – 3 dny. V suchém prostředí larvy rychle hynou a nakazit se vzduchem je prakticky nemožné. Roup se vyskytuje nejvíce u dětí, které se pohybují v kolektivních zařízeních, mezi 5 – 14 lety. Avšak i dospělí je mohou chytit.

Nákaza roupy souvisí s nedostatečnou hygienou. Proto se toto onemocnění, odborně zvané enterobióza, řadí mezi nemoci špinavých rukou. Jde o nejrozšířenější střevní parazitární onemocnění. Když dítě spolkne vajíčka roupa s vyvinutými larvami, ta se zbaví v trávicím traktu svých obalů a v tenké střevě se přichytí a dorostou. V tenkém střevě se samečci spáří se samičkami. Samečci brzy nato zahynou a odchází stolicí.

Jak se pozná nákaza?

Larva k vývinu potřebuje dostatek kyslíku, tak samičky vylézají v nočních hodinách z konečníku a kladou vajíčka (až 11 tisíc) do kožních záhybů v okolí řitního otvoru. Samičky se velmi intenzivně hýbou, což se projevuje typickým svěděním v okolí konečníku.

Roupi jsou tak nepřímou příčinou poruch spánku, neuróz, bolestí hlavy. Dokonce může u dětí dojít až k nočnímu pomočování a celkovému neprospívání. Také mohou roupi způsobovat bolesti bříška, mohou podráždit slepé střevo. Ve vzácných případech se mohou roupi zanést až do močové trubice a dále do močového měchýře a ledvin.

Odhalit roupy ze stolice není snadné. Při podezření z nákazy se provádí speciální vyšetření, tzv. Grahamovou metodou, kdy se pomocí speciální lepící pásky vytvoří otisk kožní řasy v okolí řitního otvoru. Je možné použít i stěry z okolí análního otvoru. Přítomnost vajíček se u obou případů prokáže pod mikroskopem. Po delší době nákazy jsou ve stolici patrni i dospělí roupi a není nutné provádět speciální vyšetření.

Jak probíhá léčba?

V lékárně je v dnešní době k zakoupení několik preparátů k léčbě roupů. Léta nejčastěji používaným je Pyrvinium, což je sirup, který je k zakoupení i bez lékařského předpisu. Tento přípravek zabraňuje roupům v příjmu kyslíku a v absorpci glukózy, takže po vyčerpání svých zásob, hynou. Tento sirup většinou působí již po jednorázovém použití. Léčba se však pro jistotu provádí ve 2 fázích, aby se zamezilo líhnutí další generace roupů. Tedy po 2 – 3 týdnech se léčba opakuje. Z babských receptů bychom zmínili česnek, jehož účinek však není zaručen, může zmírnit potíže, avšak zcela neodstranit příčinu.

Součástí léčby nakaženého dítěte je doporučení přeléčit celou rodinu, případně kolektiv. Při léčbě roupů se doporučují i režimová opatření, která slouží jako prevence. Hlavní je dostatečné mytí rukou, zejména po použití toalety a před jídlem. Po toaletě, před spaním a ráno by se měl omýt i konečník. Pozor na správné omývání zepředu dozadu, aby nedošlo k zanesení infekce do močové trubice. Vzhledem k tomu, že vajíčka lehce ulpívají za nehty, je vhodné mít krátké nehty a dětem zabránit v jejich okusování. Jako samozřejmost se považuje denní výměna spodního prádla. Prádlo by se mělo vyvářet a žehlit. Stejně jako ložní prádlo. Dále se doporučuje během léčby vysadit nebo omezit příjem bílého cukru.

Ač je onemocnění roupy nepříjemné, v naprosté většině případů není nebezpečné.

Kromě Roupa dětského mezi hlístice patří také:

Škrkavka dětská – Ta parazituje v tenkém střevě člověka, zejména dětí a způsobuje nemoc ascaridózu. Škrkavka je dlouhá asi 15 – 20 cm. Příznaky jsou podobné jako u onemocnění roupem. Později napadené dítě v těžkých případech může mít i ochrnuté končetiny, mít nedostatek živin, zplodiny metabolismu parazita způsobují fyzické oslabení, dále je nebezpečné ucpání střeva, případně protržení. K dítěti se nákaza škrkavkou dostane od živočicha, který má škrkavku, ta výkaly putuje na zeleninu, kterou pozře člověk. Po pozření se vylíhne larva, putuje do žaludku, do jater, cévním řečištěm až do plic. Postupně se dostane průdušnicí vzhůru a člověk je buď vyplivne nebo spolkne. Když ji spolkne, putuje do střev, kde produkuje vajíčka až do smrti.

Svalovec stočený – Napadá svalovou tkáň hostitele. Larvy žijí v tenkém střevě, samečkové hynou a samičky pronikají střevní sliznicí, kde kladou vajíčka. Vylíhnuté larvy se dostávají krevním oběhem do svalů, kde se opouzdří v obalu z vápenatých solí. Svalovec způsobuje u člověka bolesti břicha, kloubů, horečky, bolest svalstva. Onemocnění má dvě fáze (střevní a svalovou). Svalová fáze je u čtvrtiny případů smrtelní.

Vlasovec mízní a vlasovec oční – Se přenáší krví sajícím hmyzem v subtropech a tropech.

S pozdravem a přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia