Main menu

 

Reflux u dětí

24 Úno 2017

Během prvních týdnů a měsíců života se miminka potýkají často s ublinkáváním (refluxem). Rodiče se nemusí znepokojovat. Je normální, že miminko po kojení ublinkává.

Reflux se objevuje u více než 50% kojenců do 6 měsíců věku. S růstem dítěte postupně mizí. Maminky, které mají první miminko, mohou být vyděšené, nevědí, jestli je to normální, nebo jestli mají raději kontaktovat pediatra. Ano, situaci jistě zkonzultujte s lékařem, ale buďte v klidu. Lékaři reflux, tedy vracení potravy ze žaludku do jícnu a ústní dutiny považují v prvních měsících života za normální jev. Samozřejmě pokud je dítě spokojené a prospívá, a nepřidávají se k němu další obtíže.

Co je reflux?

Reflux, neboli zpětný tok, je stav, kdy obsah žaludku stoupá zpět do jícnu. Děje se to proto, že dolní svěrač jícnu, který má funkci ventilu a svým otevřením umožňuje průchod potravy do žaludku, není ještě dostatečně vyvinutý. Až tento svěrač dozraje a vyvine se úplně, neumožní již vrácení potravy zpět do jícnu. Fyziologický reflux nevyvolává žádné další příznaky. Se zaváděním prvních příkrmů se upravuje a nejpozději do roka – rok a půl vymizí u všech dětí.

Jiná situace je, když přítomnost kyselého žaludečního obsahu může vyvolat změny na sliznici jícnu a také mimojícnové problémy. Potom se mluví o refluxní nemoci jícnu – gastroezofageálním refluxu. Děti, které na tento typ refluxu trpí, mají problémy s prospíváním, nadměrným nadýmáním, pálením žáhy,…

Příznaky jsou jasné. Dítě občas po jídle ublinkává. Některé děti blinkají často a po každém kojení. Vždy se však jedná o malý objem, nikoliv že vyblinkají celý obsah žaludku.

Jak bojovat s refluxem?

Ač nejde o nic závažného, je dobré, když se rodiče řídí určitými pravidly, která dítěti život s refluxem usnadní.

  • Hlavním bodem je poloha dítěte při spánku. Ta by měla být zvýšená. Ke zvracení a ublinkávání totiž nejčastěji dochází v poloze na zádech. Proto je potřeba dítěti v dětské postýlce podložit matraci, aby byla hlavička a horní část těla výš než spodní část těla.
  • Také při kojení je lépe dítě s refluxem polohovat do vzpřímenější polohy.
  • Nakrmené dítě nenaklánějte a nedělejte s ním prudké pohyby. Nenoste ho ve vodorovné poloze, ale ve zvýšené nebo vertikální poloze. Pro děti s refluxem se doporučuje vertikální nošení v šátku.
  • Po kojení nebo i během kojení nechte dítě vždy ve vzpřímené poloze, aby si lépe odříhlo.
  • S nakojeným dítětem manipulujte opatrně a nemačkejte mu bříško.
  • Kojit se doporučuje v kratších časových intervalech po menších dávkách. Ovšem na druhou stranu pozor na příliš časté kojení, při kterém dítě může vypít vždy jen přední mléko, které je řidší dítě a dítě po něm víc blinká.
  • I kojící maminka by měla upravit svůj jídelníček. Vynechat potraviny, které dítě nadměrně nadýmají nebo jinak ohrožují jeho trávení. Jde o určité druhy zeleniny (brokolice, cibule, česnek, paprika, květák), také luštěniny, kynuté pečivo, pikantní jídla apod.

Léčba refluxu

Jestli pediatr dospěl k tomu, že se u dítěte jedná o těžší formu refluxu, může doporučit, aby rodiče dítěti zahušťovali stravu a dodržovali výše uvedená pravidla, která platí pro všechny typy refluxu.

Plně kojeným dětem je možné podávat před kojením rýžový odvar. Ten následně zahustí mateřské mléko. Další variantou je speciální přípravek na zahuštění stravy, který se rozpouští ve vodě a také se podává dítěti před kojením.

Děti, které jsou vyživovány umělou stravou, mohou pít antirefluxová umělá mléka, která jsou již předem zahuštěna.

Přečtěte si i další články o novorozencích:

Podívejte se také na velký výběr kojeneckého oblečení.

S přáním nádherného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Reflux u dětí

  1. Pingback: Proč je důležité, aby si dítě odříhlo? | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia