Main menu

 

Prvorození, druhorození – ovlivní děti pořadí narození?

18 Kvě 2018

Máte-li sourozence, určitě si pamatujete, že jste přístup rodičů k němu a k sobě vnímali jinak. Jednoduše se vždycky k vašemu sourozenci chovali jinak než k vám. Je možné, že pořadí narození ovlivní sociální chování dítěte i jeho celkové vnímání světa v dospělosti? Bude nejstarší dítě přísný a tvrdohlavý člověk, prostřední nerozhodný a nejmladší sobecký? Jak je to ve skutečnosti?

Děti a rodičovská výchova

Samozřejmě každé dítě je jiné a už od narození má svou jedinečnou genetickou výbavu. Liší se vzhledem, schopnostmi i povahou. Ale také rodičovská výchova děti hodně ovlivňuje a mění jejich vnímání světa. Dokonce má podle psychologů vliv i pořadí, ve kterém se narodily. První dítě je pro rodiče totiž nová velká výzva, s výchovou se seznamují a mají na to také dostatek sil. Nejstaršímu věnují více pozornosti a úzkosti, ale také důslednosti a přísnosti. A dělají ve výchově nejvíc chyb. Čím více dětí následuje, tím přichází větší tolerance a dochází k méně výchovným selháním.

Sebevědomí a prvorození

Na prvorozené děti skutečně rodiče kladou větší nároky než na ty ostatní. A vedou je přísněji. Proto jsou většinou první děti skutečně inteligentní a cílevědomí. Vědí, co chtějí a jdou si za tím. Bývají tvrdohlaví a sebevědomí. Někdy i hodně sebekritičtí. Stanou se z nich povětšinou perfekcionisté.

Smíření druhorození

Druhorozené děti bývají více trpělivé, obzvláště pokud jsou také prostřední. Jsou hodně hravé a komunikativní. Musí přece vycházet s rodiči i se starším či dokonce mladším sourozencem. Převažuje u nich ochota ke smířlivosti a spolupráci, proto jsou v dospělosti vyhledáváni ve společnosti, jsou oblíbení a jsou dobrými partnery i přáteli.

Dítě narozené uprostřed řady touží spíše po pozornosti, než po dokonalosti. Rodiče u nich nejsou tak opatrní a bázliví, proto mají více svobody, ale mají pocit, že mají také méně péče. Strachují se, že je rodiče přehlíží. Proto někdy nejsou tak sebevědomí, jak starší sourozenci. Někdy rodiče dělají také tu velkou chybu, že své mladší dítě se starším srovnávají. Tím pak mohou trpět obě děti. A v některých případech se rodiče mladších dětí více zastávají, a proto ti starší mají pocit, že stále rodičům musí dokazovat, že oni jsou ti nejlepší a že oni si zaslouží nejvíce pozornosti.

A ti nejmladší

A ti nejmladší jsou kapitola sama o sobě. Prostě benjamínci. Smysl pro řád a stabilitu nebývá u nejmladších dětí silnou stránkou, protože na jejich výchovu už rodičům nezbývá tolik energie. Bývají často vzdorovitější a vychytralí, rádi chodí vlastními cestičkami. Když něco provedou, často svádějí vinu na druhé a zlobení jim obvykle projde. Bývají uplakanější a umíněnější. V dospělosti jsou často roztržití, ale zase na druhou stranu nejvíce bezstarostní a usměvaví. Je s nimi vždy nejvíce legrace, jsou skvělými společníky, i když někdy na sebe až moc upozorňují.

Jedno nebo více dětí?

Tak jak to tedy je. Měli bychom mít raději jedno dítě, abychom ve východě nevědomky nedělali rozdíly a chyby? Není to tak. Psychologové jsou názoru, že čím více dětí, tím se učíme více životních dovedností my i naše děti. Naše děti si především natrénují sociální chování a my toleranci a pochopení. Důležité je nesrovnávat. Na nejstaršího přestaňte klást příliš velké nároky nebo ho za každý úspěch náležitě odměňte. S druhorozeným si více povídejte a dejte mu pocítit, že i ono je výjimečné. A nepolevujte u nejmladšího, může vám pak přerůst přes hlavu. Povinnosti i tresty musí být stejné pro všechny děti. Jinak bude mít vždy jedno z nich pocit ublížení a ponese se to s ním i do dospělosti. Z velké části záleží na rodičích, jaký člověk se z dítěte stane. Ať už je nejmladší či nejstarší.

Přečtěte si i další články o sourozencích:

Podívejte se také na vleký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb.

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

2 comments on “Prvorození, druhorození – ovlivní děti pořadí narození?

  1. Pingback: Ideální počet dětí? Existuje výsledek? | Blog Mimulo

  2. Pingback: Jaký je ideální věkový rozdíl mezi sourozenci? Existuje? | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia