Main menu

 

Psychika dětí na podzim

21 Zář 2016

Únava a zkracující se dny během podzimu si vybírají svou daň na psychice dospělých, ale také zkoušejí i dětskou psychiku. Také děti se v podzimních dnech vyrovnávají s různými změnami. Ať už jsou to změny počasí či začínající školní docházka a s ní související kratší spánek, více povinností a méně her. Samozřejmě se to týká i dětí navštěvující mateřské školy. Jak moc negativně může podzimní čas ovlivnit psychiku našich nejmenších? Mohou se s náročnějším časem po prázdninách vyrovnat snadněji než my a bez pomoci odborníků?

child-1031171_640

Nespěchejme na děti a buďme trpěliví

Snažte se nepřenášet svůj stres a starosti na své děti, samy se teď trápí se spoustou obav a vaše nervozita je neuklidní, spíše je nakazíte a zesílíte jejich strach. Proto na ně nespěchejte, musí se uklidnit a zvyknout si na nový režim. Časem si uvědomí, že začala doba povinností, že už nejsou prázdniny a slunné, bezstarostné dny. Pochopí, že prvně si musí udělat úkoly či splnit si nějaká zadání ve školce, a pak si mohou hrát, jak si budou přát. Buďte trpělivý a tolerantní, děti si zvyknout, i když jim to ze začátku ihned nepůjde. Budou nepozorní, často budou odmlouvat a bude se jim zdát, že k nim nejste fér. Dejte jim čas se s novými starostmi, které pro ně na podzim nastanou, vyrovnat po svém, nebojte se, vše zvládnou s přehledem. Pokud je budete jen kárat a spěchat na jejich dokonalé výsledky či stresovat se jejich pláčem a nechutí k činnostem, jen jim zhoršíte jejich situaci a narušíte jejich psychickou rovnováhu. Jejich rozkolísaná psychika pak jen zhorší jejich trápení z konce prázdnin a přinese tak více potíží a stresu nám rodičům.

Nepodceňujme boj s únavou

Brzké vstávání a každodenní plnění úkolů také děti značně vyčerpává, po lenošivých, hravých dnech je to velká změna a pro děti opět nový začátek. Děti se cítí být vyčerpané a zcela bez energie, stejně jak je tomu u dospělých s příchodem chladnějšího počasí. Čím více jsou děti unavené, tím více propadají úzkostem a stávají se psychicky labilními. Nechte děti tedy prospat a odpočívat, jak jen to bude možné. Školkové děti ponechte v klidu vyspat, dokud přirozeně neprocitnou. Nebuďte je. U školáků je to horší, ale zkuste jim dopřát trochu klidu a odpočinku (chvilka na hraní a nicnedělání po škole nikomu neuškodí). Nezahrnujte je hned zpočátku množstvím kroužků. Chvilku počkejte, až se psychicky zabydlí v novém stavu dění. Nenuťte je k stále novým činnostem. Nechte věcem volný průběh a zájmové kroužky dětem nabalujte postupně, ať je příliš psychicky nezatížíte, a tím také sami sebe. Unavené děti jsou více náchylné k nemocem a osobním nezdarům, což jejich psychice rozhodně neprospívá.

Komunikace a hry

Nejlepší způsob, jak zahnat černé myšlenky, je vypovídat se. O tom jistě mnohé vědí právě dospělí. S dětmi je to podobné, měli byste si s nimi hodně povídat, vyslechnout je a rozhodně nezmenšovat jejich trápení. Důležité je potvrdit jim, že zcela chápete, jak to mohou mít těžké, musíte jim dát jistotu, že jim rozumíte. Opakujte jim, že jim věříte a že vše hravě zvládnou, posílíte tak jejich sebedůvěru a malé děti motivujte. Komunikace na psychickou kondici působí velmi pozitivně, mimo jiné upevňuje vztahy.
Myslete také na hraní, ať už mají děti jakoukoliv práci, hrát si musí. Hra odvádí negativní myšlenky, trénuje pozornost a činí je šťastnými, zvláště pochlubí-li se poté rodičům výhrou či svými výtvory, svou fantazií ve hře. Kvalitní hry mohou také vzdělávat.

Nebojme se lékařské pomoci

Může se ovšem stát, pokud je dítě spíše uzavřený typ – introvert, že se školáček psychicky zablokuje. Ať už se pak snažíme sebevíc ani komunikací klubko soužení nerozmotáme. Hry takové dítě nebaví nebo ho zabaví jen na chvíli a opět ho pohltí úzkost. Když se dostaví dané stavy, bývá dobré navštívit dětského psychologa. Není to žádná ostuda, psycholog se může stát oporou dítěte i rodičů. Dítě dokáže donutit ke zpovědi a rodičům poradit. Stává se z něj dobrý přítel pro obě strany. V případě nutnosti neváhejte a vyhledejte pomoc. Vy a především vaše dítě si to zaslouží, u dítěte zmiňovaná situace nebude trvat věčně a rozhodně mu odborník naučí vyrovnávat se s náhlými změnami a nepříjemnosti. Což se našemu potomkovi v dospělosti bude jistě hodit.

S přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia