Main menu

 

Rodičovská (mateřská) dovolená 2019. Co bude nového?

21 Zář 2018

Pro všechny maminky znamená nástup na mateřskou dovolenou velké změny. Začne zjišťovat, že být rodičem je nadlidský úkol. O to hůře, že se ženám na mateřské/rodičovské dovolené velmi sníží příjem financí, což jim sníží životní úroveň. A to nejvíce maminkám samoživitelkám. Ale v roce 2019 přijdou změny, které by všechny maminky měly potěšit. Jak to bude vypadat?

Rodičovský příspěvek je již 6 let stejný, a to 220 tisíc korun. V posledních letech ovšem ekonomika ČR šlape a ceny, platy, mzdy i příjmy státního rozpočtu rostou. Nová vláda se chystá zvýšit hodnotu balíčku rodičovského příspěvku o 80 tisíc korun, které proběhne ve dvou vlnách.

Jak vypadá rodičovský příspěvek nyní a jak to bude příští rok?

Rodičovský příspěvek má v současné chvíli hodnotu 220 tisíc korun, při narození dvojčat a vícerčat se potom rodičovský příspěvek zvyšuje na 330 tisíc korun. Dobu čerpání rodičovského příspěvku si můžete zvolit, a od toho se vám bude odvíjet výše měsíčního rodičovského příspěvku (maximální může mít výši 32 640 Kč a minimální 50 Kč).

Vláda plánuje, že celkový rodičovský příspěvek zvýší o 80 tisíc korun na 300 tisíc korun. Nárůst rodičovského příspěvku při narození dvojčat a vícerčat by mělo ještě Ministerstvo práce a sociálních věcí projednat, ale dá se předpokládat, že se opět bude jednat o jeden a půl násobek základního rodičovského příspěvku, tedy 450 tisíc korun.

Dle nejaktuálnějších dat dojde ke zvýšení ve dvou vlnách, a to vždy po 40 tisících korun. Po první vlně tedy bude mít výši 260 tisíc korun.

Kdy dojde na zvýšení rodičovského příspěvku?

První vlna zvýšení rodičovské se plánuje na první červenec příštího roku. Datum druhé vlny zvýšení rodičovského příspěvku je zatím nejisté.

Kdo dosáhne na rodičovský příspěvek?

Na rodičovský příspěvek dosáhnou rodiče, kteří na něj budou mít nárok po polovině roku 2019. Navíc na rodičovský příspěvek dosáhnou i ti rodiče, kteří již budou pobírat rodičovský příspěvek v době jeho navýšení.

Kdo má nárok na rodičovskou dovolenou?

A na závěr si shrneme, kdo má nárok na rodičovskou. Ze zákona má na rodičovský příspěvek nárok kterýkoliv z rodičů, který pečuje o dítě do věku 4 let. Na rozdíl od mateřské máte na rodičovský příspěvek nárok vždy, pokud máte dítě do 4 let věku. Na rodičovský příspěvek má nárok vždy jen jeden z rodičů, ale rodiče se mohou v rámci rodičovské střídat. Při narození dalšího dítěte nárok na rodičovský příspěvek na starší dítě zaniká.

Pobírat rodičovský příspěvek začíná matka či otec dítěte od skončení mateřské. Délku rodičovského příspěvku si může určit každý sám (až 4 roky). Pokud matka neměla nárok na mateřskou, tak se rodičovský příspěvek vyplácí ode dne narození dítěte. Pro nárok je důležité trvalé bydliště či aktuální trvalý pobyt na území ČR.

Výši a délku vyplácení rodičovského příspěvku si můžete změnit každé 3 měsíce. Při změně se od částky 220 tisíc (či 330 tisíc u vícerčat) odečte již vyplacená částka a zbytek se přepočítá dle vámi zvolené délky vyplácení.

Tedy doufejme, že se již novopečené maminky dočkají příjemnějšího trávení mateřské/rodičovské dovolené, alespoň co se finančního zajištění týče. Již proto, že během těchto pár krásných let trávených jen čistě s našimi dětmi, je skutečně každá koruna dobrá.

Přečtěte si i další články o mateřské dovolené:

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia